3
Січень 2023року
ФОП

Звітність ФОПа з єдиного податку та ЄСВ у 2023 році

Віктор Онищенко , експерт з обліку та оподаткування, канд. екон. наук, Чернігів
ДЕКЛАРАЦІЯ ФОПА
  1. До якої дати звітувати різним групам
  2. Які розділи та як заповнювати
  3. Що вносити до Додатка 1 (ЄСВ)
  4. Що зміниться у новій формі Декларації


Передплачуйте «Головбух» Цифрового видавництва Експертус безпечно в нашому магазині

На початку року ФОПи-єдинники мають відзвітувати про результати своєї минулорічної діяльності. Форма звітування однакова для всіх трьох груп. Різниця лише в розділах, які слід заповнити.

За якою формою звітувати

За 2022 рік підприємці мають подати Податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — Декларація). Це та сама форма, за якою звітували за 2021 рік. Щоправда, до згаданої форми Декларації є оновлення, внесені Наказом № 3941, що набрав чинності 30.12.2022.

1 Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578» від 24.11.2022 № 394.

Важливо! ДПС пояснила, як ФОПам звітувати за 2022 рік:

Платники єдиного податку... першої — третьої груп, у яких виникає обов’язок визначити мінімальне податкове зобов’язання, вперше подають податкову звітність за новою формою разом з додатком 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» за 2022 рік. Платники... четвертої групи... вперше подають податкову звітність за новою формою разом з додатком 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» за 2022 рік та з розрахунком єдиного податку на поточний 2023 рік.

Хто і коли з ФОПів звітує

Форму Декларації використовують ФОПи:

  • першої і другої груп — щоб до 01.03.2023 відзвітувати за 2022 рік (п. 296.2 Податкового кодексу України; ПК). Оберіть ідентифікатор форми F0103405;
  • третьої групи — щоб до 09.02.2023 відзвітувати за ІV квартал 2022-го (п. 296.3 ПК). Тут ідентифікатор форми — F0103307.

Додаток 1 (ЄСВ) до Декларації подаєте, коли звітуєте за рік (перша і друга групи) або IV квартал (третя група). Єдинникам третьої групи в Деклараціях за І—ІІІ квартали 2022-го Додаток 1 (ЄСВ) заповнювати не потрібно.

Увага! Коли звітуватимете за 2022 рік, зважте, що ФОПи мають право не сплачувати єдиний податок та ЄСВ у зв’язку з воєнним станом. Так, ФОПи першої і другої груп можуть не сплачувати єдиний податок із 01.04.2022 до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України (пп. 9.1 підрозд. 8 розд. ХХ ПК). ЄСВ можуть не сплачувати всі ФОПи починаючи з 01.03.2022 до припинення/скасування воєнного стану в Україні, а також протягом 12 місяців після його припинення/скасування (п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ). Якщо єдиного податку та ЄСВ не сплачуєте, то за відповідні місяці не треба їх показувати у Декларації.

За власним бажанням ФОП може продовжувати нараховувати і сплачувати єдиний податок та ЄСВ або лише ЄСВ. Тоді зафіксуйте ці суми в Декларації.

Які розділи і хто заповнює, які позначки ставить

Декларація складається з основної частини і додатка 1 (ЄСВ), присвяченого декларуванню ЄСВ. В основній частині всі платники єдиного податку заповнюють заголовну частину та розділ І. Заповнюють також один із розділів:

  • ІІ — для першої групи;
  • ІІІ — для другої;
  • IV — для третьої.

Усі платники єдиного податку заповнюють розділ V — податкові зобов’язання з єдиного податку і розділ VIІ — сума ЄСВ, але тільки в річній Декларації. До розділу VI вносьте дані, лише коли подаєте уточнюючу декларацію чи виправляєте помилки за даними звітного/податкового періоду. У розділі VII записуйте зобов’язання зі сплати ЄСВ за даними звітного року.

Коли заповнюєте графи Декларації, робіть позначки:

  • тип Декларації, податковий звітний період — «×»;
  • для особливих позначок (розділ 8), наприклад, Декларації за останній податковий звітний період — «+»;
  • щодо Додатка Д1 (ЄСВ) — «+».

Декларацію заповнюйте на основі даних:

  • Книги обліку доходів — перша і друга групи і третя група — неплатники ПДВ;
  • Книги обліку доходів і витрат — третя група.

Ведіть щоденний облік у книгах довільної форми, у т. ч. в електронному вигляді. Підсумки підбивайте за місяць і квартал.

Як заповнювати Декларацію

Правила заповнення основної частини Декларації наведені у Таблиці 1.

Таблиця 1

Якщо подавали уточнюючу Декларацію після 25.07.2022, «самоштраф» та пеню нарахуйте і сплатіть. Навіть якщо уточнюєте податковий період до початку воєнного стану (24.02.2022), коли діяло звільнення від нарахування штрафних санкцій через COVID-карантин. Попри те що COVID-карантин продовжується і зараз, а його податкових правил у ПК не скасували, податківці вважають, що правила воєнного стану домінують над карантинними правилами.

Як заповнювати Додаток 1 (ЄСВ)

Увага! Якщо у березні — грудні 2022 року не сплачували ЄСВ через воєнний стан, можете під час заповнення розділу 9 Додатка 1 (ЄСВ) у графах 2, 3, 4 в рядках щодо березеня — грудня звітного 2022 року поставити нулі. Однак у рядках за січень та лютий 2022-го слід показати нарахований ЄСВ та базу його нарахування.

Якщо взагалі за жоден місяць 2022 року не сплачували ЄСВ, Додаток 1 (ЄСВ) не подавайте. Наприклад, це можливо для ФОПів, які зареєструвалися після 01.03.2022 та вирішили не сплачувати ЄСВ у зв’язку з воєнним станом. Так само для ФОПів, які звільнені від сплати ЄСВ через отримання пенсії або соцдопомоги або у зв’язку з роботою на резидента Дія Сіті.

Платники інших груп такого звільнення не мають. Тож ЄСВ сплачують і декларують хоча б на рівні мінімального.

Аби правильно заповнити Додаток 1 (ЄСВ) до Декларації, проштудіюйте Таблицю 2.

Таблиця 2

Зразки заповнення Декларації для різних груп ФОПів-спрощенців дивіться у Додатках 1, 2, 3.

Натисніть, щоб збільшити  

Скачайте зразок в Excel наприкінці статті

Додаток 1. Зразок заповнення Декларації і Додатка 1 ФОПа-єдинника першої групи за 2022 рік


Додаток 2. Зразок заповнення Декларації і Додатка 1 ФОПа-єдинника другої групи за 2022 рік


Додаток 3. Зразок заповнення Декларації і Додатка 1 ФОПа-єдинника третьої групи за 2022 рік

Кого стосуються оновлення з Наказу № 394

Особливість нової форми Декларації єдинників — поява Додатка 2 для розрахунку загального мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) за звітний рік і кількох рядків щодо нього в основній частині Декларації. Розрахунок МПЗ потрібен ФОПам, які є власниками, орендарями, користувачами земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь (пп. 14.1.142 ПК). У решті форма Декларації така сама, як була під час звітування за минулий рік, тому проблем із її заповненням не має бути.

Додаток 2 (МПЗ) — розрахунок мінімального податкового зобов’язання. Однак заповнюють його не всі, а лише єдинники — власники, орендарі, користувачі на інших умовах, у т. ч. на умовах емфітевзису, земельних ділянок, віднесених до сільгоспугідь (пп. 14.1.142 ПК).

Особливості заповнення Декларації у редакції Наказу № 394:

  • спецпозначка про Додаток 2 (МПЗ). За звичайних обставин її ставлять лише в Декларації за рік. З’явилася до цього рядка й відповідна примітка 6, через що нумерація наступних приміток змінилася;
  • новий рядок 14.2 для відображення позитивного значення різниці між сумою МПЗ та загальною сумою сплачених податків і витрат на оренду земельних ділянок;
  • рядок 14.1, призначений для розрахунку суми єдиного податку, що підлягає нарахуванню і сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду. Раніше таку суму одразу записували до рядка 14;
  • рядок 14 відтепер узагальнює результати рядків 14.1 і 14.2. У звичайних єдинників, які не розраховують МПЗ, значення рядків 14.1 і 14 збігатимуться.

Виправили помилку в описі графи 4 розділу 9 Додатка 1 (ЄСВ). Раніше там стояло множення на неможливу в розрахунку графу 4. Тепер змінили на графу 3.

Загальні правила заповнення Декларації щодо рядка 14 і нового Додатка 2 (МПЗ) наводимо у Таблиці 3.

Зразок заповнення Додатка 2 (МПЗ) аналогічний до того, що наведений у нашій публікації «Декларація єдинника на ставці 2% за грудень 2022 року: правила і зразок із додатками» («Головбух» № 2/2023).

Таблиця 3

Тож уважно поставтеся до форми Декларації, яку розміщують в електронному кабінеті. Звітуйте вчасно і без помилок.


Матеріали для скачування:
Коли втрачає право на витрати прибутківець, який допомагає армії
№ 3, 2023
Новий порядок військового обліку: 11 ключових змін для роботодавців