Військовий збір із доходів, виплачених у жовтні: за якою ставкою утримувати
Початок жовтня, Законопроєкт № 11416-д депутати ще не ухвалили, а бізнес вже готується застосовувати підвищену ставку військового збору з доходів фізосіб. Усе тому, що зміни, ймовірно, запрацюють ретроспективно, тобто заднім числом. Розповімо, чому не варто квапитися
Гучні інтернет-заголовки наробили хаосу навколо Законопроєкту № 11416-д*. Тож бухгалтери розгублені — застосовувати чи не застосовувати нову ставку військового збору 5% із доходів, що їх нараховуватимуть у жовтні 2024-го. Усі розуміють, що підвищення ставки неминуче. Якщо депутати запровадять зміну заднім числом із 01.10.2024, доведеться виправляти помилки і доплачувати. Щоб цього не робити, готові утримувати збір вже за підвищеною ставкою. Не рекомендуємо, бо ж порушите законодавство. Пояснимо чому.
Які правила адміністрування військового збору
Військовий збір нараховують і сплачують за тими самими правилами, що й ПДФО.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримати податок із суми такого доходу за його рахунок (пп. 168.1.1 Податкового кодексу України; ПК).
Тобто фактично в оподаткуванні доходів фізосіб ключовим є момент нарахування доходу. ПДФО та військовий збір утримуйте, коли нараховуєте дохід фізособі. А сплачуйте — пізніше:
- під час виплати оподатковуваного доходу
або
- протягом трьох операційних днів, якщо надаєте оподатковуваний дохід у негрошовій формі чи виплачуєте готівкою з каси.
Якщо нарахували, але не виплатили (не надали) платникові податку оподатковуваний дохід, податок, що підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, сплатіть у строки, встановлені для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПК).
Застосовуйте ту ставку ПДФО та військового збору, яка діяла на момент нарахування доходу.
Якщо нарахували дохід у вересні 2024-го, але виплачуватимете у жовтні, підвищення військового збору заднім числом не вплине на розрахунки. Це стосується як заробітної плати, так і інших доходів, щодо яких ви є податковим агентом.
До того ж Законопроєкт № 11416-д містить норму:
Доходи платників військового збору — осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).
Тобто якщо норма про ставку військового збору 5% запрацює із 01.10.2024, доходи, що їх нарахували за звітні періоди до цієї дати, оподатковуйте за ставкою 1,5% незалежно від того, коли їх виплачуватимете.
Чи застосовувати ставку 5% наперед
Як бути з доходами, що їх виплачують у жовтні 2024 року? Допоки депутати не ухвалять Законопроєкт № 11416-д і він не набере чинності, виконуйте чинне законодавство. Ми не знаємо достеменно, яким буде остаточний текст документа. Можливо, законотворець вилучить норму про набрання чинності з 01.10.2024 або пропише перехідні правила. Наприклад, передбачить спеціальну норму, яка звільнятиме від застосування підвищеної ставки збору ті доходи, час сплати яких настав до моменту опублікування нового закону. Тобто доходи, вже виплачені у жовтні, перш ніж закон набрав чинності. Дуже на це сподіваємося 😊
Безпідставно утримати військовий збір за ставкою 5% наперед означає порушити законодавство.
Якщо роботодавець із зарплатних виплат (відпускні, лікарняні тощо) утримає більше податків, ніж потрібно, він фактично виплатить зарплату в неповному обсязі. Таке порушення тягне за собою штраф у трикратному розмірі мінзарплати, встановленої на момент виявлення порушення (ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України). У жовтні 2024-го цей штраф дорівнює 24 000 грн.
Якщо податковий агент утримає зайвий військовий збір з інших доходів — порушить договірні зобов’язання або умови виплати таких доходів.
Розглянемо практичні ситуації, про які запитували ваші колеги.
Працівник іде у відпустку на 24 календарних дні з 8 по 31 жовтня 2024 року. За якою ставкою нарахувати військовий збір на суми відпускних — 1,5% чи 5%? |
У вересні підписали протокол про виплату дивідендів, у якому зазначили ставку військового збору 1,5% і ПДФО 5%. Але платитимемо у жовтні. Якщо закон про підвищення податків діятиме з 1 жовтня, чи треба буде під час виплати вересневих дивідендів утримувати вже 5% військового збору? |
У вересні нарахували учасникам дивіденди і частково виплатили та сплатили податки. Решту виплачуватимемо до кінця 2024 року. Як буде врахований військовий збір у контексті ухваленого закону про його збільшення до 5%? |
Е-лікарняний працівника в кабінеті страхувальника отримав статус «готовий до сплати» 27.09.2024. За якою ставкою утримувати військовий збір? |
Насамкінець нагадаємо, що остаточний варіант закону невідомий. Тож поки орієнтуйтеся на Законопроєкт № 11416-д, який депутати підготували до другого читання. Але не намагайтеся перемудрувати самих себе — виконуйте чинне законодавство.