Зміни для резидентів Дія Сіті за Законом № 4113
Тримайте коментар експерта про зміни для резидентів Дія Сіті за Законом № 4113. Від 2025 року резиденти Дія Сіті можуть не оподатковувати допомогу армії податком на виведений капітал і послуги від фізосіб-нерезидентів — податком на додану вартість. Зміни внесли також до профільного Закону № 1667
Законом № 4113 депутати не лише врегулювали для резидентів Дія Сіті порядок оподаткування ПДФО доходів працівників та гіг-спеціалістів і застосування пільг щодо ЄСВ. Вони також внесли корективи до інших норм, що стосуються, зокрема, оподаткування і звітування резидентів Дія Сіті.

Допомога армії
Із 2025 року та протягом дії воєнного стану не є об’єктом оподаткування податком на виведений капітал (ПнВК) добровільне перерахування коштів, безоплатна передача товарів, виконаних робіт, наданих послуг та гуманітарна допомога на користь, зокрема:
- ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, МВС, Управління держохорони, Держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, їх з’єднань, військових частин, підрозділів;
- закладів охорони здоров’я державної чи комунальної власності.
Повний перелік отримувачів, безоплатні передачі на користь яких не оподатковують ПнВК, знайдете в пункті 63-1 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК).
Закон № 4113 набрав чинності
Так, резиденти Дія Сіті — платники на особливих умовах зобов’язані оподатковувати безоплатні передачі на користь неприбуткових організації, які відповідають вимогам із пункту 133.4 ПК. Тобто до набрання чинності Законом № 4113 допомога на користь війська підлягала оподаткуванню ПнВК.
Нагадаємо, ПК передбачає деякий ліміт на благодійність для резидентів Дія Сіті — платників ПнВК. Благодійна допомога в межах 0,5% суми чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за минулий рік не потрапляла під оподаткування ПнВК. Якщо сума безоплатних передач протягом звітного року перевищує цей ліміт, таке перевищення слід оподаткувати ПнВК за ставкою 9% (пп. 135.2.1.8 ПК).
Починаючи з 2025 року вся допомога на користь армії звільнена від оподаткування ПнВК. Зверніть увагу: звільнення стосується операцій, що їх проводитимете у 2025 році. Якщо допомагали війську 2024 року, зважайте на правила з підпункту 135.2.1.8 ПК.
Це підтверджують і податківці (Інформлист № 1/2025)1:
Чи має право резидент Дія Сіті — платник на особливих умовах не включати до бази оподаткування суму активів, добровільно перерахованих (переданих) отримувачам із пункту 63-1 підрозділу 4 розділу ХХ ПК, до набрання чинності Законом № 4113, наприклад, у грудні 2024 року?
Ні, не має. Таке виключення стосується операцій з добровільної передачі (перерахування) активів на користь отримувачів із пункту 63-1 підрозділу 4 розділу ХХ ПК, що здійснені у період не раніше дати набрання чинності Законом № 4113. Тобто починаючи з 01.01.2025.
ПДВ на послуги від фізосіб-нерезидентів
Законом № 4113 депутати врегулювали оподаткування ПДВ послуг, що фізособа-нерезидент надає резидентові Дія Сіті за гіг-контрактом. Зупинимося на проблематиці цього питання.
Від цієї дати допомогу на користь війська не оподатковуйте ПнВК
Раніше, якщо резидент Дія Сіті співпрацював із фізособою-нерезидентом за гіг-контрактом, а саме, отримував від нього послуги з місцем постачання на території України, він мав нарахувати на таку послугу ПДВ за статтею 208 ПК.
Так, резидент Дія Сіті — платник ПДВ мусив:
- скласти і зареєструвати податкову накладну;
- включити суму ПДВ до податкових зобов’язань та податкового кредиту (п. 208.2, 208.3 ПК).
Якщо резидент Дія Сіті не був платником ПДВ, нараховану суму ПДВ він мав сплатити до бюджету на підставі Розрахунку.
Новий пункт 208.7, що з’явився в ПК завдяки Закону № 4113, передбачає, що вимоги статті 208 ПК не поширюються на послуги, що їх фізособа-нерезидент надає резидентові Дія Сіті на умовах гіг-контракту, укладеного згідно зі статтею 17 Закону № 1667.
Тобто послуги, що резидент Дія Сіті отримує від фізособи-нерезидента на підставі гіг-контракту, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Коли йдеться про перехідні операції, то якщо перша подія за послугою припадає на період із 1 січня 2025 року, вона вже не потрапляє під оподаткування.
Оподаткування пенсійних внесків і страхових платежів
До бази оподаткування ПнВК включають, зокрема, вартість майна (робіт, послуг), що їх надали особі, яка не є резидентом Дія Сіті — платником на особливих умовах, не висуваючи вимог компенсувати його (їх) вартість, у т. ч. безоплатно надані товари, роботи, послуги (пп. 135.2.1.6 ПК). Ця норма передбачає перелік операцій-винятків, вартість яких не підпадає під оподаткування ПнВК. Законом № 4113 депутати доповнили перелік цих винятків ще однією операцію.
Так, із 01.01.2025 під оподаткування ПнВК не потрапляють суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів, передбачених у підпунктах «в» та «г» підпункту 164.2.16 ПК. Нову норму додали до підпункту «ґ» підпункту 135.2.1.6 ПК.
Порядок застосування цього звільнення податківці пояснили в Інформлисті № 1/2025. Вони зауважили, що починаючи з 01.01.2025 резиденти Дія Сіті мають право не включати до бази оподаткування ПнВК суми внесків за договорами недержавного пенсійного забезпечення і добровільного медичного страхування, що нарахували своїм працівникам та гіг-спеціалістам.
Але під оподаткування не потраплятиме лише сума в межах 30% зарплати/винагороди, яку нарахували працівникові чи гіг-спеціалісту. Суми страхових внесків, що перевищують цю межу, слід оподатковувати ПнВК. Тобто так само, як страхові внесків оподатковують ПДФО.
Зміни до Закону № 1667
Законом № 4113 депутати внесли корективи до профільного для резидентів Дія Сіті Закону № 1667. Розглянемо їх детальніше.
заява про перехід на ПнВК
Зміни внесли до статті 6 Закону № 1667, яка регулює порядок, за яким суб’єкт господарювання набуває статусу резидента Дія Сіті.
До заяви про набуття статусу резидента Дія Сіті (далі — Заява) юрособа може додати заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті — платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах (абз. 2 п. 2 ст. 6 Закону № 1667). Раніше в цьому абзаці йшлося про те, що до Заяви можна додати заяву про обрання оподаткування як платника податку на прибуток — резидента Дія Сіті згідно з ПК.
Вимоги щодо подання заяви про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті — платника на особливих умовах визначені в пункті 141.10 ПК (абз. 2 п. 4 ст. 6 Закону № 1667).
Так, юросіб, які подали заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті — платника на особливих умовах до уповноваженого органу під час звернення щодо набуття статусу резидента Дія Сіті відповідно до підпункту 141.10.1 ПК, вважають резидентами Дія Сіті — платниками на особливих умовах із першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому їх внесли до реєстру Дія Сіті (пп. 141.10.2 ПК).
річний звіт про відповідність
У новій редакції виклали норму статті 13 Закону № 1667, яка регулює порядок звітування про відповідність.
Як і раніше, резидент Дія Сіті зобов’язаний подати до уповноваженого органу звіт про відповідність вимогам зі статті 5 Закону № 1667 за період із 1 січня до 31 грудня попереднього календарного року (далі — річний звіт про відповідність). Подавайте річний звіт про відповідність щороку не пізніше ніж 1 червня наступного за звітним року.
Зміни зачепили порядок подання першого річного звіту про відповідність. Його слід подати за період із першого числа наступного календарного місяця за тим, у якому набули статусу резидента Дія Сіті, до 31 грудня відповідного календарного року (п. 3 ст. 13 Закону № 1667). До змін перший річний звіт про відповідність подавали за період із дня, коли резидент Дія Сіті набув цього статусу, до 31 грудня відповідного календарного року.
документування послуг від гіг-спеціалістів
Законодавець уточнив, як підтверджувати факт виконання робіт (надання послуг) від гіг-спеціалістів. А саме, статтю 20 Закону № 1667 доповнили пунктом 8.
Отже, якщо гіг-контракт не передбачає складати акти, факт виконання роботи (надання послуги) підтверджуйте звітними документами. Формуйте їх в інформаційно-комунікаційній системі (програмному забезпеченні), що гарантує облік та збереження інформації про виконані роботи (надані послуги).
Єдина умова — роботи/послуги, що їх виконав/надав гіг-спеціаліст, мають бути оплачені. Оплату обов’язково підтверджуйте документально.
