Що нового

Бухоблік та оподаткування

2 травня

Грошове забезпечення військовослужбовців: Кабмін оновив виплати

2 травня

ДПСУ оновила «Єдине вікно подання електронної звітності»

IT_sfera.jpg

Національна сертифікація бухгалтерів — 2024

Оновлений комплект документів містить зміни та доповнення, які запровадили з 23.12.2023 по 26.04.2024 включно. Його можна встановлювати тільки на релізи Системи версії 1.32.* При цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.

У таблиці наводимо перелік змін та доповнень (версія 1.32.4.0) станом на 26.04.2024.

Додали нові версії документів

З метою забезпечення отримання та обробки запитів про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетом та сплати ЄСВ

F/J 1300207Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску за даними органів ДПС;

F/J 1400207 — Витяг з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску.

З метою забезпечення отримання та обробки Звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній та на виконання вимог наказу Мінфіну від 21.12.2023 № 703

J1800202Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній;

J1820102 — Додаток 1 до Звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній. Розділ I. Інформація про розподіл доходів, податків та ділової активності в розрізі відповідної держави (території);

J1820202 — Додаток 2 до Звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній. Розділ ІІ. Перелік учасників міжнародної групи компаній в розрізі відповідної держави (території).

За інформацією ДПС

 

2 травня

Податкові пільги з ПДВ в умовах воєнного стану

Податкові пільги з ПДВ в умовах воєнного стану

Правові основи звільнення від оподаткування ПДВ визначили статтею 197 Податкового кодексу України (ПК).

У податковій накладній (ПН), складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робіть помітку «Без ПДВ».

При заповненні розділів А і Б табличної частини ПН врахуйте такі особливості:

  • у розділі А табличної частини ПН заповнюйте тільки рядки I і IX;
  • у розділі Б табличної частини ПН у графі 8 зазначайте код ставки 903;
  • у графі 9 зазначайте код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг;
  • графу 11 «Сума податку на додану вартість» не заповнюйте.

Операції, які звільнені від оподаткування ПДВ, та коригування обсягів за такими операціями, відображайте в рядках 5, 5.1 та 5.1.1, що передбачає обов’язкове подання додатка 5.

Відомості про суми податкових пільг зазначайте у таблиці 2 додатка 5 відповідно до коду пільги, що визначайте згідно з довідником пільг.

Товари оборонного призначення

Звільнення, на період воєнного стану, від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення регламентують норми підпунктів 1,4 та 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК.

Лікарські засоби

Звільнення, на період воєнного стану, від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів регламентують норми підпункту 2 та 3 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК.

Міжнародна технічна допомога

Звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як МТД, яку надають відповідно до міжнародних договорів України регламентоване пунктом 197.11 ПК.

За інформацією ДПС в Одеській області

2 травня

Як перевірити медичний висновок про тимчасову непрацездатність та е-лікарняний

Як перевірити медичний висновок про тимчасову непрацездатність та е-лікарняний

МВТН — електронний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) та засвідчує тимчасову непрацездатність пацієнта. Він є підставою для створення е-лікарняного.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність формує той лікар, який надає медичну допомогу, створює відповідні електронні медичні записи та власне проводить лікарську експертизу щодо тимчасової втрати працездатності. Це може зробити як сімейний лікар, так і лікуючий лікар.

Перевірити МВТН можна на порталі «Дія».

При перевірці миттєво отримаєте дані про:

  • тип медичного висновку;
  • дату його створення
  • номер документа
  • заклад охорони здоров’я, що видав висновок
  • строк дії МВТН (термін непрацездатності пацієнта).

Е-лікарняний — це документ, сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність, створеного лікарем у закладі охорони здоров’я.

Перевірити статус формування е-лікарняного можна в електронному реєстрі листків непрацездатності ПФУ.

Для цього:

1. Зайдіть на сторінку порталу ПФУ.

2. Увійдіть в особистий кабінет страхувальника чи застрахованої особи.

3. Перейдіть в розділ «Мої листки непрацездатності».

4. Перевірте, чи відображається, інформація про поточний листок непрацездатності.

5. Якщо інформація відображається, е-лікарняний створений успішно та він доступний для роботодавця.

Якщо листок непрацездатності недоступний, перевірте правильність поданих про вас роботодавцем відомостей в реєстрі застрахованих осіб. Після виправлення неточностей, зверніться до лікаря щодо повторного відправлення медвисновку про тимчасову непрацездатність до електронного реєстру листків непрацездатності.

За інформацією МОЗ

2 травня

БЕБ ретельно перевіряє трудові відносини ФОПів

БЕБ ретельно перевіряє трудові відносини ФОПів

Детективи Територіального управління БЕБ у Закарпатській області завершили досудове розслідування стосовно фізичної особи — підприємця, який вносив до офіційних документів завідомо неправдиві відомості.

Слідство встановило, що ФОП, який здійснював торгівлю одягом та взуттям, перебував на спрощеній системі оподаткування.

У період 2022 — 2023 років на нього працювали наймані працівники, які не були належним чином оформлені. Своєю чергою підприємець подав завідомо неправдиві відомості до ДПС. У бухгалтерській документації він не відобразив суми доходу нарахованого на користь платників податків - фізичних осіб та утриманого з них податку. Така незаконна діяльність завдала державі 1 млн грн шкоди.

ФОП відшкодував державі збитки у повному обсязі.

За інформацією БЕБ

2 травня

Чи є підставою для документальної позапланової перевірки заява платника на її проведення

Чи є підставою для документальної позапланової перевірки заява платника на її проведення

Податківцям заборонено проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені підпунктами 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 Податкового кодексу України (ПК), у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, охоплювались під час попередніх перевірок платника (абз. 2 п. 78.2 ПК).

Підстави, за наявності яких проводять документальну позапланову перевірку визначили пунктом 78.1 ПК.

Обмеження у підставах проведення перевірок платників, визначені ПК, не поширюють на перевірки, що проводять на звернення платника (абз. 1 п. 78.2 ПК).

Функцію контрольно-перевірочної роботи закріпили виключно за податковими органами обласного та центрального рівнів.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) податкового органу приймає рішення, яке оформлюють наказом (абз. 1 п. 78.4 ПК).

За інформацією ДПС у Черкаській області

2 травня

В одному магазині продаєте товар і торгуєте через інтернет: як запрограмувати ПРРО

В одному магазині продаєте товар і торгуєте через інтернет: як запрограмувати ПРРО

Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) може застосовуватись лише в тій господарській одиниці, дані про яку внесли до Реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій щодо такого ПРРО.

У розділі 3 «Дані щодо господарської одиниці» Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО зазначайте: ідентифікатор об’єкта оподаткування, код території згідно з Кодифікатором, назву господарської одиниці, адресу розміщення господарської одиниці.

У розділі 4 Заяви в залежності від призначення ПРРО зазначайте його тип: стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет торгівля.

Назва та адреса господарської одиниці є обов’язковими реквізитами фіскального чеку (п. 2 розд. II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13; далі — Положення).

Господарська одиниця — це стаціонарний або пересувний об’єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізують товари чи надають послуги та здійснюють розрахункові операції (абз. 3 п. 2 розд. І Положення).

Торгівля через інтернет-магазин (сайт) є певним різновидом торгівлі поза торговельними або офісними приміщеннями.

У разі, якщо місцем роздрібної торгівлі виступає певне приміщення, за адресою якого, у тому числі, реалізують товари дистанційним способом (через інтернет-магазин (сайт), можлива реєстрація одного ПРРО на таку господарську одиницю з типом «стаціонарний».

Для проведення розрахунку за доставлений товар поза межами цієї господарської одиниці реєструйте ПРРО з типом «пересувний».

У разі, якщо місце, за яким здійснюєте дистанційну торгівлю (через інтернет-магазин (сайт), має іншу адресу, ніж місце роздрібної торгівлі, то на кожну таку господарську одиницю реєструйте окремий ПРРО з відповідним типом в залежності від призначення ПРРО.

За інформацією ДПС в Черкаській області

2 травня

Коли авансовий звіт щодо відрядження не складають

Коли авансовий звіт щодо відрядження не складають

Звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, складайте та подавайте в паперовій або електронній формі в разі:

  • наявності оподатковуваного доходу з метою розрахунку суми податку;
  • використання платником готівки понад суму добових витрат (включаючи отриману із застосуванням платіжних інструментів).

Якщо під час відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій застосували платіжні інструменти, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти або особисті платіжні інструменти, чи їх реквізити, для проведення розрахунків у безготівковій формі та/або для отримання готівки в межах суми добових витрат та за відсутності оподатковуваного доходу, звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, не складайте і не подавайте (пп. 170.9.4 Податкового кодексу України).

За інформацією ДПС в Рівненській області

2 травня

Установлення неповного робочого часу директору

Установлення неповного робочого часу директору

Для керівництва господарською діяльністю організації власник (власники) або уповноважений ним орган призначає керівника організації. З ним укладають договір або контракт. В ньому визначають строк найму, права, обов’язки та відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.

Якщо установчими документами, трудовим договором або контрактом з керівником не визначили особливий порядок погодження питання щодо встановлення йому неповного робочого часу, трудовий договір або контракт не укладали, слід керуватися нормами статті 56 Кодексу законів про працю України. Якими визначили: як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень можуть встановлювати за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, тобто за угодою сторін, що уклали трудовий договір.

Виходячи з викладеного, керівник має звернутися до загальних зборів учасників із проханням про встановлення режиму неповного робочого часу. Якщо таке прохання задовольнять, підставою для видання наказу про встановлення керівнику режиму неповного робочого часу слугуватиме протокол (витяг з протоколу) зборів учасників товариства.

Якщо в трудовому договорі (контракті) директора зазначили режим його роботи, необхідно внести у нього відповідні зміни.

За інформацією Держпраці

2 травня

Як змінити КВЕД

Як змінити КВЕД

Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юрособи, та фізичну особу — підприємця вносять до ЄДР на підставі:

  • відповідних заяв про державну реєстрацію;
  • документів, що подають для проведення інших реєстраційних дій.

В ЄДР містяться дані, зокрема, про види діяльності юросіб та ФОП.

Переглянути інформацію про облікові та реєстраційні дані платника, у тому числі, щодо кодів видів економічної діяльності (КВЕД) можна у приватній частині Електронного кабінету в режимі «Облікові дані платника».

Внести зміни по КВЕД можливо:

  • у державного реєстратора (зокрема, у ЦНАП);
  • у акредитованого нотаріуса, в якого є доступ для внесення змін для юросіб та ФОП;
  • у застосунку «ДІЯ» (для ФОП).

За інформацією ДПС у Запорізькій області

За інформацією ДПС у Сумській області

1 травня

Авто на підприємстві: ремонти та техобслуговування, списання ПММ

Авто на підприємстві: ремонти та техобслуговування, списання ПММ

ВЗЯТИ УЧАСТЬ

ПРОГРАМА

Авто на підприємстві: ремонти та техобслуговування, списання ПММ ремонт та поліпшення власного та орендованого авто: як задокументувати та облікувати

Авто на підприємстві: ремонти та техобслуговування, списання ПММ ремонт авто після ДТП коштом страхової компанії та винної особи: як впливає на податковий облік
шини та акумулятори для авто: яких типових помилок уникати

Авто на підприємстві: ремонти та техобслуговування, списання ПММ списання ПММ: які норми застосовувати та як задокументувати, щоб уникнути податкових ризиків

Обов’язково залишайте свої запитання за темою вебінару у спеціальній формі 👇 до 21 червня 2024 року — відповідь отримаєте на вебінарі! Чекаємо на вас!  

Авто на підприємстві: ремонти та техобслуговування, списання ПММ

1 травня

ДПС скоригувала план-графік перевірок фізосіб

План-графік документальних перевірок

Експертне роз’яснення до закону про поновлення перевірок

Усього План-графік містить чотири розділи:

Розділ І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків — юридичних осіб» та Розділ ІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів» з урахуванням коригування (квітень 2024) 26.04.2024

Розділ ІІІ плану-графіка «Документальні планові перевірки фізичних осіб» з урахуванням коригування (квітень 2024) 30.04.2024

Розділ IV плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків —юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» 22.12.2023

Довідник структури плану — графіка (розділ, підрозділ, група)

За розділами І та II податківці планують провести 2 205 податкових перевірок, за III розділом — 915 та за IV — 156 перевірок.

За інформацією ДПС

1 травня

10 травня — останній день подання звітності за I квартал 2024 року

подання звітності за I квартал 2024 року

Податок, збір, платіж

Підстава

10 травня — останній день подання

податкової декларації рентної плати з розрахунком за І квартал 2024 року:

  • рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • рентної плати за користування надрами без рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини

п. 257.1 Податкового кодексу України (ПК)

податкової декларації екологічного податку за І квартал 2024 року

п. 250.2 ПК

податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобів за І квартал 2024 року

пп. 2681.5.3 ПК

податкової декларації з туристичного збору за І квартал 2024 року

пп. 268.7.3 ПК

податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за І квартал 2024 року

абз. 2 п. 294.1 ПК

податкової декларації з податку на прибуток підприємств за I квартал 2024 року для платників податку, у яких базовий звітний (податковий) період дорівнює календарному кварталу

пп. 49.18.2 та п. 137.4 ПК

 

розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, за I квартал 2024 року

пп. 49.18.2 ПК;

пункт 3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 № 138

податкової декларації з податку на прибуток підприємств за угодою про розподіл продукції за I квартал 2024 року

пп. 49.18.2 та пп. «е» п. 336.1 ПК

податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2024 року

пп. «б» п. 176.2, пп. 49.18.2 ПК; п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI

податкової декларації платника єдиного податку для платників ІІІ групи за І квартал 2024 року

п. 296.3, пп. 49.18.2 ПК

спрощеної податкової декларації з податку на додану вартість за І квартал 2024 року

пп. 49.18.2 та п. 208-1.8 ПК

10 травня — останній день сплати

сум ПДФО та військового збору, зазначених у річній декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік фізичними особами підприємцями, крім тих що обрали спрощену систему оподаткування

ст. 57, ст. 177 ПК

За інформацією ДПС

1 травня

З 1 травня в Е-кабінеті можна отримати Витяг щодо стану розрахунків за попередні роки та в розрізі податків

З 1 травня в Е-кабінеті можна отримати Витяг щодо стану розрахунків за попередні роки та в розрізі податків

Для платників податків з 01.05.2024 в електронному кабінеті стане доступним отримання Витягу щодо стану розрахунків, починаючи з 2013 року за кожний рік окремо та в розрізі податків, зборів, платежів, а також ЄСВ на відміну отримання такого документу тільки за звітні періоди поточного року.

Крім цього, розробили окремий функціонал для платників, які мають податковий борг на день подання Запиту про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС (далі — Запит) стосовно розрахунку пені, яку нарахують в разі погашення такого боргу поточною датою.

Покроковий алгоритм дій для платника:

1. Створіть Запит (ідентифікатор форми «J/F1300207») в приватній частині електронного кабінету в пункті меню «Заяви, запити для отримання інформації»:

  • для поля «період з «01» січня 20_року по «_____» ___20___року» Запиту:
    • оберіть із переліку дати, місяця та року, за який бажаєте отримати «Витяг з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску» (далі — Витяг). За кожний рік Запит подавайте окремо;
  • для поля «Розрахувати суму пені у поточному бюджетному році» (пп. 129.1.1 та 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України)*** □ » Запиту:
    • встановіть позначку для розрахунку пені, якщо маєте податковий борг (крім ЄСВ) та бажаєте визначити суму пені станом на наступний день від дня подання Запиту. Також можете не встановлювати позначку для її розрахунку. Встановлення позначки неможливе, якщо у Запиті визначили платник період «минулі роки»;
  • для поля «В розрізі платежів □ » Запиту:
    • встановіть позначку для отримання інформації в розрізі всіх своїх платежів. Якщо не встановлюєте позначку, то отримаєте узагальнену інформацію, без розрізу платежів;
  • для поля «З підписом**** (станом на 1 число звітного місяця) □ » Запиту:
    • встановіть позначку для отримання Витягу з кваліфікованим електронним підписом посадової особи контролюючого органу (далі — КЕП). Разом з цим, встановлення позначки можливе, якщо у Запиті зазначили 1-ше число місяця будь-якого року. Якщо не встановлюєте позначку, то отримаєте інформацію без КЕП.

2. Надішліть Запит до органу ДПС за своїм основним місцем обліку.

3. Отримайте Витяг за формою «J/F1400207».

За інформацією ДПС по роботі з ВПП

1 травня

Додаток 5 до об'єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ: особливості подання у разі звільнення працівника

Додаток 5 до об'єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ: особливості подання у разі звільнення працівника

Лист ПФУ від 18.04.2024 № 2800-050202-8/23864

Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі — реєстр застрахованих осіб).

Відомості до реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносять в електронній формі в автоматичному режимі на підставі відомостей, що надходять з джерел зазначених в статті 18 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI. Зокрема, відомостей про платників ЄСВ (страхувальників), нараховану зарплату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховали і з якої сплатили страхові внески, сформованих на підставі даних, поданих страхувальником у складі звітних відомостей.

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затвердив Мінфін наказом від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок).

Так, інформацію про дату початку та закінчення трудових відносин подає роботодавець у складі Відомостей про трудові відносини осіб та період проходження військової служби (Додаток 5) до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок).

Записи про причини звільнення в Додатку 5 до Податкового розрахунку мають вноситися у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону.

Прийняття та обробку звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування ЄСВ у складі звітності з ПДФО (єдиного податку) здійснює ДПС.

В порядку міжвідомчого обміну інформацією ДПС надає ПФУ інформацію зі звітних відомостей платників.

Тож, у разі звільнення працівника роботодавець зобов'язаний подати відповідні звітні відомості у строк, передбачений Порядком.

1 травня

Чи подавати додатки до прибуткової декларації в разі відсутності показників для їх заповнення

Чи подавати додатки до прибуткової декларації в разі відсутності показників для їх заповнення

Додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною.

Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 Податкового кодексу України (ПК) та чинному на час її подання (п. 48.1 ПК).

Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ПК).

Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація) затвердив Мінфін наказом від 20.10.2015 № 897.

Додатки до окремих рядків Декларації, незаповнені через відсутність операцій (показників), до податкового органу не подавайте.

Про наявність додатків, які подаєте разом з Декларацією, зазначайте в основній частині Декларації (таблиця «Наявність додатків»).

За інформацією ДПС у Житомирській області

1 травня

Держгеонадра скасувала проведення планових перевірок у 2024 році окремим підприємствам

Держгеонадра скасувала проведення планових перевірок у 2024 році окремим підприємствам

Наказ Держгеонадра від 24.04.2024 № 196

Нагадуємо, що Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2024 рік (далі — Річний план), затвердила Держгеонадра наказом від 20.11.2023 № 596.

У 2024 році неодноразово Річний план коригувався. І ось знову прийнятим рішенням скасовують проведення планових перевірок для 64-х суб'єктів господарювання.

1 травня

ДПС повідомила про перші результати кампанії подання Звітів про КІК

ДПС повідомила про перші результати кампанії подання Звітів про КІК

За оперативними даними 11 391 контролер подав 30 057 Звітів про контрольовані іноземні компанії (далі — Звіт) по 14 116 КІК, з яких 9 988 Звітів — за скороченою формою та 20 069 Звітів — за повною.

Так, 11 143 фізособи подали 29 355 Звітів про 13 755 КІК та 248 юрособи подали 702 Звіти про 361 КІК.

Основними країнами реєстрації КІК є:

  • Республіка Польща — 25%;
  • Велика Британія — 13%;
  • Сполучені Штати Америки — 11%;
  • Республіка Кіпр — 9%;
  • Естонська Республіка — 7%;
  • інші країни — 35%.

За результатами декларування сума податку до сплати становить 1 776 млн грн.

Зауважуємо, що тимчасово, на період з 01.08.2023 до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 Податкового кодексу України (ПК), помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такого платника звільняють від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПК, та пені (пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

За інформацією ДПС

1 травня

Як переглянути матеріали справи в Електронному суді

Як переглянути матеріали справи в Електронному суді

Щоб переглянути інформацію по обраній із переліку справі:

  • поставте галочку у відповідному полі;
  • натисніть кнопку «Інформація по справі»;
  • у спливаючому вікні будуть відображені назва суду, склад суду, сторони процесу (якщо здійснений автоматизований розподіл).

Справи, які є пріоритетними для вас, можете додати до розділу «Вибране». Для цього:

  • в переліку знайдіть відповідну справу;
  • позначте її галочкою;
  • натисніть кнопку «Додати до вибраного».

Справа відображатиметься в розділі «Вибране», а в розділі «Мої справи» біля неї буде іконка-позначка у вигляді зірочки.

За інформацією Електронного судочинства

1 травня

Фермерським господарствам на ТОТ або прифронтових територіях відстрочили повернення держкредитів

Фермерським господарствам на ТОТ або прифронтових територіях відстрочили повернення держкредитів

Деякі фермерські господарства, розташовані на прифронтових територіях або ТОТ, до 2022 року отримали кредити через Укрдержфонд. На сьогодні деякі з них не в змозі в повному обсязі виконати свої зобов’язання щодо повернення бюджетних коштів.

Змінами передбачили можливість відстрочення повернення кредитів до 31.12.2025.

Йдеться про фермерські господарства, які станом на 24.02.2022 були розташовані на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема, де функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих рф (перелік затвердило Мінреінтеграції наказом від 22.12.2022 № 309).

Крім того, заявки від фермерів для отримання фінансової підтримки тепер прийматимуть онлайн, через Державний аграрний реєстр.

Такі зміни дозволять сформувати довгострокову державну політику підтримки аграріїв, створивши рівні умови для всіх фермерських господарств для участі у програмах державної підтримки.

Відповідний проєкт акта розроблений Мінагрополітики за підтримки Мінреінтеграції.

За інформацією Мінреінтеграції

1 травня

Осіб з інвалідністю І та ІІ груп можуть виключити з військового обліку

Осіб з інвалідністю І та ІІ груп можуть виключити з військового обліку

Проєкт Закону від 29.04.2024 № 11219

Мета документу — врегулювати особливості військового обліку осіб з інвалідністю І та ІІ групи та осіб з інвалідністю з дитинства І чи ІІ групи.

Проєктом закону пропонують доповнити статтю 37 Закону України «Про військовий обовʼязок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII новою нормою.

Так, особи, яких у встановленому законодавством порядку визнали особами з інвалідністю І чи ІІ групи безстроково, або які є особами з інвалідністю з дитинства І чи ІІ групи підлягатимуть виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та у інших відповідних організаціях.

Таких громадян братимуть на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

1 травня

Уряд затвердив новий Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів

Постанова КМУ від 30.04.2024 № 475

Документ розроблений з метою реалізації положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» від 29.06.2023 № 3173-ІХ (далі — Закон № 3173).

Зокрема, визначили, що Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів відповідно до статті 225 Податкового кодексу України встановлює КМУ (абз. 13 п. 13 розд. І Закону № 3173-ІХ).

Відповідно до затвердженої постанови:

  • надають визначення понять векселедавець і векселедержатель;
  • прописують порядок видачі податкового векселя підприємством-виробником під час отримання спирту етилового неденатурованого на акцизному складі, а також подання податковому органу податкового векселя виробником алкогольних напоїв до ввезення на митну територію України алкогольних напоїв;
  • встановлюють строк, на який видають податковий вексель;
  • визначають порядок складання податкових векселів і відповідальність за оформлення податкового векселя, умови взяття на облік податкових векселів, відповідальність щодо оформлення податкового векселя;
  • встановлюють умови погашення податкових векселів та умови, коли податковий вексель не погашений в установлений строк;
  • визначають суму акцизного податку, на яку погашають податковий вексель, для виробників, які отримують спирт етиловий для виробництва алкогольної продукції, та для імпортерів алкогольної продукції, а також умови експорту (вивезення) підакцизних товарів (продукції) за межі митної території України, сума податку, на яку погашають податковий вексель при експорті;
  • окреслюють здійснення протесту податкового векселя векселедержателем, якщо податковий вексель не погашений в установлений строк.

1 травня

Уряд врегулював податкові пільги на територіях активних бойових дій, де функціонують держреєстри

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Згідно з чинним Податковим кодексом платники звільнені від деяких податків на територіях активних бойових дій і ТОТ.

Втім, з метою захисту всіх платників, які розташовані на територіях активних бойових дій, Уряд підтримав зміни до пункту 1 постанови КМУ від 06.12.2022 № 1364.

Змінами надають платникам на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, податкові пільги. Зокрема, дозволяють не нараховувати та не сплачувати окремі види податків на таких територіях.

Відповідний проєкт постанови розробляла команда Мінреінтеграції.

Станом на 30.04.2024 державні електронні інформаційні ресурси функціонують на таких територіях, що належать до територій активних бойових дій:

  1. Дніпропетровська область: м. Нікополь (Нікопольська міська територіальна громада (далі — ТГ), с. Червоногригорівка (Червоногригорівська селищна ТГ) та інші.
  2. Донецька область: Костянтинівська міська ТГ, Лиманська міська ТГ та інші.
  3. Запорізька область: Преображенська сільська ТГ (частково) та інші.
  4. Миколаївська область: м. Очаків (Очаківська міська ТГ), Куцурубська сільська ТГ.
  5. Харківська область: Кіндрашівська сільська ТГ, Курилівська сільська ТГ (частково) та інші.
  6. Херсонська область: Херсонська міська ТГ, Білозерська селищна ТГ та інші.

Крім того, імплементація акта дозволить усунути різночитання при реалізації житлового сертифіката на придбання об’єкта житлової нерухомості на територіях можливих бойових дій.

За інформацією Тараса Мельничука

 

1 травня

Переобладнання транспортного засобу: алгоритм розрахунку податкової знижки

Переобладнання транспортного засобу: алгоритм розрахунку податкової знижки

Алгоритм розрахунку податкової знижки в зв’язку з переобладнанням транспортного засобу:

  • визначіть базу оподаткування шляхом зменшення річної суми нарахованої заробітної плати на суму страхових внесків до Накопичувального фонду, а також на суму податкової соціальної пільги (ПСП) за її наявності (інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих ПСП та утриманого ПДФО фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця);
  • на підставі підтверджувальних документів визначіть суму (вартість) витрат платника податку — резидента, дозволених до включення до податкової знижки;
  • розрахуйте суму ПДФО на яку зменшуєте податкові зобов’язання у зв’язку з використанням права на податкову знижку;
  • з суми ПДФО утриманого (сплаченого) із заробітної плати за рік відніміть суму ПДФО, визначену як добуток бази оподаткування, зменшеної на суму понесених витрат у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу, та ставки податку.

У разі отримання протягом звітного року доходів у вигляді заробітної плати, які оподатковувалися за різними ставками податку, суму ПДФО, на яку зменшуюте податкові зобов’язання у зв’язку з реалізацією права на податкову знижку, визначайте у такому порядку:

  • визначіть частки (у відсотках) доходу, нарахованого у вигляді зарплати, оподатковані за різними ставками податку, в загальній сумі річного загального оподатковуваного доходу;
  • визначіть розрахункову базу оподаткування за рік шляхом зменшення суми нарахованої зарплати на суму здійснених витрат;
  • визначіть розрахункову суму ПДФО окремо за кожною ставкою шляхом множення розрахункової бази оподаткування за рік на ставку податку та частку;
  • визначіть суму ПДФО, на яку зменшують податкові зобов’язання у зв’язку з використанням права на податкову знижку, як різниця між сумою ПДФО, утриманого протягом звітного року з оподатковуваного доходу, нарахованого у вигляді зарплати, та розрахунковою сумою податку за кожною ставкою.

Суму, що мають повернути платнику, зараховують на його рахунок, відкритий у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, протягом 60 календарних днів після надходження податкової декларації про майновий стан і доходи (п. 179.8 Податкового кодексу України).

За інформацією ДПС у Дніпропетровській області

1 травня

Правила заповнення платіжки для сплати податків за філію

Правила заповнення платіжки для сплати податків за філію

Юридичні особи (далі — головні підприємства) під час сплати податків, зборів, інших платежів та ЄСВ за відокремлені підрозділи (філії) (у випадках, передбачених Податковим кодексом України) заповнюють усі обов’язкові реквізити платіжної інструкції, у тому числі:

  • реквізит «Код платника» (податковий номер головного підприємства);
  • реквізит «Код фактичного платника» (податковий номер філії);
  • реквізит «Призначення платежу».

Нагадуємо, що з 01 грудня 2023 року, інформацію про призначення платежу платіжної інструкції слід зазначати виключно у структурованій формі в блоці реквізитів «Структурована форма» платіжної інструкції.

Під час розрахунків з бюджетом та фондами за філії, у блоці реквізитів «Фактичний платник» необхідно зазначити інформацію саме про філію як платника податків.

За інформацією ДПС у Вінницькій області

1 травня

Послуги оплатили бюджетними коштами: на яку дату виникають ПДВ-зобов’язання

Послуги оплатили бюджетними коштами: на яку дату виникають ПДВ-зобов’язання

Датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника за його зобов’язаннями перед бюджетом (п. 187.7 Податкового кодексу України).

За інформацією ДПС у Рівненській області

1 травня

Працівник просить заповнювати паперову трудову книжку: які дії роботодавця

Працівник просить заповнювати паперову трудову книжку: які дії роботодавця

Починаючи з 10 червня 2021 року в Україні офіційно діють електронні трудові книжки як аналог паперових трудових книжок. У працівників і роботодавців є 5 років на оцифрування трудових книжок.

Впровадження електронних трудових книжок діє до 10 червня 2026 року. Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Правила заповнення трудових книжок, визначає Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58.

Питання, пов’язані з порядком ведення трудових книжок, їх зберігання, виготовлення, постачання і обліку регулює постанова КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.93 № 301.

Отже, якщо працівник просить заповнювати паперову трудову книжку її необхідно заповнювати.

За інформацією Держпраці

30 квітня

Огляд запитів платників на отримання ІПК у сфері міжнародного оподаткування: інформаційний лист від ДПС

У листі знайдете відповіді на питання щодо:

Запитання отримані від платників податків та наводяться практично в їх редакції.

За інформацією ДПС

30 квітня

Як працюватимуть СЕП та банки у травні: повідомлення НБУ

Як працюватимуть СЕП та банки у травні: повідомлення НБУ

Цього року на початку травня маємо кілька святкових та пам’ятних днів:

  • 1 травня (середа) — День праці;
  • 5 травня (неділя) — Великдень;
  • 8 травня (середа) — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років.

Як працюватимуть СЕП та банки в ці дні?

По-перше, система електронних платежів Національного банку (СЕП) вже понад рік працює в режимі 24/7/365. Усі банки України підключені до системи та мають можливість здійснювати платежі клієнтів цілодобово та без вихідних, ураховуючи власні потреби та потреби своїх клієнтів.

По-друге, в період дії воєнного стану в Україні тимчасово призупинили дію окремих норм законодавства про працю. Зокрема, скасовують святкові й неробочі дні, у тому числі не переносять вихідний день на наступний після святкового, якщо той припадає на суботу чи неділю (Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Отже, 1, 6 та 8 травня будуть звичайними робочими днями для фінансової системи.

За інформацією НБУ

30 квітня

30 квітня — останній день подання майнової декларації за 2023 рік

Коли подати та як заповнити декларацію про майновий стан і доходи

30 квітня 2024 року — останній день подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік платниками, які відповідно до норм Податкового кодексу України зобов’язані її подати.

Для подання декларації оберіть один з можливих способів:

  • подайте особисто або уповноваженою на це особою;
  • надішліть поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. Це можливо не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання декларації;
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Подавайте декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

Внутрішньо переміщена особа (ВПО) подає декларацію до податкового органу за місцем фактичного проживання/перебування. За умови, що до цього податкового органу подали заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків за формою № 5ДР та пред’явили при цьому довідку про взяття на облік ВПО. Якщо такі дії не здійснили, то декларацію подають за адресою (місцезнаходженням) контролюючого органу, який перемістили з тимчасово окупованої території.

Для платників — фізичних осіб, які подали декларацію та визначили свої податкові зобов’язання — граничний термін їх сплати — до 1 серпня 2024 року.

Громадяни, які мають право на податкову знижку за результатами 2023 року, — можуть подати декларацію до 31 грудня 2024 року включно.

За інформацією ДПС в Івано-Франківській області