Що нового

Бухоблік та оподаткування

14 червня

ДПС оновила «Єдине вікно подання електронної звітності»

Оновлений комплект документів містить зміни та доповнення, які запровадили з 23.12.2023 по 11.06.2024 включно. Його можна встановлювати тільки на релізи Системи версії 1.32.* При цьому всі персональні довідники та налаштування користувача залишаються незмінними.

У таблиці наводимо перелік змін та доповнень (версія 1.32.6.0) станом на 11.06.2024.

Додали нові версії документів

На виконання наказу Мінфіну від 29.02.2024 № 99

F/J 1319302 — Заява про реєстрацію обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів в Єдиному державному реєстрі обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів;

F/J 1319402 — Заява про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів;

F/J 1319502 — Заява про виключення відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів

За інформацією ДПС

14 червня

Кабмін ухвалив зміни до Порядку блокування ПН/РК

Кабмін ухвалив зміни до Порядку блокування ПН/РК

Зміни прийняли з метою виконання абзацу другого пункту 5 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 № 3603-IX (норма запрацює з 16.06.2024). А саме щодо забезпечення комунікації платника ПДВ або його представника з комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН ДПС України без особистої присутності із застосуванням засобів відеозв’язку для реалізації можливості заслуховування позиції платника або його представника під час оскарження рішень комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК територіальних органів ДПС.

Порядки доповнили новими положеннями щодо повноважень комісії центрального рівня та внесли зміни до механізму розгляду скарг на рішення комісій регіонального рівня в разі виявлення бажання платником надати усні пояснення особисто або через свого представника в режимі відеоконференції.

Прийнята постанова набере чинності з дня її офіційного опублікування.

За інформацією Тараса Мельничука

14 червня

Перелік підприємств, включених у квартальний План-графік планових перевірок Держмитслужби

На виконання Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо особливостей здійснення митного контролю та митного оформлення окремих категорій товарів» від 20.03.2024 № 3613-IX, Державна митна служба України оприлюднила на офіційному вебсайті перелік підприємств, включених до Плана-графіка документальних планових виїзних перевірок Держмитслужби на ІІІ квартал 2024 року, затверджений у встановленому законодавством порядку.

Джерело: телеграм-канал Державної митної служби України

14 червня

Суд підтримав податківців у питанні пені за порушення у ЗЕД

Суд підтримав податківців у питанні пені за порушення у ЗЕД

21 травня 2024 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду (ВС) виніс рішення, яким підтвердив правомірність нарахування пені за порушення термінів розрахунків у зовнішньоекономічній діяльності (ЗЕД). Суд задовольнив касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби (ДПС) у Волинській області і скасував попередні рішення Волинського окружного адміністративного суду та Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суть справи стосувалася правомірності застосування пені за порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту товарів. ВС роз’яснив, що Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 7, не дозволяє завершити валютний нагляд через розрахунки у формі передачі векселя в рахунок оплати за поставлений товар.

ВС підкреслив, що положення Інструкції вимагають завершення валютного нагляду лише у випадках, коли оплата за експортні операції здійснюється шляхом зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України. Це означає, що навіть якщо договір передбачає розрахунки через передачу векселя, такі розрахунки не можуть вважатися підставою для завершення валютного нагляду.

ВС також звернув увагу, що відповідно до Закону України «Про валюту і валютні операції», розрахунки за операціями резидентів з експорту товарів повинні здійснюватися виключно у грошовій формі. Це передбачає зарахування валютних цінностей на рахунки резидентів у банках України в строк, зазначений у договорах, але не пізніше строків, встановлених НБУ.

ВС ухвалив рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову позивача і підтвердив правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, яким нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у ЗЕД.

Цим рішенням ВС підкреслив важливість дотримання резидентами України встановлених строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, особливо щодо надходження валютних коштів у національну економіку.

За інформацією ДПС України 

14 червня

Встигніть відзвітувати про використання КОРО і РК

Встигніть відзвітувати про використання КОРО і РК

14.06.2024 (п’ятниця)* — останній день, щоб подати:

 • звіт про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (форма № ЗВР-1) за травень 2024 року (п. 7 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР; далі — Закон про РРО);
 • довідку про використані розрахункові книжки за травень 2024 року (п. 7 ст. 3 Закону про РРО).

___

*Звертаємо увагу, що у податковому календарі ДПС гранична дата подання вказаних звітів — 17 червня, проте не радимо відкладати звітування на останній день.

За інформацією ДПС у Миколаївській області

14 червня

ПФУ спростив можливість подання заяв на призначення житлової пільги ветеранам

ПФУ спростив можливість подання заяв на призначення житлової пільги ветеранам

За новим проєктом, замість двох окремих заяв, подається одна спрощена – про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг.

У спрощеній заяві ветерану війни потрібно зазначити значно меншу кількість інформації, ніж раніше, адже опрацювання даних здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії між держреєстрами.

Крім того, за новим механізмом, подати заяву на призначення пільг замість ветерана війни можуть члени його родини. До них належать, зокрема, чоловік, дружина, непрацездатні батьки, неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства II групи та ін.

Подати заяву та необхідні документи можна в один зі способів:

 • особисто — через сервісні центри ПФУ, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
 • поштою — на адресу органу ПФУ;
 • онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ та мобільний застосунок «Пенсійний фонд».

Спрощений обмін даними дозволяє пришвидшити надання ПФУ адміністративних послуг ветеранам війни. Завдяки можливості в автоматичному режимі отримувати інформацію з Єдиного державного реєстру ветеранів війни підтвердження статусу учасника бойових дій відбувається миттєво.

Впровадження можливості подання спрощеної заяви про взяття на облік ветерана війни і надання йому пільг передбачили постановою КМУ «Про реалізацію експериментального проекту з удосконалення порядку взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу» від 27.12.2023 № 1395.

За інформацією ПФУ

14 червня

Ліцензування експорту: Кабмін переглянув перелік товарів

Ліцензування експорту: Кабмін переглянув перелік товарів

Нагадуємо, що Переліки товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік, затвердив КМУ постановою від 27.12.2023 № 1402.

Перелік товарів (аграрної продукції), експорт яких підлягає ліцензуванню, наведений у додатку 4.

Змінами закріпили, що у разі коли країною призначення товарів, що класифікують за кодами згідно з УКТЗЕД 1001 99 00 00, 1005 90 00 00, 1205 10 90 00, 1205 90 00, 1206 00 91 00, 1206 00 99 00, є Республіка Болгарія, Румунія, Словацька Республіка, Угорщина та Республіка Польща, застосовують режим ліцензування експорту, який стосується всіх субʼєктів зовнішньоекономічної діяльності, зокрема тих, що включили до переліку верифікованих субʼєктів агропромислового комплексу.

За інформацією Тараса Мельничука

14 червня

ФОП-єдиннику ІІІ групи анулювали реєстрацію платника ПДВ в останні дні кварталу: що зі ставкою ЄП за квартал

ФОП-єдиннику ІІІ групи анулювали реєстрацію платника ПДВ в останні дні кварталу: що зі ставкою ЄП за квартал

Нормами глави 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розділу XIV Податкового кодексу України (ПК) у разі анулювання реєстрації платника ПДВ не передбачили іншого терміну для подання заяви щодо зміни ставки єдиного податку чи відмови від застосування спрощеної системи оподаткування після закінчення терміну, ніж визначений підпунктом 5 пунктом 293.8 ПК.

Тож, ФОП-платник єдиного податку третьої групи, якому контролюючий орган анулював реєстрацію платника ПДВ в останні дні кварталу, перебуватиме на спрощеній системі оподаткування та застосовуватиме ставку єдиного податку в розмірі 3% протягом такого кварталу та наступного кварталу, в якому такій особі необхідно не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу в якому здійснили анулювання реєстрації платником ПДВ подати заяву щодо:

 • переходу на сплату єдиного податку за ставкою у розмірі 5%

або

ЗІР, категорія 107.01.08

14 червня

З 16 червня платники зможуть взаємодіяти з податковою у режимі відеоконференції

З 16 червня платники зможуть взаємодіяти з податковою у режимі відеоконференції

Нагадуємо, що 23.02.2024 ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення онлайн комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 № 3603-IX.

Закон набрав чинності з 16.03.2024, а з 16 червня набирає чинності його положення про надання можливості платникам податків взаємодіяти з контролюючим органом у режимі відеоконференції, зокрема під час розгляду матеріалів скарг та матеріалів перевірок (порядок такої взаємодії врегулюють відповідними нормативно-правовими актами).

За інформацією ДПС у Львівській області

14 червня

Як зарахувати суми від’ємного значення ПДВ у зменшення суми податкового боргу

Як зарахувати суми від’ємного значення ПДВ у зменшення суми податкового боргу за попередні періоди

За наявності у платника на дату подання ним податкової звітності з ПДВ податкового боргу з цього податку, такий платник має право зарахувати суму від’ємного значення ПДВ, сформовану за результатами такої податкової звітності, у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди та обліковувався в інтегрованій картці станом на перше число місяця, у якому подав таку декларацію, в частині, що не перевищує реєстраційну суму такого платника на момент отримання ДПС податкової декларації.

Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом з ПДВ визначили статтею 203 Податкового кодексу України.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затвердив Мінфін наказом від 28.01.2016 № 21 (далі — Порядок).

Суму від’ємного значення, яку зараховують у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди, в частині, що не перевищує реєстраційної суми на момент подання податкової декларації, відображають у рядку 20.1 податкової декларації з ПДВ (пп. 4 п. 5 р. V Порядку).

За інформацією ДПС в Івано-Франківській області

14 червня

Як платнику стати на облік за неосновним місцем обліку

Заяву за формою № 17-ОПП може подати, як до контролюючого органу за неосновним місцем обліку, так і до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Також взяття на облік за неосновним місцем обліку здійснюють на підставі:

 • повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадите діяльність за формою № 20-ОПП, та якщо у такому повідомленні визначили контролюючий орган, у якому бажаєте стати на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням відповідного об’єкта оподаткування;
 • заяви для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність за формою № 5-ОПП, та якщо у такій заяві зазначили про бажання стати на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням робочого місця.

У такому разі платника звільняють від обов’язку подання до контролюючого органу заяви за формою № 17-ОПП.

За інформацією ДПС у Харківській області

14 червня

В Україні запровадять виноградарсько-виноробний реєстр: Раді рекомендують прийняти закон

В Україні планують запровадити «Виноградарсько-виноробний реєстр»

Законопроєктом імплементують положення низки актів ЄС, зокрема: положення Регламентів № 1308/2013, № 2021/2117, № 251/2014, № 2019/33, № 2019/33, № 2019/34, № 2018/273, № 2019/934, № 2024/1143.

Ухвалення закону забезпечить:

 • виконання міжнародних зобов’язань України зокрема, статей 201-211 підрозділу 3 частини 2 глави 9 Розділу ІV Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом щодо географічних зазначень;
 • імплементацію міжнародних енологічних (виноробних) практик;
 • запровадження вимог для виробництва і обігу вин, продуктів виноградарства та виноробства, ароматизованих винних продуктів із географічними зазначеннями, аналогічних до сучасних правил в країнах ЄС;
 • визначення механізму захисту на території України географічних зазначень;
 • створення єдиної державної інформаційної системи «Виноградарсько-виноробний реєстр», яка включатиме відомості про виробників винограду, виробників виноробної продукції, виноградні ділянки;
 • впровадження обов’язкових декларацій (мінімальна кількість, лише 3) та інших даних про виноробну продукцію, передбачених цим проєктом закону, внесення відомостей до якого носитиме обов’язковий характер, що сприятиме простежуваності виноградно-виноробної продукції від лози до пляшки;
 • встановлення принципу проведення перевірок виробництва виноробної продукції від виноградної лози до кінцевого продукту, визначення контролюючих органів та їх повноваження і встановлення санкцій за порушення вимог цього Закону;
 • встановлення відповідальності за порушення норм цього Закону, яка застосовуватиметься лише за повторювані порушення.

За інформацією ВРУ

 

13 червня

Хто увійде до «клубу білого бізнесу»

Хто увійде до «клубу білого бізнесу»

Щоб увійти до «клубу білого бізнесу» юридичним особам та ФОПам треба одночасно відповідати таким основним вимогам:

 • відсутність податкового боргу не більше 51 тис. грн та з дня виникнення цього податкового боргу минуло не більше 30 днів (було 3 060 грн без періоду виникнення боргу);
 • відсутність будь-якої суми заборгованості (недоїмки, штрафу, пені) зі сплати ЄСВ (була норма від 3 060 грн);
 • відсутність порушень щодо подання звітності та/або документів/ повідомлень, у тому числі по КІК та фінансової звітності;
 • відсутність ППР про порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів протягом року;
 • платник не був ризиковим платником в СМКОР;
 • відсутність застосованих до платника та/або його засновників/кінцевих бенефіціарних власників санкцій у порядку, встановленому Законом України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII (додали про засновників/бенефіціарів);
 • відсутність розпочатої процедури припинення юридичної особи або ФОП (додали критерій);
 • відсутність порушеного провадження у справі про банкрутство платника податків (додали критерій);
 • відсутність у платника податків та/або його засновників/кінцевих бенефіціарних власників громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надали статус учасника бойових дій після 14.04.2014) (додали критерій);
 • відсутність серед засновників/кінцевих бенефіціарних власників платника податків осіб, місцем проживання (місцезнаходженням) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України (додали критерій);
 • відсутність внесення змін щодо основного виду економічної діяльності в ЄДР протягом останніх 12 послідовних календарних місяців (додали критерій);
 • відповідність додатковим критеріям.

Додаткові критерії до другого читання майже не змінились, крім критеріїв для платників єдиного податку четвертої групи та окремих критеріїв для резидентів Дія Сіті.

Для того, аби потрапити до «клубу білого бізнесу», юридична особа має одночасно відповідати таким додатковим критеріям:

 • на загальній системі оподаткування:
  • рівень сплати податку на прибуток підприємств є рівним/вищим за середній по галузі за останні 4 квартали;
  • рівень сплати ПДВ є рівним/вищим від середнього по галузі (крім платників, у яких експорт складає понад 25%) за останні 12 місяців;
  • зарплата працівників за останні 4 квартали - не менше середньої зарплати у відповідній галузі у регіоні з коефіцієнтом 1,1, та кількість працівників не менше 5 осіб;
 • резиденти Дія Сіті:
  • рівень сплати податків до зведеного бюджету є рівним/вищим від середнього показника резидентів Дія Сіті;
 • платники єдиного податку третьої групи:
  • рівень сплати податків до зведеного бюджету вище середнього по галузі за останні 4 квартали;
  • зарплата працівників за останні 4 квартали - не менше середньої зарплати у відповідній галузі у регіоні з коефіцієнтом 1,1, та кількість працівників не менше 5 осіб;
 • платники єдиного податку четвертої групи:
  • сума сплачених податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільгосппродукції, та витрат на оренду земельних ділянок за останній звітний період перевищує суму загального мінімального податкового зобов’язання;
  • рівень сплати ПДВ є рівним/вищим від середнього по галузі (крім платників, у яких експорт складає понад 25%) за останні 12 місяців;
  • зарплата працівників за останні 4 квартали — не менше середньої зарплати у відповідній галузі у регіоні з коефіцієнтом 1,1, та кількість працівників не менше 5 осіб;
  • площа власних або орендованих земельних ділянок не менше 200 га, або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності — не менше 0,5 га.

Аби бути включеним до «клубу білого бізнесу», ФОП має одночасно відповідати таким додатковим критеріям:

 • на загальній системі:
  • рівень сплати ПДФО від господарської діяльності за звітний рік та рівень сплати ПДВ за останні 12 місяців є рівним/вищим середнього по галузі;
  • зарплата працівників за останні 4 квартали — не менше середньої зарплати у відповідній галузі у регіоні з коефіцієнтом 1,1;
 • платники єдиного податку третьої групи:
  • оборот понад 5 млн грн за звітний рік та рівень сплати податків до зведеного бюджету є рівним/вищим середнього по галузі за останні 4 квартали;
  • зарплата працівників за останні чотири звітні квартали — не менше середньої зарплати у відповідній галузі у регіоні з коефіцієнтом 1,1.

Як зазначила Ніна Южаніна, на жаль, влада так і не змінила думку, що ФОП-єдинники першої, другої, четвертої груп, а також третьої групи з доходом менше 5 млн грн або які не мають найманих працівників не можуть бути платниками зі статусом високого рівня добровільного дотримання податкового законодавства.

Тих, хто в «клубі», включатимуть до Переліку, який переглядатиметься щоквартально.

Перелік оприлюднюватимуть на сайті ДПС. Платник може подати заяву про відмову від публікації його даних.

Отже, які преференції отримають платники «клубу білого бізнесу»?

Обраним платникам присвоять статус платника з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та щодо них:

1️. Не розпочинатимуть:

 • документальні планові перевірки, крім перевірок підакцизної продукції, грального бізнесу та фінансових послуг;
 • фактичні перевірки з питань ліцензування діяльності зі зберігання пального виключно для потреб споживання та/або промислової переробки;
 • документальні позапланові перевірки, крім перевірок:
  • що проводять виключно на звернення платника;
  • що проводять, зокрема, у разі ненадання протягом 15 робочих днів пояснень на запит податкової, неподання звітності з трансфертного ціноутворення, щодо припинення платника, бюджетного відшкодування ПДВ, КІК;
  • платників, щодо яких отримали податкову інформацію про порушення платником граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
  • платників, які здійснюють діяльність у сфері підакцизної продукції, грального бізнесу та фінансових послуг.

2. Скоротять строки проведення для камеральної (до 5 робочих днів) та документальної перевірок (до 10 робочих днів) для підтвердження бюджетного відшкодування ПДВ.

3️. Протягом 15 календарних днів надаватимуть індивідуальні податкові консультації.

4️. Платник отримає свого персонального комплаєнс-менеджера (закріпленого податкового інспектора).

5️. Протягом 5 днів платник на свій запит отримає інформацію про податкові ризики у діяльності платника, а також консультацію щодо усунення таких ризиків.

6️. Запровадження автоматичного бронювання «білими» платниками військовозобов’язаних працівників в обсязі не більше 25% (у вигляді рекомендацій КМУ).

 За інформацією Ніни Южаніної

13 червня

Нацбанк знизив облікову ставку до 13%

Нацбанк знизив облікову ставку до 13%

Найкращий помічник для вас: система «Експертус Головбух»

Враховуючи подальше стримання показників інфляції, триваюче поліпшення інфляційних очікуваньта та баланс ризиків для подальшої інфляційної динаміки, правління НБУ ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13% з 14 червня 2024 року.

Наступне засідання Правління НБУ з питань монетарної політики відбудеться 25.07.2024 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

За інформацією НБУ

13 червня

Оновили порядок повернення помилково сплачених податків

Наказ Мінфіну від 28.05.2024 № 262

Змінами уточнили, що заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету в електронній формі подається з обов'язковим накладанням електронного підпису платника або уповноваженої особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII.

До заяви одночасно подають копію:

 • платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету,
 • судового рішення, засвідчену належним чином (у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) та грошового стягнення за адміністративні правопорушення),
 • документа, що підтверджує відповідні повноваження уповноваженої особи, засвідчену належним чином.

Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування. На момент підготовки матеріалу документ не публікували.

13 червня

Плануєте перейти на спрощену систему оподаткування з ІІІ кварталу — подайте заяву

advokat.jpg

Платники можуть прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до податкового органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Для переходу на спрощену систему оподаткування з ІІІ кварталу 2024 року необхідно подати заяву не пізніше 14 червня.

Звертаємо увагу, що, наприклад, ДПС у Львівській області інформує про можливість подання такої заяви 17.06.2024.

Такий перехід на спрощену систему оподаткування можливий за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, дотримали вимоги, встановлені в пункті 291.4 Податкового кодексу України; далі — ПК.

Тож, разом із заявою надайте розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначайте з дотриманням вимог, встановлених главою 1 розділу XIV ПК. Порядок розрахунку затвердив Мінфін наказом від 16.07.2019 № 308.

За інформацією ДПС в Донецькій області

13 червня

ФОП-загальники можуть вести облік доходів і витрат в електронній формі

ФОП-загальники можуть вести облік доходів і витрат в електронній формі

Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції ведуть окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність та Порядок її ведення (далі — Порядок) затвердив Мінфін наказом від 13.05.2021 № 261.

У разі ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами Електронного кабінету самозайнята особа зобов’язана отримати кваліфікований сертифікат відкритого ключа, сформований кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, включених до системи подання податкових документів в електронному вигляді (п. 5 розд. І Порядку).

Після отримання самозайнятою особою кваліфікованого сертифіката відкритого ключа така особа здійснює операції з ведення обліку доходів і витрат відповідно до Податкового кодексу України безкоштовно.

Електронна форма обліку зберігається протягом 3 років. Для перегляду можете обрати для будь-який з минулих років.

З інформацією щодо ведення Електронної форми обліку можна ознайомитися в меню «Облік доходів і витрат» розділу «Допомога» Електронного кабінету.

За інформацією ДПС в Луганській області

13 червня

В Україні створюють Соціальний портал Мінсоцполітики

В Україні створюють Соціальний портал Мінсоцполітики

Офіційна назва «Соціальний веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики» та він є складовою Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС).

Так, на порталі можна буде:

 • знайти всю необхідну інформацію про соціальні послуги
 • подати онлайн заяву або звернення, щоб їх отримати
 • залишити повідомлення про людину або сім'ю, яка потребує соціальної підтримки.

Крім того, не треба тривалий час очікувати на рішення уповноважених органів, адже такі запити розглядатимуть на місцях оперативно. ЄІССС автоматично підтягуватиме необхідну інформацію. Громадяни матимуть можливість відстежувати статус своїх звернень в особистому кабінеті.

Тож у перспективі, щоб отримати соціальні послуги, достатньо:

 • перейти на Соціальний портал Мінсоцполітики;
 • авторизуватися в особистому кабінеті;
 • обрати одну або декілька соціальних послуг;
 • заповнити відповідну заяву.

Наразі тривають приймальні випробування, а про офіційний запуск повідомлять окремо.

За інформацією Мінсоцполітики

13 червня

Чи реалізували можливість використання «ПРРО ДПС» в платіжних терміналах?

Чи реалізували можливість використання «ПРРО ДПС» в платіжних терміналах?

У безоплатному програмному рішенні «ПРРО ДПС» не реалізували можливість використання в програмно-технічних комплексах самообслуговування (ПТКС).

Разом з тим, для реалізації ПРРО з метою використання в ПТКС, ДПС розробила два АРІ фіскального сервера контролюючого органу за допомогою яких можна виконати інтеграцію з фіскальним сервером ДПС.

За інформацією ДПС у Запорізькій області

13 червня

Звернення і запит на інформацію: строки надання відповіді

Звернення і запит на інформацію: строки надання відповіді

Звернення — викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, зокрема, із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів.

Звернення розглядаються і вирішуються у строк не більше одного місяця від дня їх надходження.

Ті, які не потребують додаткового вивчення, розглядаються невідкладно, але не пізніше 15-ти днів від дня їх отримання.

Якщо в місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду. Про це повідомляють особі, яка подала звернення. При цьому загальний строк вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.

Запит на інформацію — прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20-ти робочих днів з обґрунтуванням такого продовження.

Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

За інформацією ДПС у Запорізькій області

13 червня

Як центри зайнятості опрацьовуватимуть рекомендації після верифікації надання роботодавцю компенсації за працевлаштування ВПО

Як центри зайнятості опрацьовуватимуть рекомендації після верифікації надання роботодавцю компенсації за працевлаштування ВПО

Порядком визначили механізм опрацювання регіональними центрами зайнятості рекомендацій Мінфіну за результатами верифікації надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу із числа внутрішньо переміщених осіб (зокрема, тих працівників, які отримали довідку про взяття на облік ВПО після працевлаштування) унаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі — компенсація витрат).

Регіональний центр зайнятості, який призначає, нараховує та/або здійснює компенсацію витрат (далі — центр зайнятості), опрацьовує рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності. Рекомендація може містити одну або декілька невідповідностей щодо роботодавця або щодо особи із числа внутрішньо переміщених осіб, яка працевлаштована.

Центр зайнятості опрацьовує рекомендації за результатом верифікації у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дати їх отримання.

Для перевірки інформації, що містить невідповідність, центр зайнятості повідомляє роботодавця шляхом надсилання протягом двох робочих днів листа на електронну пошту з використанням КЕП або вдосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, про необхідність надання документів щодо спростування невідповідності у строк, що не перевищує двох робочих днів.

Рекомендацію вважають опрацьованою, якщо провели додаткову перевірку щодо кожної невідповідності, що вона містить.

За результатами опрацювання рекомендацій центри зайнятості приймають рішення щодо надання/відмови в наданні компенсації витрат роботодавцю.

У разі виявлення недостовірності в наданій роботодавцем компенсації витрат інформації, на підставі якої призначили, нарахували та/або здійснили компенсацію, центр зайнятості розраховує суму коштів, що підлягає поверненню.

У разі затвердження цей наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування.

За інформацією СПО об'єднань профспілок

13 червня

Як отримати грант від держави за програмою «єРобота»

Як отримати грант від держави за програмою «єРобота»

250 тис. грн — на створення власного бізнесу, або 7 млн грн — для розвитку тепличного господарства. Ці кошти можете отримати від держави за програмою «єРобота».

Як подати заявку?

 • зареєструйтесь на порталі Дія та перейдіть до розділу подання заявки на грант;
 • заповніть онлайн-форму заявки на програму, яка вас цікавить. Включіть необхідну інформацію про себе та ваш проєкт;
 • додайте бізнес-план для створення нового бізнесу чи розвитку наявного, або ж план посадки/будівництва теплиці;
 • підпишіть заявку електронним підписом;
 • ваша заявка буде передана в Ощадбанк для оцінки вашої ділової репутації та фінансової стійкості;
 • органи, відповідальні за надання грантів, розглядатимуть ваш бізнес-план та приймуть остаточне рішення щодо надання фінансування;
 • якщо ваш проєкт схвалять, гроші будуть переказані на спеціальний рахунок в Ощадбанку.

За інформацією КМУ

13 червня

У ЄС пропонують продовжити ще на рік тимчасовий захист для українців

У ЄС пропонують продовжити ще на рік тимчасовий захист для українців

У повідомленні Єврокомісії зазначають, що через постійні атаки росії на цивільну та критичну інфраструктуру підстави для тимчасового захисту зберігаються. А тому його дію слід продовжити ще на рік — із 5 березня 2025 року до 4 березня 2026 року.

Рішення покликане надати захист у країнах ЄС усім, хто рятується від російської агресії, в тому числі тим особам, які вже отримали такий захист.

Директива про тимчасовий захист забезпечує шукачам притулку право на проживання, доступ до ринку праці, житла, соціальної, медичної та іншої допомоги.

Ініціативу щодо продовження тимчасового захисту Комісія представить міністрам під час засідання Ради з питань юстиції та внутрішніх справ, яке запланували на 13.06.2024. Після цього Рада офіційно ухвалить відповідне рішення.

За інформацією Мінреінтеграції

13 червня

На яку дату нараховувати ПДВ при продажу нерухомості

 На яку дату нараховувати ПДВ при продажу нерухомості

Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

 • дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, — дата зарахування електронних грошей платнику як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника;
 • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, незалежно від дати накладення електронного підпису (п. 187.1 Податкового кодексу України).

У продавця при продажу нерухомого майна податкові зобов’язання з ПДВ виникають на дату події, що сталася раніше:

 • або на дату зарахування коштів від покупця;
 • або на дату складення документа, що засвідчує факт переходу права власності на таку нерухомість.

За інформацією ДПС у Київській області

13 червня

Якої тривалості можна надати неоплачувану відпустку демобілізованому працівнику

Якої тривалості можна надати неоплачувану відпустку демобілізованому працівнику

Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку працівникам, які приступили до роботи після звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації, — тривалістю до 60 календарних днів (п. 20 ч. 1 статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Період, протягом якого особа перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, передбаченій пунктом 20 частини 1 статті 25 Закону про відпустки, включають до страхового стажу (абз 6 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV).

За інформацією Держпраці

13 червня

Юрособа передає у фінлізинг автомобіль: хто є платником транспортного податку

транспортний податок

У разі передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг, платником транспортного податку щодо транспортних засобів, зареєстрованих в Україні згідно з чинним законодавством, є лізингодавець (юридична особа — власник транспортного засобу).

При цьому, податкову декларацію з транспортного податку подавайте за місцем реєстрації об'єкта оподаткування протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а транспортний податок сплачуйте з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

За інформацією ДПС у Запорізькій області

13 червня

Алгоритм стягнення податкового боргу з фізичних осіб

Алгоритм стягнення податкового боргу з фізичних осіб

Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється виконавчою службою відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (п. 87.11 Податкового кодексу України).

Заходи органу стягнення, спрямовані на погашення податкового боргу:

 • вручення податкової вимоги;
 • прийняття рішення про опис майна у податкову заставу;
 • опис майна боржника у податкову заставу та реєстрація відомостей про обтяження у відповідних державних реєстрах.

За інформацією ДПС у Донецькій області

12 червня

Термінові роз’яснення для бухгалтерів агропідприємств

Коли знаєш, то й маєш

Колеги, запрошуємо вас на головну фахову подію — «Літній Головбух Fest-2024: звітність, декларування, зарплата, лікарняні, перевірки», що відбудеться 14 червня. Питання, які розглянемо на заході, дадуть змогу вам спокійно і без помилок розібратися з наболілими проблемами. Тож у відпустку підете з легким серцем і впорядкованими справами.

Не дійте навмання — користуйтеся порадами «Головбух Агро». Цього номера в полі уваги — п’ять кейсів, щоб уникнути блокування податкових нак­ладних. Тримайте підказки експерта, який на прикладах реальних ситуацій пояснить, на що зважати платникам ПДВ, коли готують таблиці даних. Адже таб­лиця, яку врахували контролери, є дієвим способом уникнути блокування реєстрації податкових накладних.

Ділимося з вами добіркою актуальних роз’яснень податківців, яка підкаже відповіді на вісім поширених запитань щодо норм, яких мають дотримати підприємства, що користуються генераторами.

Допоможемо перевірити, чи маєте право на компенсацію за розмінування сільгоспземель, а також розповімо, за якою формою подавати заявку та які документи до неї додати. Зауважте, що наразі держава відшкодовує 80% витрат на розмінування сільгоспземель. Не втратьте шанс отримати компенсацію від держави!

Радимо вам переглянути експертні підказки та скачати зразки документів, аби правильно оформити придбання тварин у фізосіб, а також оцінити та облікувати надходження поголів’я свиней.

Радо допоможемо!

Термінові роз’яснення для бухгалтерів агропідприємств

АКТИВУЙТЕ ДЕМОДОСТУП ТА ЧИТАЙТЕ СТАТТІ СВІЖОГО НОМЕРУ ⏬

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ НА ВИГІДНИХ УМОВАХ ⏬

З цього номера журналу розпочинаємо цикл публікацій, присвячений обліку та оподаткуванню птахівництва — однієї з пріоритетних галузей агровиробництва. Наразі розповімо, як організувати облік із урахуванням специфіки галузі. Із 8 липня почнуть діяти зміни, що внесли до порядку блокування податкових накладних урядовці. Допоможемо розібратися, за яких умов ПН/РК реєструватимуть автоматично, а також як в адміністративному порядку оскаржити рішення про віднесення платника до ризикових і рішення про неврахування таб­лиці даних платника ПДВ. Цього місяця багатьох ваших колег турбувало питання обчислення середньої зарплати для відпустки. Зокрема, як визначати розрахунковий період, які виплати врахувати під час розрахунку середньої зарплати для оплати відпустки, а також що вилучати з розрахункового періоду, а що — ні. Тож поради від наших експертів — уже на шпальтах номера. Читайте та застосовуйте! Підкажемо, як сільгосппідприємству, що вирішило заготовляти лісову продукцію, зокрема, збирати лісові ягоди, для комерційних потреб, відобразити такі операції у бухобліку та які податкові наслідки це для нього матиме. Радимо вам переглянути, як сільгосппідприємству внести зміни до ліцензії на зберігання пального для власних потреб. Скористайтеся готовим зразком заяви та алгоритмом дій, що допоможе подати документи для внесення відповідних змін. Тримайте також поради експерта і зразки проведень для різних ситуацій, що виникають у роботі бухгалтера агропідприємства під час обліку ремонту сільгосптехніки. Якщо залишаться запитання, то телефонуйте на Гарячу лінію Головбух Агро за номером 0 800 21 11 32 або пишіть нам на [email protected]. + Працюємо разом задля перемоги!

Повне або часткове копіювання публікацій журналу для розповсюдження без письмового дозволу редакції журналу ЗАБОРОНЕНО

Джерело: https://agro.expertus.com.ua/10007901

12 червня

ТОП-4 порушень виявлених під час фактичних перевірок у 2024 році

ТОП-4 порушень виявлених під час фактичних перевірок у 2024 році

Найбільш поширеними порушеннями, які виявили за результатами фактичних перевірок протягом п’яти місяців 2024 року є:

За результатами розгляду матеріалів до порушників застосували штрафні санкції на загальну суму 8,4 млн грн.

За інформацією ДПС у Кіровоградській області

12 червня

У новому Законі «Про промислову політику» заклали концепцію «економічного бронювання» та готують ще два альтернативних законопроєкти

У новому Законі «Про промислову політику» заклали концепцію «економічного бронювання» та готують ще два альтернативних законопроєкти

Новий Закон «Про промислову політику» міститиме вичерпний перелік інструментів та механізмів, за якими держава зможе підтримувати українського виробника:

 • нарешті визначатиметься перелік стратегічних галузей промисловості України;
 • створюється Державний фонд розвитку промисловості, який надаватиме позики, гранти та іншу допомогу перспективним проектам;
 • запроваджують систему спеціальних інноваційних та інвестиційних контрактів між Урядом та інвесторами;
 • для критичних технологій впроваджують програму співфінансування проєктів на пільгових умовах.

У Законі заклали концепцію «економічного бронювання», яка дозволить зберегти для економіки важкозамінних спеціалістів. Як вона працюватиме:

 • кожен субʼєкт господарювання, який сплачує підвищений військовий збір у 20 000 грн на місяць за працівника — має можливість його забронювати;
 • сплата підвищеного збору відбувається не працівником, а самим бізнесом. Він сам визначає, хто для нього найбільш критичний і підтверджує це відповідними податками;
 • бронювання поширюється на кожен субʼєкт господарювання, що нівелює проблему, наприклад, з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів. Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року;
 • відсоткову межу заброньованих та процедуру визначатиме Уряд. Механіка сплати підвищеного військового збору окреслена у пов’язаному законопроекті «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей сплати воєнного збору за бронювання військовозобов’язаних» від 11.06.2024 № 11332.

Незабаром до ВРУ подадуть два альтернативних законопроєкти, що включатимуть модель із бронюванням за рівнем зарплати у понад 35 тис. грн, а також змішану модель — 35 тис. грн зарплати для найманого працівника, 20 тис. грн військового збору для ФОП.

За інформацією Комітету ВРУ з питань економічного розвитку