Декларація з акцизного податку: як звітувати за новою формою
За звітний місяць — січень 2025 року — подайте акцизну декларацію за оновленою формою. Як змінилися графи декларації і додатків до неї, читайте в статті. Експерт пояснює, яких платників стосуються новації
Наказом № 567 і Наказом № 6091 Мінфін уніс зміни до Порядку № 14 щодо форми та порядку складання декларації з акцизного податку (далі — Декларація). Наказ № 567 набирає чинності з дня офіційного опублікування2, за винятком окремих положень. Тож починаючи із січня 2025 року звітуйте з акцизного податку за новою формою декларації (J/F0209511).
2 Опублікований в «Офіційному віснику України» від 27.12.2024 № 109.
Зміни стосуються насамперед виробників алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Але звітувати за новою формою мають усі платники акцизу.
Що змінилося в Декларації
До Декларації додали нові рядки, в яких маєте деталізувати загальну суму акцизного податку, яку нарахували з наднормативних втрат спирту, алкогольних напоїв, тютюнової сировини, тютюнових виробів.
алкоголь
У рядку А6 розділу А Декларації зазначайте загальну суму акцизу з наднормативних втрат спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, а також алкогольних напоїв, виноматеріалів і соків під час виробництва алкогольних напоїв.
Щодо оподаткування акцизом наднормативних витрат соків виникають запитання, адже соки не є підакцизним товаром. Сподіваємося, податківці дадуть свої пояснення.
Під час обчислення суми акцизу й заповнення Декларації із загальних обсягів наднормативних втрат виокремлюйте обсяги:
- спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу — якщо не забезпечили нормативного виходу продукції (рядок А6.1). Базою оподаткування є різниця між кількістю спирту етилового, в т. ч. біоетанолу, спиртових дистилятів, яку можна було б виробити з дотриманням затверджених урядом норм виходу, і кількістю фактично вироблених спирту етилового, в т. ч. біоетанолу, спиртових дистилятів (п. 214.6 ПК);
- наднормативних втрат спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу (рядок А6.2);
- наднормативних втрат спирту, виноматеріалів, соків під час виробництва алкогольних напоїв, наднормативних виробничих втрат алкогольних напоїв (рядок А6.3).
тютюнові вироби
Аналогічних змін зазнав рядок Б5 Декларації стосовно тютюнових виробів і рідин, що їх використовують в електронних сигаретах (РЕС). Під час складання Декларації виокремлюйте із загальних обсягів наднормативних втрат обсяги наднормативних:
- сукупних втрат і відходів ферментованої або неферментованої тютюнової сировини (рядок Б5.1);
- втрат РЕС (рядок Б5.2);
- витрат ферментованої тютюнової сировини під час виробництва тютюнових виробів (рядок Б5.3).
пальне
У рядку В8 розділу В Декларації раніше зазначали суми акцизу з обсягів скрапленого газу, використаного не за цільовим призначенням, коли його ввозили на замовлення Міноборони. Тепер те саме потрібно зазначати й щодо обсягів пального, за яким немає підтвердження цільового використання (п. 44 підрозд. 5 розд. XX ПК).
Як змінилися додатки
Додаток 1
Додаток 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених підпунктами 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)» заповнюють платники, які сплачують акциз за специфічними ставками:
- виробники, які ввозять на територію України продукцію, марковану акцизними марками;
- суб’єкти господарювання, які використовують товари, коди УКТ ЗЕД яких не зазначені в підпункті 215.3.4 ПК (окрім газу природного в газоподібному стані за кодом УКТ ЗЕД 2711 21 00 00), як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв із двигунами внутрішнього згоряння —
- із запалюванням від стиснення;
- іскровим запалюванням;
- із кривошипно-шатунним механізмом (пп. 212.1.16 ПК).
У графах 8—11, окрім оборотів реалізованого/переданого/ввезеного товару (продукції), тепер зазначайте обсяги наднормативних втрат та/або відходів / наднормативних витрат / незабезпечення нормативного виходу (пп. 7—10 п. 1 розд. V Порядку № 14).
Що саме зазначати у нових графах Додатка 1, дивіться у Таблиці 1.
Таблиця 1
Решта граф Додатка 1 не змінилася.
Додаток 2
Додаток 2 «Розрахунок суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно» заповнюють платники акцизного податку, які обчислюють суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлені водночас специфічні та адвалорні ставки акцизу.
Яку інформацію зазначати в оновлених графах Додатка 2, дивіться в Таблиці 2.
Таблиця 2
Додаток 3
Додаток 3 «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)» заповнюють виробники й імпортери алкогольних напоїв, які:
- переробляють на алкогольні напої (окрім виноматеріалів і вермутів) спирт етиловий неденатурований, що його отримали згідно зі статтею 225 ПК;
та/або
- ввозять на митну територію України алкогольні напої в ємностях, які не є споживчою тарою, для їх розливу у споживчу тару, за виданими податковими векселями, що підлягають погашенню у звітному (податковому) періоді в порядку, передбаченому в пункті 225.5-1 ПК (п. 7 Порядку № 14).
Додаток 3 тепер містить два розділи.
Розділ I «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)». У графі 10 цього розділу зазначте суму:
- акцизного податку за векселями, виданими за статтею 225 ПК, строк оплати яких настав у звітному періоді або які фактично погасили у звітному місяці;
або
- яку попередньо сплатили грошима без оформлення векселя за отриманий у звітному періоді спирт етиловий (щодо кожної партії спирту етилового, отриманого за товарно-транспортною накладною).
Розділ ІІ «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (пункт 225.5-1 статті 225 розділу VI Кодексу)». У його графі 10 зазначте суму податку за векселями, виданими згідно з пунктом 225.5-1 ПК, строк оплати яких настав у звітному періоді, або які фактично погасили у звітному місяці, з урахуванням фактично ввезеної кількості алкогольних напоїв згідно з митною декларацією.
Тобто Розділ І Додатка 3 — загальний, а в Розділі ІІ обчислюйте суму акцизу в разі використання векселів під час ввезення на митну територію України алкогольних напоїв для подальшого їх розливу в споживчу тару.
Отже, тепер зазначайте окремо суму акцизного податку за векселями, виданими для отримання спирту на переробку (Розділ І) і для імпорту алкогольних напоїв у ємностях, які не є споживчою тарою (Розділ ІІ).
Дані з Додатка 3 переносьте до відповідних граф розділу А Декларації за розділами І та ІІ.
Що зазначати у нових графах Додатка 3, дивіться в Таблиці 3.
Таблиця 3
До 1 січня 2026 року в графі 16 суму податкового зобов’язання до сплати визначайте за формулою:

Коли звітувати вперше
Звітність за новими формами декларацій складають за наступний податковий період після того, в якому їх оприлюднили (п. 46.6 Податкового кодексу України).
Тож за оновленою формою декларації складайте звітність починаючи зі звітного періоду — січень 2025 року. Подайте декларацію до органу ДПС за місцем реєстрації платника акцизу не пізніше ніж 20 лютого 2025 року.
Проте в реєстрі електронних форм документів ДПС старої форми декларації вже немає. Виходить, звітувати за новою формою доведеться вже за грудень 2024 року.
Хто з платників подає акцизну декларацію, якщо у звітному періоді не провадив господарської діяльності
Платники, які реалізують пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15 Податкового кодексу України; ПК), та платники, які мають діючі ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, зобов’язані за кожний встановлений ПК звітний період подавати декларації незалежно від того, провадили господарську діяльність у звітному періоді чи ні (п. 49.2-1 ПК).
За кожний звітний період незалежно від того, чи провадили господарську діяльність у звітному періоді та чи виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку, заповнюють та подають відповідні розділи та додатки до акцизної декларації:
• суб’єкти господарювання, які відповідно до пункту 212.1 ПК є платниками акцизного податку та мають чинні ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією;
• платники, які реалізують пальне або спирт етиловий (п. 2 розд. І Порядку № 14).
Інші платники подають акцизну декларацію тільки у періодах, коли провадили господарську діяльність. Вони заповнюють розділи і додатки до декларації лише щодо тих операцій, які здійснюють і за якими у них виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизу.

ДО ВІДОМА