7
Лютий 2023року
офіційні документи
офіційні роз'яснення

Чи можна скасувати або виправити самоштрафи за періоди воєнного стану

Олена Сердюк , провідний експерт із податкового обліку Експертус Головбух, канд. екон. наук, доцент

У загальному випадку платник податків, який власноруч (у т. ч. за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобо­в’я­заний (окрім випадків, встановлених у пункті 50.2 Податкового кодексу України; ПК):

  • надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати і штраф у розмірі 3% такої суми до подання уточнюючого розрахунку;

або

  • відобразити суму недоплати у складі декларації із цього податку, яку подає за наступний податковий період після періоду, в якому виявив факт заниження податкового зобов’язання. Суму недоплати слід збільшити на суму штрафу у розмірі 5% цієї суми й, відповідно, збільшити загальну суму грошового зобов’я­зання (п. 50.1 ПК).

Але наразі діють воєнні правила. Із 03.01.2023 працює підпункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК в редакції Закону № 2836. Тож починаючи з 27.05.2022* застосовується така редакція:

У разі самостійного виправлення платником податків, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.

Натомість у редакції ПК станом на 27.05.2022 цей самий підпункт мав зовсім інакший вигляд:

У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.

Тобто фактично платників змусили поквапитися виправити помилки із 27 травня по 25 липня 2022 року без самоштрафів, а потім, вже коли подавали декларації з виправленими помилками, штрафи потрібно було нараховувати. Тобто цілих п’ять місяців платники сумлінно нараховували собі штрафи у розміри 3% та 5%.

І раптом законотворці схаменулися. Вони змінили підпункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК та ще й встановили, що така редакція працює із 27.05.2022. Тобто начебто самоштрафів і не потрібно було нараховувати.

Та не так усе просто. По суті самоштрафи не потрібно нараховувати, лише якщо зараз, тобто із 03.01.2023, платник подає декларації за воєнні періоди із виправленими показниками.

Ті штрафи, що самі собі вже нарахували, тепер скасувати через нові уточненки не вдасться. Адже ці штрафи стали вашим узгодженим податковим зобов’язанням. Саме так стверджують податківці ( ЗІР, категорія 132.01).

ДОКУМЕНТ

Чи штрафують платників, які власноруч виправляють помилки у деклараціях

Чи застосовуються штрафні санкції та пеня при самостійному виправленні помилок у податковій звітності за результатами поданої уточнюючої звітності або у складі звітної/нової звітної декларації, якщо було допущено помилку в рядках «сума штрафу» (3 або 5%) та/або «пеня», та як здійснюється виправлення таких помилок?

Виправлення помилок, що допущені при заповненні уточнюючого розрахунку, здійснюється виключно шляхом подання нового уточнюючого розрахунку з урахуванням показників попереднього уточнюючого розрахунку.

Разом з тим повідомляємо, що Податковим кодексом України не передбачено можливості виправлення або скасування нарахованої штрафної санкції, оскільки платник самостійно обчислив таку суму штрафної санкції та нарахував відповідно до поданого уточнюючого розрахунку або у складі декларації з відповідного податку, тобто така сума штрафної санкції вважається узгодженою платником та відповідно штрафні санкції не застосовуються.

ЗІР, категорія 132.01


Із якого періоду застосовують подовжені строки реєстрації ПН/РК та зменшений розмір штрафів за їх порушення
№ 7, 2023
ТЦ-документація до неконтрольованої експортної операції: за яким показником власноруч донарахувати податок