1
Січень 2023року
податки
ПДВ

Розблокування «під ялинку»: що змінили у Порядку зупинення реєстрації податкових накладних

Щоб пом’якшити наслідки жовтневих змін до Порядку зупинення реєстрації ПН, які спричинили масове блокування податкових накладних та розрахунків коригування, уряду довелося знов його відкоригувати. Чи виправдалися очікування платників ПДВ на зміни на найкраще — дізнайтеся зі статті

Ганна Чернишова , провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух

Зміни до Порядку № 1165 уряд затвердив Постановою № 1428, яку ухвалив 23.12.2022. Документ набере чинності за 15 календарних днів із дня опублікування, тобто з 11.01.2023. Тож маємо час розібратися з новими правилами, за якими із 11.01.2023 зупинятимуть реєстрацію податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК).

    

Це навігатор статтею

Оберіть розділ, що цікавить

Автоматичне розблокування ПН/РК
Критерії ризиковості платника податку  
Ознаки безумовної реєстрації    Показники позитивної історії  
Форма рішення про відповідність/невідповідність платника критеріям ризиковості  Критерії ризиковості здійснення операцій  
Підстави для вилучення платника з переліку ризикових  Форма рішення про врахування/неврахування Таблиці даних

Автоматичне розблокування ПН/РК

У день, коли набере чинності Постанова № 1428, в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) автоматично зареєструють ПН/РК, реєстрацію яких зупинили на підставі першого критерію ризиковості операцій. Це якщо їх заблокували в період із 14.10.2022 до 11.01.2023 — дня, коли набере чинності Постанова №  1428.

Під таку разову акцію потрапите, якщо:

  • на 10.01.2023 маєте рішення Регіональної комісії про врахування Таблиці даних платника податку (далі — Таблиця даних);
  • заблоковані ПН/РК склали на операції винятково з кодами товарів за УКТ ЗЕД та/або кодами послуг за Державним класифікатором продукції та послуг, що увійшли до врахованої податківцями Таблиці даних. Якщо у заблокованих ПН/РК є інші коди — їх не розблокують;
  • за заблокованими ПН/РК немає рішення Регіональної комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації або рішення комісії центрального рівня про задоволення/залишення без задоволення скарги на рішення Регіональної комісії про відмову у реєстрації ПН/РК. Тобто автоматично зареєструють лише ті ПН/РК, що перебувають на етапі зупинення реєстрації;
  • наявна сума податку, на яку маєте право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН, що обчислюють відповідно до пункту 200-1.3 Податкового кодексу України (ПК). Тому подбайте, щоб на 11.01.2023 у вас була достатня сума реєстраційного ліміту.

Ознаки безумовної реєстрації


11.01.2023

Із цієї дати набирають чинності зміни до Порядку № 1165

Пригадаємо: не зупиняють реєстрацію ПН/РК, які відповідають хоча б одній із ознак безумовної реєстрації. Їх реєструють без подальшого моніторингу на відповідність критеріям ризиковості платника та ризиковості операцій, наявність показників позитивної історії. Утім, є винятки. Ознаки безумовної реєстрації не діють щодо РК, складених:

  • на неплатника ПДВ;
  • платника ПДВ, за якими зменшується сума компенсації хоча б одного товару/послуги в ПН.

До внесення змін діяло чотири ознаки безумовної реєстрації.

ПН, яких не надають отримувачу (з типом причини 01—15 за п. 8 Порядку № 1307) або ПН, складені на звільнені операції.

Обсяг постачання в зареєстрованих ПН/РК, разом з тими, що подаєте на реєстрацію, за місяць без ПДВ — до 500 тис. грн. Але не враховуючи РК, що склали в іншому місяці, ніж подали на реєстрацію. І треба було дотримати умов:

  • обсяг постачань одному отримувачеві — не більше ніж 50 тис. грн;
  • за минулий місяць сплатили ПДВ понад 20 тис. грн;
  • керівник посідає посаду у не більш ніж трьох платниках ПДВ.

Потрібно було одночасновиконати умови:

  • за попередні 12 місяців сплатити ПДВ понад 1 млн грн (без ввізного ПДВ під час імпорту);
  • податкове навантаження (D) — понад 0,05 (сума сплачених податків та ЄСВ за попередні 12 місяців ÷ сума оподатковуваних постачань в ПН, зареєстрованих за попередні 12 місяців);
  • сума ПДВ у зареєстрованих ПН/РК разом із тією, яку подали на реєстрацію, не перевищує у 1,4 разу найбільшу суму ПДВ у ПН/РК, зареєстрованих за один із 12 місяців (Р).
Обчислені показники D та Р знайдете в своєму е-кабінеті.

Наявність врахованої Таблиці даних із тим самим кодом УКТ ЗЕД / ДКПП, що зазначили в ПН/РК.

Уряд розширив перелік ознак безумовної реєстрації і вста­новив граничну суму операцій, до досягнення якої реєстрацію ПН/РК не зупинятимуть. Так, з-під моніторингу вивели:

  • ПН, у яких обсяг постачання не перевищує 5 тис. грн (йдеться про суму з графи 10);
  • РК, в яких абсолютне значення суми коригування на зменшення/збільшення суми компенсації не перевищує 5 тис. грн. Немає значення, склали цей РК на платника ПДВ чи неплатника.

Але, як завжди, є умови:

  • обсяг операцій у поточному місяці за зареєстрованими ПН/РК, враховуючи ті, що подали на реєстрацію зараз, не має перевищувати 500 тис. грн;
  • немає рішення про віднесення платника до переліку ризикових;
  • керівник платника не обіймає таку посаду більш ніж у трьох платниках податку.

Форма рішення про відповідність/невідповідність платника критеріям ризиковості

Якщо платник податку відповідає хоча б одному із критеріїв ризиковості платника, Регіональна комісія ухвалює рішення про його відповідність критеріям ризиковості платника податку. Утім, платники, яких включали до переліку ризикових на підставі восьмого критерію, не мали детальної інформації щодо підстав для такого включення.

У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Пункт 8 Додатка 1 до Переліку № 1165

Тепер у відповідних полях рішень контролери зазначатимуть детальну інформацію, за якою встановили відповідність критеріям ризиковості платника податку. А саме:

  • тип операції — придбання/постачання;
  • період здійснення господарської операції;
  • код згідно з УКТ ЗЕД /ДКПП/ переліком умовних кодів товару;
  • податковий номер платника податку, задіяного у ризиковій операції.

Окрім того, запроваджують довідник кодів податкової інформації, яка слугує підставою для ухвалення рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості. Ці коди своїм наказом визначатиме ДПС і розміщуватиме на своєму офіційному вебсайті. Якщо платника віднесуть до ризикових за восьмим критерієм, у рішенні мають зазначити код податкової інформації із цього довідника.


У рішенні про відмову

в реєстрації ПН/РК через ризиковість платника деталізуватимуть інформацію

Якщо платник подає на розгляд Регіональної комісії інформацію та скановані копії документів, що свідчать про його невідповідність критеріям ризиковості платника податку, й отримує у відповідь незадовільне рішення, він зможе дізнатися з рішення:

  • про детальну інформацію, за якою встановили відповідність критеріям ризиковості платника податку;
  • документ, якого не подав, але який може свідчити про його невідповідність критеріям ризиковості платника, або навіть кілька таких документів із пункту 6 Порядку № 1165. Його обиратимуть з переліку документів для виведення платника з ризикових, які тепер наведені й у формі рішення.

Підстави для вилучення платника з переліку ризикових

Якщо на підставі рішення Регіональної комісії або рішення суду платника вилучають із переліку ризикових, автоматично вилучають із переліку ризикових і його контрагентів. Але за умов:

  • винятковою підставою включити такого контрагента до переліку ризикових платників за восьмим критерієм ризиковості була операція з таким платником податку;
  • немає інших підстав та інформації, за якими встановили відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Критерії ризиковості платника податку

Шостий і сьомий критерії ризиковості платника податку спрацьовують, якщо платник не подає:

  • декларацій з ПДВ за останніх два звітних періоди;
  • фінзвітності за останній звітний період.

Тепер ці критерії застосовуватимуть з урахуванням подовжених строків для виконання податкових обов’язків на період воєнного стану залежно від того, чи є можливість подати цю звітність (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Нагадаємо ці строки (табл.).

Строки виконання податкових обов’язків залежно від можливості
Можливість подавати звітністьСтрок виконання обов’язку
Платник не має можливості своєчасно виконувати податкові обов’язкиПротягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні
Платник не має можливості своєчасно виконувати обов’язки щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділуУ межах діяльності, яку провадить через такий підрозділ — до припинення або скасування воєнного стану на території України
Відновилася можливість платника своєчасно виконувати податкові обов’язки, у т. ч щодо своєї філіїПротягом 60 календарних днів із першого дня наступного місяця за тим, коли відновилася можливість
Платник перейшов на ЄП за ставкою 2%Протягом 60 календарних днів із дня переходу на систему оподаткування, на якій платник перебував до обрання оподаткування єдиним податком за ставкою 2%

Допоки такі строки не сплинуть, платника, який відповідає наведеним умовам, не зможуть віднести до переліку ризикових, якщо він не подасть звітність.

Показники позитивної історії

Уряд розширив одразу два показника, за якими визначають позитивну податкову історію платника. Тобто якщо платник дотримає хоча б одного із цих показників, ПН/РК, що він склав, не перевірятимуть на відповідність критеріям ризиковості операцій.

У першому показнику збільшили обсягпостачання поточного місяця із 500 тис. грн до 1 млн грн та на одного отримувача — із 50 тис. грн до 100 тис. грн:

Обсяг постачання, зазначений платником податку на додану вартість... в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних... у поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної... не перевищує 1 млн гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем — платником податку, не перевищує 100 тис. гривень, та керівник — посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку.

Пункт 1 Додатка 2 до Порядку № 1165

У четвертому показнику з’явилося допов­нення:

Площа наявних у платника податку у власності (на праві власності/користування) орендованих земельних ділянок становить не менше 200 га включно або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності — не менше 0,5 гектара (станом на 1 січня поточного року), що задекларовані до 20 лютого поточного року та за які сплачено суму податкового зобов’язання з плати за землю у строки, передбачені законодавством, або платником податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи, сплачено податкові зобов’язання з єдиного податку в повному обсязі та у строки, передбачені законодавством.

Пункт 4 Додатка 2 до Порядку № 1165

Тож реєстрацію ПН/РК платника ЄП четвертої групи, який не потрапив до переліку ризикових, за умови повної та своєчасної сплати податкових зобов’язань з цього податку, не блокуватимуть.

Критерії ризиковості здійснення операцій

Кабмін уніс зміни до трьох критеріїв ризиковості операцій.

Із першого критерію вилучили умову щодо відсутності у Таб­лиці даних товару/послуги, зазначеного/зазначеної в ПН, яку платник подає для реєстрації в ЄРПН. Утім, і без цього врахована Таб­лиця даних є однією з ознак безумовної реєстрації, а вилучена умова не стосувалася РК, на які ці ознаки не діють.

У п’ятому критерії формулу визначення залишку товару, в ме­жах якого реєстрацію РК на зменшення суми податкових зобов’язань не зупинятимуть за цим критерієм, доповнили коефіцієнтом націнки 1,5. До змін зменшувальний РК блокували за цим критерієм, коли сума компенсації вартості товару/послуги за таким РК перевищувала залишок, що дорівнював різниці між придбаннями та постачаннями. Тепер зменшувальний РК заблокують, якщо сума компенсації вартості товару/послуги перевищить різницю між придбанням і постачанням у півтора разу. Але зважте, що з обсягу придбання товару/послуги вилучать обсяги за операціями, що звільнені від оподаткування чи підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою ПДВ.

У шостому критерії строк подання на реєстрацію зменшувального РК до ПН на неплатника ПДВ збільшили з 14 до 30 календарних днів із дня складення такої ПН, яку платник зареєстрував без порушення граничних строків реєстрації.

Окрім того, передбачили, що шостий критерій не застосовуватимуть щодо РК до ПН, у якій відображені операції постачання:

  • електрики (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТ ЗЕД);
  • природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТ ЗЕД);
  • теплової енергії (умовний код товару 00401).

Форма рішення про врахування/неврахування Таблиці даних

Відтепер платник, якому податківці не врахували Таблицю даних, матиме змогу безпосередньо з рішення дізнатися про підставу, через яку її не врахували. У рішенні зазначатимуть детальну інформацію, що стала підставою не врахувати Таблицю даних, а саме, тип операції та період її проведення, код згідно з УКТ ЗЕД / ДКПП / умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного у ризиковій операції, і дату, коли його включили до переліку ризикових платників.

Аналогічно в разі скасування врахованої Таблиці даних у рішенні мають детально зазначати підставу.