1
Січень 2025року
організація діяльності
воєнний стан

Що зробити відповідальному за військовий облік на початку року

Скористайтеся алгоритмом від представника Генштабу, щоб до 25 січня підготувати Списки та Відомість станом на 1 січня. За нашим зразком складіть наказ про стан військового обліку за 2024 рік і завдання з військового обліку на 2025 рік. Зробіть це до 1 лютого

Андрій Бобков , головний спеціаліст відділу комплектування військовослужбовцями за контрактом управління організації комплектування рядовим та сержантським складом Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ

У січні відповідальний за ведення військового обліку має зробити декілька обов’язкових справ, які передбачені в Порядку № 1487.

Підготуйте списки персонального військового обліку (далі — Списки) для роботи в поточному календарному році.

У перший робочий день січня видаліть зі Списків інформацію щодо працівників, яких у попередньому календарному році:

  • звільнили з роботи;
  • виключили з військового обліку, наприклад, у зв’язку з призовом/вступом на військову службу до 18 травня 2024 року, за станом здоров’я, досягненням граничного віку перебування в запасі.
Чи вилучати зі Списків працівників, яких призвали чи прийняли на військову службу після 18 травня 2024 року 
Відповідає Людмила Герега,
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри

НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Працівників, яких призвали чи прийняли на військову службу після 18 травня 2024 року, не вилучають, а знімають із військового обліку військовозобов’язаних (абз. 3 п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII).

На сьогодні статус осіб, які проходять військову службу, однозначно визначити неможливо. Вони залишаються військовозобов’язаними, адже не вилучені з військового обліку, але набувають статусу військовослужбовців.

Редакція надіслала офіційний запит із цього питання до Міноборони. Щойно отримаємо відповідь, повідомимо вам позицію Міноборони.

До цього часу радимо не видаляти зі Списків інформацію про таких працівників.

За потреби скоригуйте інформацію у графах 17 та 18 Списків щодо відомостей про переведення.


Зразок Відомості скачайте в кінці статті ↓

Відомість оперативного обліку призовників, військовозо­бов’язаних та резервістів (далі — Відомість) вже має бути в актуальному стані. Адже зміни до неї щодо прийняття/звільнення вносили в п’ятиденний строк протягом року (п. 41, 42 Порядку № 1487). Так само мали чинити, якщо працівників виключали з військового обліку, хоч прямо Порядок № 1487 цього не визначає. Адже це єдиний спосіб забезпечити достовірність інформації у Відомості про чисельність призовників, військово­зобов’язаних та резервістів, які працюють на підприємстві. Якщо наприкінці грудня відбулися зміни, яких ще не врахували, скоригуйте й Відомість.

Роздрукуйте Списки та Відомість, якщо ведете їх в електрон­ній формі.

Оскільки інформація у Списках має бути станом на 1 січня (абз. 1 п. 40 Порядку № 1487), радимо зробити це якнайшвидше, поки не коригували Списків через прийняття/звільнення або зміну облікових даних працівників, а Відомість — щодо чисельності військовозобов’язаних та призовників.

Підпишіть Списки та Відомість як особа, відповідальна за ведення військового обліку, і передайте на підпис керівнику підприємства. Зробіть це завчасно, щоб отримати підпис керівника до 25 січня (абз. 1 п. 40 Порядку № 1487).

Зареєструйте Списки та Відомість у службі діловодства (абз. 2 п. 40 Порядку № 1487).

Радимо зареєструвати документи до 25 січня. Дата реєстрації підтвердить, що виконали заходи вчасно.

Зберігайте Відомість разом зі Списками (п. 33 Порядку № 1487).


Зразок наказу скачайте в кінці статті ↓

Складіть наказ про стан військового обліку.

Усі державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від підпорядкування та форми власності щороку до 1 лютого видають наказ/розпорядження про стан військового обліку за минулий рік і завдання на наступний рік. Складають цей документ на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році відповідно до компетенції. Такий обов’язок закріплений в абзаці четвертому пункту 72 Порядку № 1487.

Наказом:

  • визначають завдання щодо методичного забезпечення військового обліку, підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, інші заходи щодо поліпшення стану військового обліку. Ця інформація обов’язкова для всіх підприємств;
  • затверджують плани перевірок стану військового обліку. Цю інформацію зазначають тільки підприємства, у сфері управління яких перебувають підпорядковані їм, підконтрольні інші підприємства.

Державні органи щороку до 10 лютого подають витяг із наказу/розпорядження до Генштабу ЗСУ.

У 2024 році було очевидно, що відповідальні за ведення військового обліку на всіх підприємствах повинні підвищити кваліфікацію. Це завдання визначили в наказі за минулий рік. Частина підприємств уже підвищила кваліфікацію працівників або запланувала захід у 2025 році. Тож надалі маєте:

  • контролювати строк дії сертифікатів, що отримали працівники, завчасно планувати підвищення їх кваліфікації;
  • підвищувати кваліфікацію відповідальних за ведення військового обліку, якщо призначите іншу особу або збільшиться чисельність військово-облікового персоналу.

Завдання щодо підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, обов’язково визначайте в наказі.

Матеріали для скачування: