36
Вересень 2024року
податки
ПДФО, військовий збір

Нові ставки військового збору — із жовтня 2024-го: кому й до чого готуватися

Щоб забезпечити бюджетні видатки на оборону, нардепи розглянуть нові податкові зміни. Цього разу розширять базу для утримання військового збору. На скільки зросте ставка військового збору та в якому розмірі його сплачуватимуть підприємці? Тримайте коментар експерта

Микола Кирильчук , експерт з оплати праці та податкового обліку Експертус Головбух

17.09.2024 Верховна Рада прийняла за основу податковий Законопроєкт № 11416-д1. Розглянути й остаточно схвалити його планують у першій половині жовтня. Найбільш критична зміна — підвищиться ставка військового збору з доходів фізосіб — із 1,5% до 5%. Сплачувати військовий збір зобов’яжуть також фізичних осіб — підприємців (ФОПів).

1 Проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д.

Найімовірніше, зміни запровадять заднім числом — із 01.10.2024. Тобто вже до доходів фізсосіб за жовтень 2024-го доведеться застосовувати ставку військового збору 5%.

Зарплата, винагорода за ЦПД й інші доходи фізосіб

Із доходів, перелічених у статті 164 Податкового кодексу України (ПК), що є об’єктом оподаткування ПДФО, військовий збір утримуватимете за ставкою 5% замість 1,5%, яка діє наразі.

Насамперед ставку військового збору в розмірі 5% застосовуйте до зарплат і винагороди за цивільно-правовими договорами (ЦПД). Це стосується виплат, що їх нараховуватимете за жовтень 2024-го. Версія Законопроєкту № 11416-д, яку прийняли за основу, містить перехідну норму:

Доходи платників військового збору — осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).

Тому із зарплати, яку нарахуєте за вересень, але виплатите у жовтні 2024-го, військовий збір утримайте ще за ставкою 1,5%. Натомість виплати фізособам за звітний період жовтень 2024-го потраплять під 5%.

Цілком програшна ситуація складається для працівників бюджетної сфери. Рівень їхніх зарплат зафіксований нормами законодавства, а можливість преміювання існує для небагатьох. У підсумку додаткове податкове навантаження ляже на плечі працівників. Ті, хто отримує зарплату на рівні мінімальної, у жовтні можуть отримати на руки на 280 грн менше (8000 грн × (5% – 1,5%)). І це на фоні заморожування рівня оплати праці в бюджетній сфері на 2025 рік на рівні 2024 року (Законопроєкт про Держбюджет-20252).

2 Проєкт Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 14.09.2024 № 12000.

Приватні підприємства обиратимуть із двох варіантів.

Утримувати збільшену суму військового збору (+3,5%) й не підвищувати розмірів зарплат. Працівники отримуватимуть на руки менші суми, тобто податковий тягар ляже на них.

Підвищити зарплати на суму, яка компенсуватиме підвищений військовий збір. Тоді збільшиться фонд оплати праці, що спричинить зростання витрат підприємств. Зрештою все віді­б’ється на ціні товарів (робіт, послуг).

Зарплата збільшиться, якщо підвищите:

  • посадовий оклад (тарифну ставку), що зумовить і збільшення доплат, надбавок, премій, встановлених у відсотках до нього;
  • постійну премію.

Щоб компенсувати утримання військового збору за новою ставкою, маєте підвищити зарплату щонайменше на коефіцієнт 1,04545:

(100% – (18% + 1,5%)) ÷ (100% – (18% + 5%)).

Якщо працівник отримував лише оклад у розмірі 15 000,00 грн, маєте збільшити його до 15 681,75 грн (15 000,00 грн × 1,04545). Тобто на 681,75 грн підвищити суму нарахованої зарплати пра­цівника.

Постане проблема з оподаткуванням військовим збором остаточного розрахунку з працівником, який звільниться у жовтні 2024-го до дати, коли наберуть чинності описані зміни.

Із суми компенсації за невикористану відпустку і зарплати за відпрацьовані дні жовтня військовий збір утримаєте за ставкою 1,5%. Якщо новий Закон набере чинності заднім числом із 01.10.2024, ви­явиться, що мали утримати військовий збір за ставкою 5%.

Хто і як доплачуватиме додаткові 3,5%? Адже працівник вже звільнився. Нових доходів звільненій особі не нараховуєте. Підстав звернутися до неї та зажадати сплатити додаткову суму теж немає. Доведеться додаткові 3,5% військового збору сплатити коштом підприємства, тобто надати працівникові додаткове благо. Тоді знов матимете клопіт із ПДФО та військовим збором? Зачароване коло…

Із жовтня 2024-го

працівники отримуватимуть на 3,5% меншу зарплату

Сподіваємося, що цю проблему депутати розв’яжуть, коли остаточно ухвалюватимуть Законопроєкт № 11416-д. Доцільно поширити перехідну норму на період до дати, коли новий Закон набере чинності.

Реквізити бюджетних рахунків для сплати військового збору із зарплат і винагород за ЦПД не повинні змінитися. Адже коли немає змін у законодавстві щодо переліку бюджетних надходжень та/або порядку їх зарахування до відповідних бюджетів, діють рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду (п. 1 розд. ІІ Порядку № 758). Порядок адміністрування військового збору не зазнав змін, змінилася лише його ставка.

Додатковий збір для ФОПів

Платниками військового збору стануть платники єдиного податку (ЄП).

ФОПи-спрощенці першої, другої і четвертої груп. Вони сплачуватимуть військовий збір щомісяця в розмірі 10% мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць:

  • у жовтні — грудні 2024-го року — 710 грн;
  • січні — грудні 2025-го — 800 грн.

Військовий збір сплачуватимуть щомісячними авансовими внесками не пізніше ніж 20-те число (включно) поточного місяця. Авансові внески нараховують податкові органи.

Якщо ці норми запровадять із 01.10.2024, перші авансові внески доведеться сплатити не пізніше ніж 20.10.2024.

Платники ЄП третьої групи. Текст Законопроєкту № 11416-д, що його прийняли за основу, включає юросіб на ЄП третьої групи як платників військового збору. Можливо, їх все-таки вилучать на етапі другого читання.

Платники ЄП третьої групи сплачуватимуть військовий збір із тих самих доходів, з яких нараховують ЄП. Вони визначені в статті 292 ПК. Ставка збору — 1%.

Сплатити військовий збір потрібно протягом 10 календарних днів (к. дн.) після граничного строку подання квартальної податкової декларації платника ЄП, тобто впродовж 40 к. дн. після закінчення кварталу. Виходить, що вперше сплатити військовий збір за наслідками декларування ЄП за IV квартал 2024-го доведеться не пізніше ніж 19.02.2025.

Якщо не отримали доходу за звітний місяць, військового збору не сплачуйте.

ФОПи сплачуватимуть

військовий збір на нові бюджетні рахунки

Суми військового збору зазначатимете в податковій декларації платника ЄП, до якої мають увести додаткові рядки. Норми Законопроєкту № 11416-д не передбачають розроблювати окрему форму податкової декларації.

Цілком ймовірно, що для сплати військового збору для платників ЄП запровадять нові бюджетні рахунки. Адже це нова категорія платників. До того ж ФОПи можуть сплачувати військовий збір як за себе, так і як податкові агенти з доходів на користь фізосіб. Тому потрібно розмежувати ці платежі.

Військовий збір для платників ЄП пропонують запровадити на період із 01.10.2024 до 31 грудня року, в якому припинять або скасують воєнний стан. Початкова версія Законопроєкту № 11416-д передбачала запровадити його для платників ЄП із 01.01.2025. Чи зміняться ці дати в остаточній версії Закону — побачимо.

ФОПи на ЄП першої і другої груп із податковою адресою на територіях бойових дій або тимчасово окупованих територіях мають звільнення від сплати ЄП (п. 11 розд. XX ПК). Для військового збору визначили щомісячний авансовий внесок. Щоб таких ФОПів звільнити від сплати ще й військового збору, знадобиться відповідна норма ПК.

ФОПи на загальній системі оподатковуватимуть військовим збором чистий оподатковуваний дохід за ставкою 5%.

Наслідки для резидентів Дія Сіті

Із зарплат працівників та винагороди гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті утримують ПДФО (5%) та військовий збір (1,5%). Якщо військовий збір збільшать до 5%, сумарні утримання з виплат працівникам і гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті зростуть до 10%. На противагу цьому співпраця резидента Дія Сіті із ФОПом перекладає податкове навантаження на ФОПа (переважно це ФОП на ЄП третьої групи без ПДВ), що в сумі дорівнюватиме 6%:

  • 5% — ЄП;
  • 1% — військовий збір,.

Тож Законопроєкт № 11416-д може спричинити відмову ІТ-спеціалістів від працевлаштування в резидентів Дія Сіті на користь співпраці з ними як ФОПів.

Нагадаємо, що резидентам Дія Сіті гарантували стабільність умов, що визначають особливості їх оподаткування (ч. 2 ст. 3 Закону № 1667).

Щомісячна звітність із ПДФО та військового збору

Податковий розрахунок стане щомісячним замість квартального з розподілом за місяцями. Нардепи стверджують, що щомісячне звітування з ПДФО, військового збору та ЄСВ — потреба економічного бронювання. Це дасть змогу своєчасно простежувати суми нарахованої зарплати й утриманих з неї податків і сплаченого ЄСВ.

За січень 2025-го

подаватимете місячний Податковий розрахунок

Проти такої новації не заперечують працівники та органи ПФУ. Щомісячна звітність значно пришвидшує внесення інформації до реєстру застрахованих осіб.

Форму Податкового розрахунку оновлять вже на початку 2025 року, адже щодо неї норми ПК запрацюють із 01.01.2025. Тому за IV квартал 2024-го звітуватимете за квартальним Податковим розрахунком із щомісячним розподілом.

Від редакції

Військовий збір у Держбюджеті-2024

21.09.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» щодо фінансового забезпечення сектору безпеки і оборони» від 18.09.2024 № 3978-IX. У ньому депутати суттєво збільшили видатки і дохід Держбюджету на 2024 рік. Тому парламентарям доведеться ухвалювати податкові зміни, які мають запрацювати вже цього року. Це дасть змогу покрити частину бюджетних видатків на 2024 рік.

Станом на 23.09.2024 з-поміж правок до Законопроєкту № 11416-д запропоновано підвищити ставки:

  • військового збору до 3%, а не до 5%;
  • ПДВ на + 1%.

Курси гривні до іноземних валют, встановлені Національним банком України із 23 по 27 вересня 2024 року
№ 36, 2024
ЄСВ-зміни, «обнулення» індексації та мінзарплата на 2025 рік: знайомство з проєктом Держбюджету