Що нового
6 грудня
Подарунок для бухгалтера до Дня Святого Миколая
Щороку у грудні діти очікують отримати подарунки від Святого Миколая: солодощі, фрукти або іграшку. А дітки, які стали бухгалтерами, чекають від Святого Миколая особливі подарунки — бухгалтерські!
Заручіться підтримкою експертів на цілий 2025 рік. Хутчіше скористайтеся найсолодшою пропозицією на передплату фахових видань від Цифрового видавництва Експертус. Передплачуйте бухгалтерські видання на 10 місяців та отримайте 2 місяці у подарунок.
Також даруємо демодоступ до е-журналу «Головбух», ознайомтесь з його перевагами та залучіться допомогою експертів!
З повагою, добром та підтримкою, Ваш Головбух
6 грудня
Грудневі кейси для бухгалтера медзакладу
Вже й не чекали, а він повернувся
У листопаді постресували, спланували розрахунки, налаштувалися, відтак видихнули й навіть підзабули, а він, гай-гай, вже й підписаний та діє з 1 грудня — 5%-вий військовий збір. І навіть податківці видали роз’яснення. Не сказати, що наші погляди збіглися, але працюємо з тим, що маємо: врахували позицію контролерів і підготували для вас оперативну інструкцію, як застосовувати підвищену ставку військового збору до зарплат і винагород за ЦПД.
Крок за кроком напрацьовуємо рішення щодо послуг за плату від фізичних/юридичних осіб. Зокрема, у свіженькому «Головбух Медицина» на прикладах розібрали, як визначати норми праці й матвитрат для калькуляції послуг, а також окреслили, як упровадити послуги — вибір лікаря і підвищений комфорт. Далі буде.
Поповнили й скарбничку кадрових рішень: відтепер знатимете про випробування все, та ще й скачаєте вичерпну добірку документів.
А коли від справ голова обертом, заходьте перепочити до нашого адвент-календаря. Передріздвяний час визначає рік прийдешній. Тож плекайте й примножуйте добрі моменти. Наворожімо щасливий рік!
АКТИВУЙТЕ ДЕМОДОСТУП ТА ЧИТАЙТЕ СТАТТІ СВІЖОГО НОМЕРУ ⏬ |
6 грудня
Податковий календар на 9 грудня 2024 року
9 грудня 2024 року — останній день сплати ПДВ за IІІ квартал 2024 року особою-нерезидентом, зареєстрованою як платник ПДВ відповідно до пункту 208-1.2 Податкового кодексу України (абз. 4 п. 57.1, п. 208-1.9 ПК).
6 грудня
Військовий збір за ставкою 5% та лікарняні
З 1 грудня 2024 року набрав чинності Закон України від 10.10.2024 № 4015-ІХ. Документ вніс зміни, зокрема, до Податкового кодексу України. Змінами підвищили ставку військового збору з 1,5 до 5% від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених пунктом 162.1 ПК.
Відтак, до виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника податку на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовуйте ставку військового збору 1,5% незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року. Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування платника податку на лікарняному у періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуйте за ставкою військового збору у розмірі 5%.
6 грудня
Затвердили нові форми реєстраційних документів для отримання ЕЦП від ДПС
9 грудня 2024 року набирають чинності Зміни № 1 до Регламенту роботи Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України.
У зв’язку з цим ДПС наказом «Про внесення змін до наказу ДПС від 21.12.2022 № 930» від 20.12.2024 № 885 затвердила:
- Договір про надання кваліфікованих електронних довірчих послуг;
- оновлені форми реєстраційних документів для отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг. Зокрема, за міжнародними алгоритмами.
Нові форми реєстраційних документів для отримання кваліфікованих електронних довірчих послуг необхідно використовувати з 09.12.2024.
Форми реєстраційних документів попереднього зразка прийматимуть відокремлені пункти реєстрації користувачів Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (далі — КНЕДП ДПС) до 13.12.2024 включно.
Переглянути та завантажити актуальні форми реєстраційних документів можливо у розділі «Отримання електронних довірчих послуг» на вебсайті КНЕДП ДПС: https://ca.tax.gov.ua.
6 грудня
Рада розширила доступ до безоплатної правової допомоги
Верховна Рада України 5 грудня 2024 року прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» щодо розширення переліку осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу» від 30.07.2024 № 11456, поданий Кабміном.
Закон доповнює перелік суб’єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу особами, які потерпіли від кримінальних правопорушень на ґрунті ненависті за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними ознаками.
Також, доручили Кабміну у тримісячний строк забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із ухваленим Законом.
Закон набере чинності через один рік після припинення або скасування воєнного стану.
6 грудня
Скільки ФОП повинен платити податків за найманих працівників у 2024 році
При виплаті заробітної плати ФОП зобов'язаний нараховувати ЄСВ, а також утримувати із заробітної плати ПДФО та військовий збір. ПДФО, ЄСВ та військовий збір нараховують при виплаті авансу (за першу половину місяця) та заробітної плати (за другу половину місяця).
6 грудня
РЕЗ: як уникнути затримок у митному оформленні товарів
Так, для запобігання затримкам у митному оформленні товарів РЕЗ, щодо яких суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності вже звернулись за податковою накладною, до 14 грудня поточного року включно автоматизований контроль відповідності рівня деталізації коду товару згідно з УКТ ЗЕД у податковій накладній (далі - ПН) та митній декларації (далі — МД) не здійснюватиметься. Відповідно, митні органи прийматимуть МД з кодом на рівні 10-ти знаків, якщо у ПН код товарів наведений на рівні 4-х знаків. Вже з 15 грудня 2024 року здійснюватимуть автоматизований контроль обов’язкової відповідності кодів товарів у ПН та у МД на рівні 10 знаків згідно з УКТ ЗЕД.
Допускається невідповідність відомостей у ПН та у МД стосовно експортних товарів РЕЗ у частині їх кількості та вартості, але тільки у випадку, якщо у МД числове значення таких даних не перевищує значень, зазначених у ПН.
З метою дотримання автоматизованого контролю співставлення даних МД та ПН на експорт товарів РЕЗ на підставі форвардного контракту, декларантам необхідно в обов’язковому порядку першими двома знаками у другому підрозділі графи 37 «Процедура» МД зазначати літерний код особливостей переміщення товарів «DT».
Наприкінці року саме час зазирнути до наказу про облікову політику та переглянути її не лише на актуальність, але й врахувати «воєнні» нюанси, що впливають на діяльність підприємства. Про все — поговоримо на вебінарі
Також зверніть увагу, що співставлення даних МД та ПН або фітосанітарних сертифікатів, виданих з урахуванням положень пункту 1-5 розділу ІX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про карантин рослин» від 30.06.1993 № 3348-XII, здійснюється автоматизовано в рамках формато-логічного контролю МД.
Надання декларантами разом з МД копій ПН не вимагається. Також перевірка наявності в «Єдиному вікні» відповідних фітосанітарних сертифікатів здійснюється АСМО автоматично та не передбачає перегляду таких сертифікатів посадовою особою митниці.
6 грудня
Як скласти платниками РЕЗ РК другого типу: нові роз’яснення від ДПС
Лист ДПС від 15.11.2024 № 31717/7/99-00-21-03-02-07
Лист ДПС від 04.12.2024 № 33716/7/99-00-21-03-02-07
ДПС повідомляє, що після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації може бути складений розрахунок коригування другого типу (далі — РК_РЕЗ_2).
У більшості випадків РК_РЕЗ_2 складається на зменшення суми операції, вказаної у податковій накладній.
Разом з тим, в окремих випадках, РК_РЕЗ_2 може бути складений на збільшення суми операції, вказаної у податковій накладній. Зокрема, у разі зміни курсу валют, внаслідок чого відбулося збільшення вартості експортованого товару в гривневому еквіваленті.
РК_РЕЗ_2 підлягає реєстрації в ЄРПН. Якщо показники податкової накладної з урахуванням поданого на реєстрацію РК_РЕЗ_2 не відповідають показникам митної декларації, такий розрахунок коригування не зареєструють.
В ЄРПН може бути зареєстрований тільки один РК_РЕЗ_2.
6 грудня
Який стаж потрібен для виходу на пенсію у 2025 році
У 2025 році продовжує зростати тривалість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком.
Відповідно, з 1 січня 2025 року для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, необхідно набути не менше 32 років страхового стажу для чоловіків і жінок.
Ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію в 63 роки при наявності стажу від 22 до 31 року.
За наявності страхового стажу від 15 до 21 років, пенсійні виплати призначать в 65 років.
Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат.
Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Так, щоб вийти на пенсію в 60 років в 2028 році потрібно буде мати не менше, ніж 35 років стажу. Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсію за віком призначають незалежно від віку.
Звернутись за призначенням пенсії можна:
- особисто — до будь-якого сервісного центру ПФУ незалежно від місця проживання;
- дистанційно через портал електронних послуг ПФУ.
6 грудня
Затвердили переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квоти на 2025 рік
Уряд України щорічно затверджує переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та обсяги квот.
Проєктом постанови КМУ затвердили переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2025 рік, зокрема, запроваджують:
- ліцензування та квотування експорту солі, придатної для споживання людьми, палива рідкого (мазуту), золота, срібла, брухту дорогоцінних металів (додаток 1 до проєкту постанови);
- ліцензування експорту, імпорту контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини (озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази) (додатки 2 і 3);
- ліцензування експорту окремих товарів (аграрної продукції) до Республіки Болгарія, Румунії, Словацької Республіки, Угорщини та Республіки Польща (додаток 4);
- ліцензування та квотування експорту з України до держав-членів ЄС цукру, м’яса свійської птиці (курей, качок, гусей, цесарок) та м’яса індиків (додаток 5).
6 грудня
Чи оподатковувати військовим збором орендну плату, що виплачуєте фізособі за використання її майна
За договором найму (оренди), наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк, за користування якого з наймача справляється плата. Її розмір встановлюють договором найму (ст. 759 та 762 Цивільного кодексу України).
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України (пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК, зокрема, резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п. 163.1 ПК).
До загального місячного (річного) доходу платника, включають, зокрема, суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику відповідно до умов цивільно-правового договору (пп. 164.2.2 ПК) та дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 ПК (пп. 164.2.5 ПК).
Для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 пункту16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК, ставка військового збору становить 5% від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК (п.п. 1.1 п.п. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Отже, сума орендної плати, що виплачується за договором оренди рухомого (нерухомого) майна підлягає оподаткуванню військовим збором на загальних підставах.
6 грудня
Уряд ухвалив постанову про запуск єКниги в застосунку Дія
Національна сертифікація бухгалтерів — 2025
Протягом 3-х місяців після зарахування коштів їх необхідно використати в книгарнях, що доєднались до програми. Список книгарень опублікують на сайтах ДІЯ та Українського інституту книги.
Оформити заявку та отримати допомогу можна онлайн через застосунок Дія.
Для цього:
- авторизуйтеся у застосунку Дія;
- виберіть послугу;
- відкрийте спеціальний рахунок для зарахування допомоги;
- використайте кошти у книгарнях, що беруть участь у програмі, протягом трьох місяців;
- якщо кошти залишаться невикористаними, вони автоматично повернуться до Українського інституту книги.
Послуга доступна для громадян України, які досягли 18-річчя з 2024 року.
Оплатити придбання книг карткою «єКнига» можна у безготівковій формі: безконтактно з використанням смартфона (NFC) на терміналі в книгарні або з використанням реквізитів картки «єКнига» на сайті книгарні.
Крім того, через рік після закінчення воєнного стану при народженні дитини таку допомогу зможе отримати один із батьків чи її законний представник.
Програма «єКнига» фінансується з державного бюджету та є кроком до популяризації української книги.
Проєкт реалізують Міністерство культури та стратегічних комунікацій України спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Українським інститутом книги.
За інформацією Міністерства культури та стратегічних комунікацій України
6 грудня
Президент увів у дію рішення РНБО щодо перегляду умов бронювання медиків
Указ Президента України від 05.12.2024 № 817/2024
Президент України Указом від 05.12.2024 № 817/2024 ввів у дію рішення РНБО «Щодо протидії загрозам національній безпеці України у сфері охорони здоров’я в особливий період» від 05.12.2024. Документ, зокрема, зобов’язує Кабмін у місячний строк:
- окремим рішенням заборонити на призначення осіб з медичною освітою на посади військової служби, що безпосередньо не пов’язані з медичною практикою (службою). Окрім випадків, коли це призначення відбувається за власним бажанням такої особи;
- опрацювати питання стосовно доцільності перегляду умов та механізму бронювання під час дії воєнного стану військовозобов’язаних медичних працівників, фахівців з реабілітації та інших працівників сфери охорони здоров’я, які працюють за основним місцем роботи в закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, що мають статус неприбуткових і є надавачами медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення;
- ужити вичерпних заходів щодо цифровізації процесів системи здійснення медичних оглядів.
6 грудня
Оплата роботи в надурочний час
За погодинною системою оплати праці роботу в надурочний час оплачують в подвійному розмірі годинної ставки (ст. 106 Кодексу законів про працю України).
За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата в розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.
6 грудня
В Україні посилять контроль за БАДами
Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів» від 01.07.2024 № 11389 визначає чіткі механізми введення дієтичних добавок в обіг. Він дозволяє МОЗ затвердити перелік вітамінів, мінеральних речовин та інших речовин з поживним або фізіологічним ефектом і їх максимально допустимі дози, дозволені до застосування у дієтичних добавках. Також документ посилює відповідальність за виробництво та реалізацію харчових доповнювачів, що не відповідають вимогам законодавства. Законопроєкт унормовує процедуру подання повідомлень про введення в обіг харчових доповнювачів, ведення переліку таких повідомлень і розміщення їх на офіційному вебсайті Держпродспоживслужби.
Після першого читання законопроєкт зазнав декількох змін. Зокрема, обмежили строк, протягом якого дієтичні добавки, що не відповідають новому регулюванню, можуть бути реалізовані на ринку. Він дорівнюватиме строку придатності добавок, але не може перевищувати трьох років від дати, коли закон набере чинності.
До того ж уточнили випадки, в яких до операторів ринку, що реалізують дієтичні добавки (харчові доповнювачі)* застосовують штрафні санкції за порушення вимог законодавства.
___
*оновлена відповідно до вимог директиви ЄС назва «дієтичних добавок».
5 грудня
Плани комплексних перевірок на 2025 рік: які держоргани вже оприлюднили (оновлено)
Нагадуємо, що планові перевірки здійснюють відповідно до річних планів, що затверджують органи держнагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому (ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V).
Деякі органи контролю вже оприлюднили плани перевірок на 2025 рік, хоча на сьогодні ще чинний мораторій на перевірки встановлений постановою КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303.
Станом на 04.12.2024 план перевірок 2025 затвердили такі держоргани:
№ з/п |
Орган контролю |
Нормативний документ |
1 |
Мінекономіки |
наказ «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Міністерства економіки України на 2025 рік» від 21.11.2024 № 26290. План включає 29 підприємств. |
2 |
Держслужба судноплавства |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, небезпечних відходів морським і річковим транспортом та безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості) на 2025 рік» від 14.11.2024 № 362. До Плану включили 231 госпсуб'єкта. |
3 |
Державне агенство розвитку туризму (ДАРТ) |
наказ «Про затвердження Плану здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на 2025 рік» від 10.10.2024 № 101. До Плану включили 5 суб'єктів господарювання. |
4 |
НКРЕКП |
наказ «Про затвердження Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2025 рік» від 13.11.2024 № 1940. Планують перевірити у 2025 році 207 суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. |
5 |
ДРС |
наказ «Про затвердження Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік» від 14.11.2024 № 257. Згідно з Планом органи держнагляду упродовж 2025 року планують перевірити 32 037 госпсуб’єктів. |
6 |
Держгеонадр |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2025 рік» від 18.11.2024 № 538. До Плану включили 717 суб'єктів господарювання. |
7 |
НКЕК |
Рішення «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку, на 2025 рік» від 27.11.2024 № 696. До Плану включили 5 суб'єктів господарювання. |
8 |
Укртрансбезпека |
наказ «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з безпеки на транспорті на 2025 рік» від 26.11.2024 № 1051. До Плану включили 1 380 суб'єктів господарювання. |
9 |
Держрибагентство |
Наказ «Про затвердження річного Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм на 2025 рік» від 27.11.2024 № 542. |
10 |
Держгеокадастр |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2025 рік» від 27.11.2024 № 340. До Плану включили 1 854 суб’єкта господарювання. |
11 |
Державна інспекція архітектури та містобудування України |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю Державної інспекції архітектури та містобудування України» від 18.11.2024 № 201. До Плану включили 341 суб’єкт господарювання. |
12 |
КРАІЛ |
Рішення «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей на 2025 рік» від 19.11.2024 № 552. До Плану включили 1 091 субєкта господарювання. |
13 |
Держлікслужба |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держлікслужби на 2025 рік» від 29.11.2024 № 1780. До Плану включили 33 суб'єкта господарювання. |
14 |
Держспецзв'язку |
наказ «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на 2025 рік» від 30.11.2024 № 711. До Плану включили 13 суб'єктів господарювання. |
15 |
Держпродспоживслужба |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2025 рік» від 25.11.2024 № 817. |
16 |
МОЗ |
наказ «Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Міністерством охорони здоров'я України на 2025 рік» від 28.11.2024 № 1980. До Плану включили 78 суб'єктів господарювання. |
17 |
Держрибагенство |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм на 2025 рік» від 27.11.2024 № 542. До Плану включили 441 суб'єкт господарювання. |
18 |
Держпраці |
Наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2025 рік» від 29.11.2024 № 200. До Плану включили 18 747 суб'єктів господарювання. |
19 |
МВС |
наказ «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Міністерством внутрішніх справ України на 2025 рік» від 28.11.2024 № 795. До Плану включили 126 суб'єктів господарювання. |
20 |
СБУ |
наказ «Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Службою безпеки України на 2025 рік» від 26.11.2024 № 571. До Плану включили 29 суб'єктів господарювання. |
Перелік плану перевірок 2025 доповнюватимемо за появи нових затверджених планів від інших органів держконтролю.
Звертаємо увагу, що на сьогодні Інспекційний портал для бізнесу закритий. Доступ до Системи надають тільки працівникам органів ДНК та ДРС (наказ ДРС «Про обмеження доступу до відомостей інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю)» від 29.11.2022 № 204).
5 грудня
Держпраці оприлюднила план перевірок на 2025 рік
Наказ Держпраці від 29.11.2024 № 200
Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2025 рік затвердила Держпраці наказом від 29.11.2024 № 200.
Перевірки здійснюватимуть у сфері:
- державного гірничого нагляду;
- державного контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
- державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю;
- державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці;
- державного нагляду (контролю) у сфері гігієни праці.
Всього до Плану включили 18 747 суб'єктів господарювання. Строк перевірки становитиме від 4-х до 10-ти днів.
Зверніть увагу: Плани комплексних перевірок на 2025 рік: які держоргани вже оприлюднили (оновлено).
5 грудня
Внесли чергові зміни до Переліку ТОТ та територій бойових дій
Національна сертифікація бухгалтерів — 2025
Наказ Мінреінтеграції від 29.11.2024 № 415
Нагадуємо, що Перелік територій, на яких ведуть (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі — Перелік), Мінреінтеграції затвердило наказом від 22.12.2022 № 309 та періодично його оновлює.
Раніше Мінреінтеграції роз’яснювало, що останнім часом через загострення ситуації на фронті збільшилася кількість звернень щодо переведення певних населених пунктів із категорії територій можливих бойових дій до категорії територій активних бойових дій.
Слід зауважити, що Мінреінтеграції вносить зміни до Переліку за погодженням із Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Тому зацікавленим особам рекомендує звертатися до відповідних ОВА.
Зміни, що вносяться наказом від 29.11.2024 № 415, стосуються територіальних громад Сумської та Донецької областей. Вони наберуть чинності з дня офіційного опублікування наказу. Станом на 05.12.2024 документ не публікували.
На сьогодні також не набрали чинності зміни, що передбачені наказом від 18.11.2024 № 409 і стосуються територіальних громад Донецької та Харківської областей.
5 грудня
Як юрособі надати пояснення про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності
Нагадуємо, Порядок надання юридичною особою пояснень та/або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи, а також порядок їх розгляду затвердив Мінюст наказом від 14.06.2023 № 2211/5.
Держреєстратор протягом трьох робочих днів з дати внесення до ЄДР відмітки про можливу недостовірність інформації про КБВ та/або структуру власності юрособи направляє юрособі вимогу щодо надання письмових пояснень щодо виявленої можливої недостовірності інформації про КБВ та/або структуру власності юрособи, що міститься в ЄДР.
Вимога держреєстратора до юрособи про надання пояснень має містити:
- вихідну дату і номер;
- опис виявленої можливої недостовірності інформації про КБВ та/або структуру власності юрособи.
5 грудня
Сплата авансів торговцями пальним: роз’яснення ДПС
З 1 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ. Він, зокрема, запроваджує сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізичних осіб платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним.
ДПС повідомляє, що для сплати авансових внесків відкрили нові бюджетні рахунки за кодами класифікації доходів бюджету:
- 11021800 «Авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним»;
- 11011500 «Авансовий внесок з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним».
5 грудня
Чи може роботодавець у разі простою перевести працівника на іншу роботу
Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 Кодексу законів про працю України).
У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності й кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві (установі, організації) на весь час простою.
На інше підприємство, але в тій самій місцевості можна перевести працівника на строк до одного місяця.
5 грудня
Як одержати висновок про продовження граничних строків ЗЕД-розрахунків за РЕЗ
З 20 листопада 2024 року набрали чинності зміни до Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2019 № 104 (далі — Порядок).
Змінами, окрім іншого, передбачили:
- необхідність подання резидентом або його уповноваженим представником заяви про одержання висновку не пізніше ніж за 10 робочих днів до закінчення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, установлених НБУ або продовжених відповідно до Порядку (у разі порушення вказаної норми резиденту або його уповноваженому представнику відмовлять у видачі висновку);
- можливість залишити заяву про одержання висновку без руху для усунення резидентом або його уповноваженим представником протягом 10 робочих днів виявлених недоліків (подали заяву та документи із порушенням вимог, встановлених Порядком чи подали неповний перелік документів, передбачених пунктом 3 Порядку);
- можливість залишити заяву про одержання висновку без розгляду у разі подання резидентом або його уповноваженим представником заяви про одержання висновку та доданих до неї документів після закінчення граничних строків розрахунків за операцією з експорту та імпорту товарів або строку, установленого відповідно до висновку Мінекономіки, що видали раніше за цією операцією.
Валютні операції, валютний нагляд та строки ЗЕД-розрахунків
Висновок оформлюють в електронній формі із використанням кваліфікованого сертифіката відкритого ключа відповідно до вимог законодавства в одному примірнику за формою, що затверджує Мінекономіки. Висновок направляють резиденту або його уповноваженому представнику засобами поштового зв’язку та/або через відповідні електронні сервіси Мінекономіки чи засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
5 грудня
Чи оподатковують військовим збором дивіденди, нараховані фізособі
Платниками військового збору є особи, визначені у пункті 162.1 Податкового кодексу України (ПК), зокрема, фізичні особи — резиденти (нерезиденти), які отримують доходи з джерела їх походження в Україні (пп. 1 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).
Оподатковують доходи, визначені у статті 163 ПК військовим збором за ставкою 5 % від об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.
Об'єктом оподаткування платника податку є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п. 163.1 ПК). При цьому, згідно з пп. 164.2.8 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включають і «пасивні доходи» (крім зазначених у пп.165.1.2 та 165.1.41 ПК).
Контролери зауважили, що під терміном «пасивні доходи» для цілей розділу IV ПК слід розуміти, зокрема, такі доходи, як дивіденди (пп. 14.1.268 ПК).
Отже, суму дивідендів, нарахованих на користь фізосіб, включають до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку і такий дохід оподатковують військовим збором за ставкою 5%.
5 грудня
В Україні пропонують скасувати право орендарів на позаконкурентний викуп майна
За підрахунками з 2019 року по серпень 2024 року в Україні приватизували 2007 об'єктів комунальної власності на суму 3,77 млрд грн. З них 732 об’єкти (36,47%) приватизували через викуп на суму 944,78 млн грн. Втрати бюджетів громад через позаконкурентний викуп оцінюють у 582,93 млн грн - це майже 62% потенційного зростання ціни на відкритих аукціонах.
У Верховній Раді України зареєстрували проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей приватизації об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду» від 22.11.2024 № 12230.
Основна новація — скасування права орендарів на позаконкурентний (часто корупційний) викуп майна. Чинне законодавство дозволяє орендарям, які провели невід'ємні поліпшення вартістю понад 25% ринкової вартості майна, викупати його без аукціону.
На думку авторів проєкту, це створює серйозні ризики для держави, оскільки часто орендарями стають люди, які в подальшому викуповують майно за мінімальною ціною. При цьому використовують фіктивні чи нерелевантні документи для заниження реальної вартості об'єктів. Такий механізм більше схожий на легальну корупційну схему, що дозволяє «витягувати» комунальне або державне майно, уникаючи прозорих процедур електронних аукціонів.
Новим законопроєктом:
- скасовують право на викуп для орендарів;
- надають переважне право на придбання майна на аукціоні орендарям, які здійснили невід'ємні поліпшення;
- передаватимуть всі об'єкти на приватизацію через відкриті аукціони у системі "Прозорро.Продажі";
- запроваджують перехідний період в 1 рік, щоб орендарі, які вже розпочали процедуру викупу, завершили її.
5 грудня
МПЗ за 2025 рік: який розмір коефіцієнта К застосовувати
З 01.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі — Закон № 4015).
Законом № 4015, зокрема, підрозділ 10 розділ ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПК) доповнили новим пунктом 67-1. Ним встановили, що при визначенні мінімального податкового зобов’язання за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, у якому припинять або скасують воєнний стан, коефіцієнт «К», визначений у підпунктах 38-1.1.1 і 38-1.1.2 ПК, застосовується із значенням 0,057.
5 грудня
Коли постійне представництво нерезидента зобов’язане зареєструватись платником ПДВ
Коло осіб, які для цілей оподаткування ПДВ мають право або зобов’язані бути зареєстровані як платники ПДВ, визначили у підпункті 14.1.139 та пункті 180.1 Податкового кодексу України (ПК).
Особою для цілей розділу V «ПДВ» ПК є постійне представництво.
У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів / послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПК, у тому числі операцій з постачання товарів / послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання), крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи (п. 181.1 ПК)
Особа, яка відповідно до пункту 181.1 ПК не є платником податку у зв’язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від 1 млн грн, може добровільно зареєструватися як платник (п. 182.1 ПК).
Нерезидент може вести господарську діяльність на території України через свій відокремлений підрозділ, у тому числі постійне представництво.
За наявності підстав визначених пунктом 64.5 ПК (наприклад, наявність нерухомого майна або відокремленого підрозділу в Україні) взяттю на облік підлягають іноземні компанії, організації. Взяттю на облік в контролюючому органі підлягають всі зареєстровані відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
У разі постачання послуг нерезидентом через його постійне представництво, платником ПДВ реєструється постійне представництво, крім випадків встановлених статтею 208-1 ПК.
Отже, якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів / послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, перевищує загальну суму, визначену пунктом 181.1 ПК, то постійне представництво зобов’язане зареєструватися платником ПДВ.
5 грудня
Для малих виробництв пива затвердили декларацію відповідності матеріально-технічної бази
Постанова КМУ від 03.12.2024 № 1372
Кабмін постановою від 03.12.2024 № 1372 вніс зміни до своєї постанови «Деякі питання подання та реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції/малих виробництв дистилятів вимогам законодавства» від 03.10.2018 № 823; далі — Постанова № 823.
Мета змін — приведення її у відповідність до положень Закону України «Про державне регулювання виробництва i обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX; далі — Закон № 3817.
Змінами:
- поправили назву та преамбулу постанови КМУ № 823;
- узгодили відповідно до вимог статей 9,10 Закону України № 3817 декларацій відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції та малих виробництв дистилятів;
- додали до постанови № 823 нову декларацію відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв пива вимогам законодавства;
- скоригували Порядок подання декларації для малих виробництв виноробної продукції.
5 грудня
Проєкт нової пенсійної реформи: основні положення
Проєктом закону продовжують курс попередніх реформ, спрямованих на:
- усунення диспропорцій в системі солідарного пенсійного забезпечення;
- запровадження єдиних підходів до обрахунку пенсії;
- забезпечення чіткої кореляції між розміром сплаченої суми страхового внеску і розміром пенсії, яку отримуватимуть.
Зокрема, пропонують:
- застосовувати для обчислення розміру пенсії інформацію про суми сплачених страхових внесків, замість інформації про заробітну плату (дохід), з якої сплачувався страховий внесок;
- до розміру солідарної пенсії не застосовувати обмеження її максимальним розміром впровадження базової пенсії замістить поточної системи численних доплат і «дотяжок» не статусного характеру.
- вивести поза поняття «пенсія» всіх надбавок, інших виплат, які мають статусний характер чи інших привілеїв, (які встановлені іншими законами) і які виплачують за рахунок коштів держбюджету. Норми законодавства щодо таких доплат (привілеїв) пропонують визначити в одному законі про державні соціальні доплати одержувачам пенсії та деяких інших виплат;
- розширити охоплення пенсійним забезпеченням осіб, які досягли 65-річного віку, але не мають достатньо страхового стажу, хоча при цьому сплатили достатньо великі суми страхових внесків. Зокрема, надати право на пенсію за віком незалежно від наявного страхового стажу (нині мінімальна вимога 15 років) особам, які досягли 65 років, за умови, що до цього часу вони сплатили внесків в сумі, еквівалентній сумі внесків за 30 років стажу з мінімальної заробітної плати.
При цьому інші чинні параметри щодо визначення права на пенсію (вимоги до страхового стажу та віку виходу на пенсію) залишаються без змін.
Розмір пенсії за віком в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування дорівнюватиме сумі базової пенсії за віком та страхової частини пенсії, а також підвищення за відстрочку часу виходу на пенсію.
Розмір базової пенсії за віком не може бути меншим 30% мінімальної заробітної плати, зменшеної на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що сплачуються із зазначеної суми.
Розмір страхової частини пенсії обліковуватимуть, як похідну від суми внесків, які особа сплатила протягом всього періоду своєї зайнятості.
Працівник повернувся до роботи після військової служби: відпустки, лікарняні, пільги
Законопроєктом змінюють підходи до:
- перерахунку пенсії у зв’язку з індексацією;
- перерахунку пенсії для осіб, які продовжили працювати на пенсії.
Додаткові референції (доплати, надбавки, підвищення, кратні зарахування стажу, тощо) в пенсійному забезпеченні, які визначили різними законодавчими актами, виводять зі структури пенсії в солідарній системі в окремі доплати — державні соціальні доплати одержувачам пенсії.
Всі наявні сьогодні доплати, підвищення, додаткові пенсії, надбавки та інші доплати до пенсії, які мають умовно статусний характер, або були встановлені за певні заслуги чи особливості роботи (не підпадають під страхові принципи) збережуть та консолідують в єдиному законі (нова редакція Закону України «Про пенсії за особливі заслуги»).
Окрім того, в новій редакції викладають Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Його перехідними положеннями унормують питання щодо особливостей визначення розміру пенсії за окремі минулі періоди:
- за які в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії;
- страхового стажу на посадах державної служби та інших посадах, які передбачали сплату страхових внесків за підвищеною ставкою;
- за які втратили дані про заробітну плату / страхові внески;
- за які не передбачили облік повного розміру страхових внесків, тощо.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з 1 липня 2025 року.
5 грудня
Алкогольна ТТН: коли та як оформляти
Перевезення, зокрема алкогольних напоїв, автомобільним транспортом у межах України здійснюють за умови наявності оформленої належним чином товарно-транспортної накладної встановленого зразка форми № 1-ТН (алкогольні напої); п. 1.4 розділу 1 Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, затвердженою наказом Мінтрансзв'язку від 28.04.2005 № 154.
При цьому у графах «Відправник» та «Одержувач» зазначайте номер і дату ліцензії на оптову або роздрібну торгівлю, що засвідчує право такого суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду діяльності.
Товарно-транспортні накладні ф. № 1-ТН (алкогольні напої), складені суб’єктами господарювання, що здійснили відвантаження спирту етилового та/або алкогольних напоїв безпосередньо з акцизного складу, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв. Таким ТТН присвоюють реєстраційний номер в порядку, встановленому КМУ.
Порядок ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв і Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового затвердив Кабмін постановою від 09.10.2013 № 806.