39
Жовтень 2024року
ФОП

Військовий збір для ФОПів: коли і скільки сплачувати вперше

Підприємців зобов’яжуть сплачувати військовий збір за себе. Податкові зміни запрацюють посеред IV кварталу 2024-го. Першими військовий збір сплатять ФОПи — платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп. За ними — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта

Микола Кирильчук , експерт з оплати праці та податкового обліку Експертус Головбух

Платниками військового збору стають платники єдиного податку (ЄП):

  • фізичні особи — підприємці (ФОПи) першої, другої та четвертої груп;
  • третьої групи (юрособи та ФОПи).

Ставку військового збору та об’єкт оподаткування для цих платників визначили в Законі № 4015*, який набере чинності з наступного дня після його офіційної публікації.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» 10.10.2024 № 4015-ІХ.

Військовий збір для ФОПів встановили з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, в якому припинять або скасують воєнний стан.

Перейдімо до деталей.

ФОПи першої, другої та четвертої груп

Ці платники ЄП сплачуватимуть військовий збір щомісяця в розмірі 10% мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць:

  • у жовтні — грудні 2024-го — 710 грн;
  • січні — грудні 2025-го — 800 грн.

Військовий збір сплачуватимуть щомісячними авансовими внесками не пізніше ніж 20-те число (включно) поточного місяця. Можете сплатити авансовий внесок за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Авансові внески нараховуватимуть податкові органи.

Перші авансові внески ФОПи першої, другої та четвертої групи мають сплатити за жовтень 2024-го. Загалом строк сплати — не пізніше ніж 20.10.2024. Однак до цієї дати Закон № 4015 може не набрати чинності. Нові бюджетні рахунки теж можуть відкрити із запізненням.

Якщо Закон № 4015 набере чинності після 20.10.2024, податківці, найімовірніше, наполягатимуть, аби авансові внески за жовтень і листопад 2024-го ФОПи сплатили не пізніше ніж 20.11.2024. Проте дочекаймося роз’яснень від ДПС.

У Законі № 4015 не передбачили звільнення від сплати військового збору для ФОПів на ЄП першої і другої груп із податковою адресою на територіях бойових дій або тимчасово окупованих територіях. Таких ФОПів звільнили від сплати ЄП (п. 11 підрозд. 8 розд. XX Податкового кодексу України; ПК).

Той факт, що роботодавець сплачує військовий збір із зарплати найманого працівника — ФОПа, не звільняє безпосередньо підприємця від обов’язку сплачувати військовий збір за себе. Тобто фіз­особа сплачуватиме військовий збір двічі: як працівник і як підприємниць.

Платники ЄП третьої групи

Ця категорія платників сплачуватиме військовий збір із тих самих доходів, із яких нараховує ЄП, що визначені в статті 292 ПК. Ставка збору — 1%.

Для сплати військового збору ФОП має 10 календарних днів (к. дн.) після граничного строку подання квартальної податкової декларації платника ЄП — упродовж 40 к. дн. після закінчення кварталу. Тобто вперше маєте сплатити військовий збір за наслідками декларування ЄП за IV квартал 2024-го — не пізніше ніж 20.02.2025.

Якщо платник ЄП третьої групи не отримав за звітний місяць доходу — військового збору не сплачує.

Зміни в податковій декларації платника ЄП та бюджетних рахунках

Суми військового збору (в т. ч. щомісячні авансові внески) відображайте в податковій декларації платника ЄП. До неї посадовці мають внести додаткові рядки. Окремої форми податкової декларації не розроблятимуть.

Найімовірніше, для сплати військового збору платникам ЄП запровадять нові бюджетні рахунки. Адже це нова категорія платників військового збору. До того ж ФОПи можуть сплачувати військовий збір як за себе, так і з доходів на користь фізосіб як податкові агенти. Тобто виникає потреба розмежувати ці платежі.

Отже, зачекаємо пояснень ДПС.

ФОПи на загальній системі

ФОПи-загальносистемники оподатковуватимуть чистий дохід за ставкою 5% замість 1,5%. Перехідних правил утримання військового збору для ФОПів на загальній системі не встановили.

Норми Закону № 4015 щодо збільшення ставки військового збору діятимуть із наступного дня після його опублікування.

Авансові платежі з ПДФО та військового збору розраховують за кожен календарний квартал. Сплачують їх до бюджету до 20-го числа наступного місяця за звітним кварталом (до 20 квітня, 20 липня, 20 жовтня).

Авансовий платіж із військового збору за ІІІ квартал 2024-го сплатіть до 20.10.2024 за ставкою 1,5%. Тут спрацьовує перехідна норма, за якою доходи ФОПів, що вони нарахували за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом № 4015, оподатковують військовим збором за ставкою, що діяла до того, як він набрав чинності (п. 2 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4015).

Авансового платежу за IV квартал не обчислюйте і не сплачуйте (пп. 177.5.1 ПК). Сплатити військовий збір за новою ставкою доведеться вже за результатами декларування доходу за 2024 рік, коли проведете остаточний розрахунок.

Форму Податкової декларації про майновий стан та доходи мають скоригувати. До того ДПС має пояснити, як проводити розрахунок.

Незалежна професійна діяльність і фермерські господарства

Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, остаточно розраховують ПДФО та військовий збір за звітний податковий рік у податковій декларації (п. 178.7 ПК). Підвищена ставка військового збору знайде відображення в нових рядках податкової декларації за 2024 рік, яку маєте подати до 01.05.2025. Сплатити ПДФО та військовий збір потрібно до 01.08.2025.

Фермерські господарства можуть бути зареєстровані як юридичні особи або як ФОПи.

Юрособи сплачуватимуть військовий збір за ставкою 5% із доходів, що вони нарахували фізособам, починаючи з дати, коли Закон № 4015 набере чинності.

ФОПи сплачуватимуть військовий збір залежно від групи платників ЄП, до якої вони належать, або за правилами для ФОПів на загальній системі.

Чи завжди оплачений рахунок замінює акт приймання-передачі
№ 39, 2024
Провайдерам анулювали спрощенку: як ФОПам перейти на загальну систему