1
Січень 2025року
податки
ПДВ

Як оформлювати і коригувати ПН на вивезення товарів у РЕЗ

Тримайте чергову порцію запитань — відповідей. Вони стануть у пригоді, коли вивозите за кордон товари, на експорт яких діє режим експортного забезпечення. Адже з грудня 2024 року оформлювати і реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до них маєте за спеціальними правилами

Наталія Товченик , експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Ганна Чернишова , провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух, Київ

Із 1 грудня 2024 року на період воєнного стану уряд запровадив режим експортного забезпечення (РЕЗ). Він поширюється на операції вивезення товарів, що їх класифікують за кодами УКТ ЗЕД: 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 (далі — товар-РЕЗ). Особливості експорту таких товарів на період дії РЕЗ і винятки, коли РЕЗ не застосовують, визначені в статті 19-2 Закону про ЗЕД.

Експорт товарів-РЕЗ оподатковуйте за правилами пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК). На експорт кожного товару-РЕЗ складайте окрему податкову накладну (ПН-РЕЗ) за спеціальною електронною формою та реєструйте, перш ніж подавати митну декларацію (МД) для митного оформлення товару.

Щоб відкоригувати ПН-РЕЗ, оформлюйте розрахунки коригування (РК-РЕЗ) з типами причини у графі 2.1:

  • 501 — до початку митного оформлення;
  • 502 — після завершення вивезення товару;
  • 503 — після проведення розрахунків за операцією.

Через ці новації досі — за місяць після того, як почав діяти РЕЗ, — в експортерів продовжує виникати чимало запитань щодо оформлення ПН-РЕЗ та їх коригування. Розглянемо деякі з них.

Це навігатор статтею
Оберіть розділ, що цікавить


Обсяг в РК-502 той самий, що в ПН-РЕЗ   Експорт за договором комісії
Зупинили реєстрацію ПН від постачальника товару-РЕЗ Кількість знаків у коді УКТ ЗЕД
Дата РК-502 Зміна курсу на дату МД
Немає позначки у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ Кілька МД до однієї ПН-РЕЗ

Обсяг в РК-502 той самий, що в ПН-РЕЗ

Товариство одним числом зареєструвало ПН-РЕЗ та оформило МД. Тож обсяг постачання однаковий в обох документах. Як заповнити розділ Б табличної частини РК-502?

РК-502 оформлюють після того, як вивезли за межі митної території України в митному режимі експорту товари-РЕЗ і подали всі необхідні додаткові декларації для митного оформлення за відповідною МД, щоб:

  • завершити заповнення блоку «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:», не заповнений у ПН-РЕЗ;
  • привести показники ПН-РЕЗ у відповідність до показників МД без зміни ставки оподаткування (пп. «б» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

У верхній лівій частині РК-502 в полі «митна декларація» зазначте дату і номер МД. Якщо ціна/кількість товару не змінювалися, жодних перерахунків бази оподаткування не робіть. Оскільки показники ПН і МД збігаються, нема й потреби заповнювати розділи А і Б. Такий РК-502 має пройти реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), адже показники ПН-РЕЗ з урахуванням РК-502 відповідають показникам МД. Тобто МД = ПН-РЕЗ + РК-502.

У подібний спосіб виправляють у заголовній частині звичайної ПН помилку, яка не заважає ідентифікувати проведену операцію (п. 22 Порядку № 1307).

Якщо такий самий алгоритм закладений в системі й для уточнення даних ПН-РЕЗ, подайте на реєстрацію РК-502 із незаповненою табличною частиною (розділи А і Б залиште порожніми).

Якщо ж програма ідентифікує РК-502 за кодом причини коригування і відхилить його реєстрацію, тоді заповніть розділ Б двома однаковими рядками, але в сторнувальному першому рядку поставте знак «–» у графах: 7 «Кількість», 13 «Обсяг постачання», 14 «Сума ПДВ».

Зупинили реєстрацію ПН від постачальника товару-РЕЗ

Чи можна вивезти сільськогосподарську продукцію в митному режимі експорту, якщо зупинили реєстрацію ПН на цей товар від сільгоспвиробника підприємству-експортеру?

Так, можна. ПН, яку продавець зареєстрував в ЄРНП, засвідчує право покупця на податковий кредит. Якщо реєстрацію ПН зупинили, це означає, що для покупця можливість відобразити податковий кредит за придбаними товарами поставили на паузу. Після реєстрації ПН в ЄРПН це право відновиться (п. 198.6, 201.10 ПК).

Зупинення реєстрації вхідної ПН не впливає на подальший продаж цього товару. Право продати товар належить його власникові. У набувача майна право власності за договором виникає з моменту передання майна, якщо іншого не встановлено договором або законом (ст. 334, 658 Цивільного кодексу України; ЦК).

Тож підприємство-експортер як власник товару може продати придбану сільськогосподарську продукцію, в т. ч. на експорт. Законодавчих перешкод для цього немає.

Дата РК-502

РК-502 не зареєструєте,
поки не завершили процедуру оформлення МД

Якою датою складати РК-502 — датою МД чи датою перетину кордону?

Конкретної дати, коли складати РК-502, не визначають ані ПК, ані Порядок № 1307. Але його потрібно скласти після того, як товари вивезли за межі митної території України в митному режимі експорту і подали всі необхідні додаткові декларації для митного оформлення за відповідною МД (пп. «б» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

Платник власноруч зазначає ознаку завершення вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту в останній додатковій декларації до відповідної МД (п. 9-35 розд. XXI Митного кодексу України; МК). А саме, під час декларування окремих товарів у графі 37 останньої додаткової декларації до періодичної МД запишіть код ознаки завершення переміщення за відповідною періодичною МД — 84.

Коли складаєте РК-502, орієнтуйтеся на дату складання МД, на підставі якої товар фактично вивезли за межі митної території України.

Немає позначки у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ

Чи потрібно проставляти позначку «×» у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ у разі експорту олії, виробленої на власних виробничих потужностях із соняшнику, придбаного в іншого контрагента? Якщо так, які можуть бути наслідки, якщо ПН-РЕЗ зареєстрували без позначки «×» у графі 3.2.2 і чи можна її поставити в РК-502?

Позначку «×» у графі 3.2.2 розділу Б ПН-РЕЗ проставляйте, коли постачаєте на митній території України або вивозите за її межі в митному режимі експорту окремі види товарів, що є власною сільськогосподарською продукцією (пп. 2 п. 16 Порядку № 1307). У розумінні підпункту 14.1.33-1 ПК це — продукція, яка підпадає під визначення груп 1—24 УКТ ЗЕД і яку вирощує, відгодовує, виловлює, збирає, виготовляє, виробляє безпосередньо виробник.

У наведеній ситуації соняшник придбали в контрагента, але експортуєте не соняшник, а олію, яку виробили на власних виробничих потужностях. Таку олію вважають власною сільськогосподарською продукцією, тож у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ поставте познач­ку «×» (ЗІР, категорія 101.29).

Реквізит «власна сільськогосподарська продукція» не є обов’яз­ковим реквізитом ПН, адже його немає в переліку пункту 201.1 ПК. Окрім того, відсутність позначки «×» у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ не заважає ідентифікувати операцію і не може зашкодити податковому кредиту покупця, оскільки він нерезидент — не платник ПДВ (п. 201.10 ПК). Тож виправляти ПН не потрібно, та й навряд чи можливо. Щоб виправити цей показник у звичайних ПН, складають РК з кодом причини коригування 104, як у разі зміни номенклатури. Коли коригують ПН-РЕЗ, цей код причини не застосовують.

Експорт за договором комісії

Підприємство за договором комісії експортує товар-РЕЗ — соєву олію. Як реєструвати ПН, який договір вписувати — договір комісії чи договір комісіонера з нерезидентом?

Окремих правил, як заповнювати дані про дату і номер договору в разі експорту товарів за посередницькими договорами, податкове законодавство не містить. У формі ПН для дати і номера договору відведений лише один рядок. Тому оберіть пріоритетний договір, дотримуючи законодавчих вимог:

У разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів… у верхній лівій частині такої податкової накладної у відповідному рядку графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» зазначаються дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів.

Пункт 12 Порядку № 1307

Попри те що комісіонер виконує доручення комітента за договором комісії, фактично соєву олію експортуєте на підставі домовленості комісіонера з покупцем-нерезидентом. Відповідно, в ПН-РЕЗ зазначте номер і дату ЗЕД-договору. Договірна вартість товарів-РЕЗ є головним орієнтиром, щоб визначити базу оподаткування ПДВ для експортної операції (п. 97.3 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

Водночас у ПН-РЕЗ слід зазначити не комісіонера, а комітента:

У разі здійснення декларування товарів, зазначених в абзаці першому цього пункту, що переміщуються через митний кордон України за зов­нішньоекономічним договором (контрактом) та пов’язаним з ним договором комісії чи договором доручення (агентським договором), укладеним між резидентами, відповідно до якого особою, відповідальною за фінансове врегулювання, є комісіонер чи довіритель (суб’єкт, якого представляє агент), відомості про якого зазначено у графах 9 і 28 митної декларації, такий комісіонер чи довіритель (суб’єкт, якого представляє агент) під час здійснення декларування вносить до відповідної митної декларації відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, зареєстрованої комітентом або іншою особою, від імені та за дорученням якої здійснюється експорт товарів, з дотриманням вимог цього пункту.

Абзац шостий пункту 9-35 розділу ХХІ МК

Оскільки право власності на товар залишається в комітента, комісіонер не відображає у своєму ПДВ-обліку ані отримання товару, ані вивезення його за межі митної території України. Правила «посередницького» пункту 189.4 ПК не поширюються на експорт товарів за договором комісії. Право застосувати нульову ставку ПДВ під час експорту товарів через посередника, отже, й право отримати бюджетне відшкодування належить власникові товару (п. 189.6, 200.16 ПК; ст. 1018 ЦК).

Кількість знаків у коді УКТ ЗЕД

Чи можна в ПН-РЕЗ зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні 10 знаків, якщо під час придбання такого товару постачальник склав ПН з кодом товару на рівні 4 знаків? Чи не буде система сприймати це як різні коди УКТ ЗЕД?

Платники ПДВ мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД не повністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду (п. 201.1 ПК; п. 176 Порядку № 1307). Виняток — постачання підакцизних товарів і товарів, ввезених на митну територію України.

Із запровадженням РЕЗ якихось особливостей щодо заповнен­ня графи 3.1 ПН «код товару згідно УКТ ЗЕД» не передбачено. Але митниця автоматизовано контролює обов’язкову відповідність кодів товарів за УКТ ЗЕД у ПН та МД на рівні 10 знаків. Тому коли вивозите за межі митної території України в митному режимі експорту товари-РЕЗ, зазначайте в ПН повний код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні 10 цифр (ЗІР, категорія 101.29).

Коли постачаєте на митній території України товари-РЕЗ, що придбали на підставі ПН, у якій код за УКТ ЗЕД був записаний на рівні 4 цифр, на подальші постачання можете складати ПН із кодом на рівні як 4, так і 10 цифр.

СЕА ПДВ не порівнює показники ПН, поданих на реєстрацію в ЄРПН, а забезпечує автоматичний облік за платниками податку сум ПДВ, зазначених у таких ПН (п. 200‑1.1 ПК).

Зміна курсу на дату МД

Чи потрібно складати РК до ПН-РЕЗ із нульовою ставкою ПДВ, якщо після замитнення товару отримали МД, в якій змінився курс? Якщо так, то з яким кодом причини коригування складати такий РК?

Так, у наведеній ситуації потрібно скласти РК із кодом причини коригування 502. Такий РК складають не лише до ПН-РЕЗ, в яких застосували ставки ПДВ 14% або 20%, а й до тих, що містять в номері ознаку «7» і в яких застосували нульову ставку ПДВ.

РК-502 складайте і реєструйте в ЄРПН після того, як вивезли товари-РЕЗ за межі митної території України в митному режимі експорту. Мета — привести показники ПН-РЕЗ у відповідність до показників МД. Ставка ПДВ при цьому не змінюється (пп. «б» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

Не заповнюйте
графи 9, 10 розділу Б РК до ПН-РЕЗ

На цьому етапі завершується заповнення блоку ПН-РЕЗ «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:», в якому не заповнили верхню ліву частину. В РК-502 у полі «митна декларація» зазначайте дату і номер МД, на підставі якої фактично вивезли товари-РЕЗ за межі митної території України.

Отже, якщо на дату складання МД, на підставі якої товари-РЕЗ фактично вивезли за межі митної території України, змінився валютний курс, складіть РК-502 на різницю між даними зареєстрованої ПН-РЕЗ (з урахуванням РК-РЕЗ-1, якщо його складали) і даними МД. Складати РК-502 можна як на зменшення, так і на збільшення суми операції.

При цьому зважте, що в РК-502 не можна коригувати ціну товару, як у звичайних РК. Попри те що під впливом зміни валютного курсу змінилася вартість товару, графи 9 і 10, призначені для коригування вартості, в розділі Б РК-502 не заповнюйте (ЗІР, категорія 101.29). У розділі Б РК-502 заповніть два рядки:

  • у першому сторнуйте дані ПН-РЕЗ (значення у графах 7 «Кількість», 13 «Обсяг постачання», 14 «Сума ПДВ» зазначте зі знаком «–»);
  • у другому — покажіть відкориговані показники, що відповідають даним МД.

Тобто механізм коригування такий, як у разі зміни кількості.

Кілька МД до однієї ПН-РЕЗ

04.12.2024 експортер склав і зареєстрував ПН-РЕЗ на вивезення 3 727 500 кг кукурудзи. Протягом грудня під цю ПН оформив ВМД від 23.12.2024 на вагу 2 206 167 кг і від 31.12.2024 на вагу 851 274 кг. У січні буде ще одна ВМД. Якою датою слід скласти РК-502, якщо до однієї ПН-РЕЗ буде три ВМД?

Коли необхідно відкоригувати ПН-РЕЗ до початку митного оформлення, складіть РК-501. Їх може бути декілька, але тільки до початку митного оформлення операції.

Коли завершили митне оформлення, складіть РК-502, щоб привести показники ПН-РЕЗ у відповідність до показників МД. В ЄРПН можете зареєструвати лише один РК-502. Після реєстрації РК-502 надалі коригувати кількісні та вартісні показники ПН-РЕЗ не дозволено (пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). У полі РК-502 «митна декларація» зазначте дату і номер МД, на підставі якої фактично вивезли товар-РЕЗ за межі митної території України.

У наведеній ситуації товар-РЕЗ вивозили з України поетапно в різні дати на підставі різних МД. Тому щоразу до початку митного оформлення кожної партії потрібно було скласти і зареєструвати окрему ПН-РЕЗ. Відповідно, щоразу, коли завершили вивезення за межі митної території України чергової партії товару-РЕЗ, мали б змогу за допомогою РК-502 привести кожну ПН-РЕЗ у відповідність до МД. Тобто на три ПН-РЕЗ було б три РК-502, кожен із яких містив би реквізити відповідної МД.

Дублювати номер
і дату ПН, реквізити якої зазначили в іншій МД, дозволено лише в додатковій декларації до відповідної періодичної або спрощеної МД

Оскільки фактично склали та зареєстрували в ЄРПН лише одну ПН-РЕЗ, до неї можна скласти лише один РК-502 — датою складання першої МД, на підставі якої фактично вивезли товар за межі митної території України — 23.12.2024. Інших РК-502 до цієї ПН-РЕЗ зареєструвати в ЄРПН не зможете.

Зазначати в МД номера і дати ПН, реквізити якої зазначені в іншій МД, дозволено лише в додаткових деклараціях, що їх подають до відповідної періодичної або спрощеної МД. При цьому не можна подавати одну додаткову декларацію до кількох періодичних або спрощених МД на товари-РЕЗ. В одній додатковій декларації можна задекларувати лише одну партію товару (ст. 261, п. 9-35 розд. XXI МК).

Тож найімовірніше, стався збій у програмі. Доцільно проконсультуватися з податківцями, як діяти в такій ситуації.

Утім, вважаємо, що серйозної загрози для експортера немає. ПК не передбачає штрафів за невідкориговану ПН-РЕЗ. До того ж дата складання і реєстрації ПН-РЕЗ не впливає на період, коли операцію відображають у декларації з ПДВ, — орієнтуватися слід на МД. Експорт товару-РЕЗ відображайте в ПДВ-декларації за той звітний місяць, на який припадає дата оформлення МД, яка засвідчує факт перетину товаром митного кордону України (пп. 97.5 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).