Сomeback довоєнної системи оподаткування: що приготував проєкт № 8401
- Скасування єдиного податку за ставкою 2%
- Відновлення перебігу податкових строків
- Повернення документальних перевірок
- Застосування штрафних санкцій
Передплачуйте «Головбух» Цифрового видавництва Експертус безпечно в нашому магазині
Зазвичай законопроєктів ми не коментуємо. По-перше, щодня їх реєструють силу-силенну. По-друге, навіть якщо проєкту судилося стати законом, на виході він може мати кардинально інший вигляд.
Та з проєктом № 8401 ситуація інакша. Ініціатори документа — пани Денис Шмигаль і Данило Гетманцев — активно його просувають, тому немає сумнівів, що нормативний акт запрацює.
Основна мета проєкту № 8401 — виконання Україною зобов’язань у межах пункту 15 Меморандуму про економічну та фінансову політику від 08.12.2022. Про що йдеться? Україна взяла на себе зобов’язання якнайшвидше відновити довоєнний стан податкової політики. Тому з 01.07.2023 на нас чекають чималі зміни.
Які правила скасують із 01.07.2023
До припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 липня 2023 року, діятимуть правила щодо:
- можливості для ФОПів та юросіб бути платниками єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки у розмірі 2% суми доходу;
- зупинення проведення документальних перевірок;
- можливості для ФОПів — платників єдиного податку першої і другої груп не сплачувати єдиний податок;
- зупинення перебігу строків1, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, дотримання якого контролюють органи контролю;
- незастосування штрафних санкцій за порушення:
- податкового законодавства;
- правильності нарахування, обчислення і сплати ЄСВ;
- порядку використання РРО / програмних РРО.
Тобто найпізніше 1 липня 2023 року повернуть перевірки і штрафи, а 2%-вий єдиний податок піде в небуття.
Мінфін узагальнив правила, що їх запровадять законопроєктом № 8401 (див. Пам’ятку).
Що бухгалтеру врахувати в роботі
ПДВ
Наразі суми ПДВ за операціями постачання послуг нерезидентом на митній території України включають до податкового кредиту на дату, коли платник склав податкову накладну (ПН) за такими операціями. Умова — таку ПН зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 198.2 Податкового кодексу України; ПК).
Проєкт № 8401 передбачає, що суми ПДВ за операціями постачання послуг нерезидентом на митній території України маєте включати до податкового кредиту на дату, коли подаєте декларацію з ПДВ за попередній звітний/податковий період, за якою як отримувач послуг нарахували податкові зобов’язання за такими операціями.
Коли за ПДВ-декларацією сума, розрахована за пунктом 200.1 ПК, має позитивне значення, суму податку за такими операціями відносьте до податкового кредиту лише після того, як сплатили податок до бюджету. Ці зміни почнуть діяти наступного дня після опублікування майбутнього закону.
податок на прибуток
Мають врегулювати оподаткування податком на прибуток підприємств перехідних операцій відвантаження/надання товарів/робіт/послуг. Йдеться про операції, що платник розпочав, коли сплачував єдиний податок, і завершив як платник податку на прибуток. Мета — усунути подвійне оподаткування.
Так, фінрезультат до оподаткування:
- збільшують на суму доходу, отриманого як плату за товари чи послуги, відвантажені/надані під час перебування на спрощеній системі оподаткування, вартість яких згідно з правилами обліку визнали у складі доходу під час перебування на такій системі;
- зменшують на суму собівартості таких товарів чи послуг, яку врахували у складі витрат згідно з правилами обліку, коли платник перебував на спрощеній системі оподаткування (п. 4-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПК2).
Окрему увагу приділили авансовим оплатам. Так, фінрезультат до оподаткування:
- зменшують на суму доходу у вигляді вартості товарів/послуг, відвантажених/наданих у такому періоді, в частині суми їх авансової оплати, яку платник отримав на спрощеній системі та оподаткував єдиним податком;
- збільшують на суму собівартості відвантажених/наданих товарів/послуг, яку врахували у складі витрат за правилами обліку.
Податковий кредит
за послугами нерезидентів формуватимете за датою ПДВ-декларації
Коли платник, перебуваючи на єдиному податку, отримав авансову оплату частини вартості товарів/послуг, що їх надалі відвантажив/надав як платник податку на прибуток, фінрезультат до оподаткування він збільшуватиме на суму частини собівартості таких товарів/послуг, яку за правилами обліку врахував у такому періоді у складі витрат. Ця частина має так належати до собівартості таких товарів/послуг, як сума такої попередньої оплати належить до загальної вартості таких відвантажених/наданих товарів/послуг.
2%-вий податок
Платників єдиного податку третьої групи за ставкою 2% із 01.07.2023 автоматично вважатимуть такими, що застосовують систему оподаткування, на якій перебували до того, як обрали спецгрупу (абз. 1 пп. 9.9 підрозд. 8 розд. ХХ ПК). Тобто якщо до переходу на єдиний податок третьої групи зі ставкою 2% ви були на загальній системі — на неї автоматично й повернетеся.
РРО
Окрім поновлення касових штрафів, мають відновити й заборону працювати із програмними РРО в режимі офлайн без наявного діапазону фіскальних номерів. Тобто під час відсутності зв’язку між програмним РРО та фіскальним сервером ДПС розрахункові операції проводитимете в режимі офлайн не довше ніж 36 годин поспіль і не більше ніж 168 годин протягом календарного місяця (ст. 5 Закону про РРО).
За потреби під час війни ці строки дозволено перевищувати, але працювати зможете, винятково маючи на руках діапазон фіскальних номерів, що сформували контролери.
перевірки
Із 01.07.2023 мають скасувати воєнний мораторій на всі податкові перевірки. Документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану планують проводити за наявності безпечного доступу, допуску:
- до територій, приміщень, майна, що є об’єктами оподаткування та/або якими платники податків користуються для провадження госпдіяльності чи отримання доходу/прибутку, або які пов’язані з іншими об’єктами оподаткування таких платників;
- документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи/видатки платників податків та іншої інформації, пов’язаної з обчисленням і сплатою податків, зборів платежів, а також фінансової і статистичної звітності.
Документальні й фактичні перевірки
проводитимуть лише за безпечних умов доступу до територій і документів
Умовою для проведення перевірки є також інвентаризація основних засобів, ТМЦ, коштів (пп. 69.33 підрозд. 10 розд. XX ПК). Ця норма запрацює з 01.07.2023.
Якщо немає умов для безпечного проведення перевірок, перевірки, що їх розпочали, можуть зупинити за рішенням керівника органу контролю до усунення перешкод для проведення. Копія рішення надійде в е-кабінет платника податків — про це повідомлять електронною поштою. Логічно, що таке зупинення перериває перебіг строку проведення перевірки.
Документальні перевірки, що їх розпочали до 24.02.2022, поновлять на невикористаний строк. Так само і документальні перевірки щодо ЄСВ.
штрафи
Норма стосується податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, що їх відновили або розпочали з 01.07.2023 і завершать до дня, коли на території України буде припинений або скасований воєнний, надзвичайний стан. Якщо платник податків сплатить його протягом 30 календарних днів з наступного дня після того, коли отримав податкове повідомлення-рішення, штрафні/фінансові санкції/штрафи, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, скасовують, а пеню не нараховують.
Важливо: сума сплаченого податкового зобов’язання не підлягає оскарженню.
Для чого запроваджують нові правила
Найголовніше — це одна з вимог Міжнародного валютного фонду (МВФ). Ми — відновлюємо довоєнний стан системи оподаткування. Нам — вже цього року відкривають шлях до повноцінної програми співпраці з МВФ та фінансування.
Окрім того, реалізація проєкту № 8401 сприятиме збільшенню надходжень до державного і місцевих бюджетів. Зокрема, очікують, що саме лише скасування 2%-вої спецгрупи єдиного податку дасть змогу 2023 року додатково залучити до бюджетів близько 8 млрд грн. При цьому в Мінфіні наголошують, що уряд не планує підвищувати ставки податків і не запроваджуватиме нових справлянь до бюджету.