Як прибутківцям звітувати у 2023 році й коли можна відмовитися від коригувальних різниць
- Хто може застосовувати річний звітний період, а кому звітувати поквартально
- Коли можна відмовитися від коригувальних різниць
- Які різниці застосовують усі платники
Для більшості платників податку на прибуток період звітування та необхідність застосовувати коригувальні різниці залежать від обсягу їх доходу. Нагадаємо, прибутківців поділяють на тих, хто звітує:
- один раз за результатами року;
- поквартально.
Окрім цього, деякі платники, коли визначають об’єкт оподаткування, мають застосовувати всі коригувальні різниці, передбачені у Податковому кодексі України (ПК). Є й такі, хто може відмовитися від такого обов’язку й застосовувати лише окремі коригування.
З’ясуємо, хто з платників податку на прибуток у 2023 році має звітувати поквартально, а хто — за результатами року, хто має застосовувати коригувальні різниці, а хто може від них відмовитися.
Звітні періоди
Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, окрім випадків, передбачених у пункті 137.5 ПК, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік (п. 137.4 ПК). Тобто, за загальним правилом, звітуйте поквартально і складайте декларацію з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація) наростаючим підсумком.
Однак є винятки, коли податковим (звітним) періодом для платника може бути рік (п. 137.5 ПК).
Платники, в яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній рік не перевищує 40 млн грн (пп. «в» п. 137.5 ПК). Йдеться про так званих малодохідників.
Новостворені, тобто платники, які зареєструвалися протягом звітного (податкового) року (пп. «а» п. 137.5 ПК). Скажімо, якщо платник зареєструвався 15.01.2023, звітувати він має за підсумками 2023 року, тобто подати Декларацію за 2023 рік, яка включатиме показники діяльності з моменту реєстрації (15.01.2023) до кінця року (31.12.2023).
Виробники сільгосппродукції, які обрали особливий річний період звітування з 1 липня по 30 червня наступного року (пп. «а» п. 137.5 ПК). Нагадаємо, виробники сільськогосподарської продукції можуть обрати особливий річний звітний період, що починається з 1 липня минулого звітного року і закінчується 30 червня поточного звітного року.
До підприємств, основною діяльністю яких є виробництво сільгосппродукції, належать підприємства, дохід яких від продажу сільгосппродукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік перевищує 50% загальної суми доходу (пп. 137.4.1 ПК).
Аграрії, які не скористалися правом звітувати за особливим річним звітним періодом або відмовилися від нього, мають зважати на загальні правила визначення періоду звітування. Він залежить від того, чи перевищив бухдохід за попередній рік позначку 40 млн грн.
Виробники сільськогосподарської продукції, які для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств відмовилися від застосування «особливого» річного періоду (з 01 липня минулого звітного року по 30 червня поточного звітного року), визначають податковий (звітний) період за загальними правилами, передбаченими для платників податку на прибуток підприємств.
При цьому, якщо річний дохід виробників сільськогосподарської продукції від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) перевищує 40 млн грн, то податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Якщо такий дохід не перевищує 40 млн грн, то такі платники застосовують річний податковий (звітний) період, який починається з 01 січня по 31 грудня поточного звітного року.
ЗІР, підкатегорія 102.20.01
Фізособи-підприємці (у т. ч. платники єдиного податку), фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, та юрособи-єдинники, якщо протягом звітного року вони виплачували нерезиденту доходи (прибуток) із джерелом походження в Україні (пп. «г», «ґ» п. 137.5 ПК). Податківці наголошують:
У разі виплати на користь нерезидента будь-якого доходу (прибутку) з джерелом походження з України фізична особа — підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа — підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, повинні за підсумками податкового (звітного) року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем такого звітного (податкового) року, подавати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація) із заповненням рядка 23 ПН та таблицю 1 додатка ПН як додаток до Декларації.
Додаток ПН заповнюється окремо по кожному нерезиденту, якому виплачуються доходи. У разі застосування норм міжнародного договору при виплаті доходів нерезиденту у колонці 5 таблиці 1 додатка ПН вказується ставка податку згідно з міжнародним договором, а під таблицею вказується назва такого договору та норма, за якою застосовується передбачена договором ставка податку.
Інші показники Декларації не заповнюються та інші додатки до Декларації (у т. ч. фінансова звітність) не подаються.
ЗІР, категорія 102.16
Юрособи — платники єдиного податку стосовно отриманого скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії (КІК), що оподатковується в порядку, визначеному у статті 39-2 та розділі ІІІ ПК (пп. «д» п. 137.5 ПК).
Нагадаємо, суб’єкти господарювання — юрособи, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку на прибуток у разі отримання скоригованого прибутку КІК (пп. 133.1.1 ПК).
Резиденти Дія Сіті — платники податку на прибуток на особливих умовах. Для них базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 137.10.3 ПК). Якщо резидент Дія Сіті обрав загальні умови оподаткування, період звітування він визначає за загальними правилами, а саме, залежно від того, чи перевищив його бухдохід за попередній рік межу 40 млн грн.
Тепер про платників, які мають звітувати поквартально і складати Декларацію наростаючим підсумком. До них належать:
- платники, в яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній рік перевищує 40 млн грн (пп. «в» п. 137.5 ПК), тобто високодохідники:
- суб’єкти господарювання, які здійснюють випуск і проведення лотерей (п. 137.8 ПК);
- інвестори зі значними інвестиціями*, які є стороною спеціального інвестиційного договору, укладеного відповідно до Закону № 1116 (п. 55 підрозд. 4 розд. ХХ ПК);
- неприбуткові організації, які протягом звітного року порушили умови з пункту 133.4 ПК. Такі колишні неприбутківці зобов’язані до кінця року звітувати поквартально (п. 133.4 ПК).
Бухдохід
за 2022 рік > 40 млн грн —
у 2023 році звітуйте поквартальн
Підсумуємо. Для більшості платників податку на прибуток головним критерієм для визначення звітних періодів у наступному році є розмір бухдоходу за попередній рік. Тобто періодичність звітування з податку на прибуток у 2023 році залежить від розміру бухдоходу за 2022 рік. А саме, якщо бухдохід за 2022 рік перевищив вартісну межу 40 млн грн, у 2023 році звітуйте поквартально. Якщо бухдохід виявився меншим за цей критерій, звітуйте за результатами року.
Щоб визначити річну суму бухдоходу, беріть доходи від усіх видів діяльності зі Звіту про фінансові результати.
Так, якщо користуєтеся загальними формами фінзвітності з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», суму річного доходу визначайте як загальне значення рядків 2000, 2120, 2220, 2240 та 2200 Звіту про фінансові результати (форма № 2) за рік.
Якщо застосовуєте спрощені форми фінзвітності з НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність», загальне значення доходу беріть із рядка 2280 Звіту про фінансові результати (форма № 2-м або № 2-мс).
Коригувальні різниці
Обсяг річного бухдоходу впливає не лише на періодичність звітування, а й на необхідність застосовувати коригувальні різниці.
Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження в Україні та за її межами. Його обчислюють шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства згідно з НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, встановлені у відповідних положеннях ПК.
Так, якщо ваш бухдохід за останній річний звітний період не перевищує 40 млн грн, можете не застосовувати коригувальних різниць із розділу ІІІ ПК, за винятком різниць, передбачених у підпунктах 140.4.4, 140.4.8 та 140.5.16 ПК (пп. 134.1.1 ПК).
Важливо! Малодохідник, бухдохід якого не перевищив 40 млн грн, може відмовитися не від усіх коригувальних різниць, передбачених ПК, а лише від тих, що містить розділ ІІІ ПК.
Але й тут є винятки, адже в розділі ІІІ ПК є різниці, що їх мають застосовувати всі платники податку на прибуток, в т. ч. малодохідні (табл.).
Коригувальні різниці для всіх платників
Норма ПК | Суть різниці | Місце в Декларації |
Стаття 123-1 розділу ІІ | Фінрезультат до оподаткування збільшують на суму раніше сплачених платежів, внесків, премій за договором довгострокового страхування життя чи договором страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення у разі його розірвання, або якщо такий договір перестав відповідати вимогам ПК | Рядок 4.1.5 додатка РІ |
Розділ ІІІ | Коригування на суму минулорічного податкового збитку. Фінрезультат до оподаткування зменшують на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (пп. 140.4.4 ПК) | Рядок 3.2.4 додатка РІ |
Коригування бухдоходів за бюджетними грантами. Фінрезультат до оподаткування зменшують на суму бюджетних грантів, що отримав платник і включив до складу доходів звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (пп. 140.4.8 ПК) | Рядок 3.2.6 додатка РІ | |
Коригування бухвитрат за бюджетними грантами. Фінрезультат до оподаткування збільшують на суму витрат, пов’язаних із виконанням умов договору про надання бюджетного гранту, понесених у поточному звітному періоді за рахунок такого гранту (але не більше за його суму) та включених до складу витрат поточного звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ (пп. 140.5.16 ПК) | Рядок 3.1.14 додатка РІ | |
Підрозділ 4 розділу ХХ* | Коригування щодо перехідних операцій у разі зміни системи оподаткування. Фінрезультат до оподаткування збільшують на суму доходу, отриманого як плата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування (п. 4-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПК) | Рядок 4.1.5.1 додатка РІ |
Щоб відмовитися від коригувальних різниць:
- орієнтуйтеся на показник бухдоходу за останній річний звітний період (ряд. 01 Декларації за 2022 рік), а не попередній. Якщо бухдохід за останній річний звітний період менший за 40 млн грн, маєте право відмовитися від різниць;
Якщо не застосовуєте різниць, дублюйте позначку про незастосування різниць і реквізити наказу в Деклараціях
- ухваліть рішення не застосовувати коригування фінрезультату до оподаткування на різниці, передбачені в розділі III ПК (далі — рішення про незастосування різниць). Ухвалити таке рішення можете один раз протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується критерій щодо розміру бухдоходу. Рішення про незастосування різниць оформте окремим наказом. Видати такий наказ потрібно наприкінці року, в якому такого критерію дотримали вперше, або в перших числах січня наступного року;
- зробіть позначку про ухвалення рішення про незастосування різниць у Декларації, яку подаєте за перший рік у безперервній сукупності років, протягом яких виконується дохідний критерій: в основній частині Декларації в полі «Наявність рішення» проставте позначку, а в полі «Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці» — номер і дату розпорядчого документа (наказу) про ухвалення такого рішення (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).
Зверніть увагу: податківці наполягають, аби платники, які не застосовують коригувальних різниць, дублювали позначку та реквізити наказу про незастосування різниць у кожній наступній Декларації, яку подають після ухвалення такого рішення.
Якщо у наступних звітних (податкових) періодах такий платник використовує право на незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування, то у Деклараціях також проставляється відповідна позначка із зазначенням інформації щодо номера та дати розпорядчого документа підприємства, на підставі якого прийнято таке рішення, в Декларації за перший рік в такій безперервній сукупності років.
ЗІР, підкатегорія 102.20.02
Якщо платник забув зробити відповідну позначку про незастосування різниць і не зазначив або не продублював реквізити наказу, яким затверджене рішення про незастосування різниць, виправити таку помилку можна шляхом подання уточнюючої декларації (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).
Розглянемо ситуації, що можуть виникнути у платників.
Бухдохід підприємства за 2022 рік вперше перевищив позначку 40 млн грн.
Вже у Декларації за 2022 рік застосуйте всі коригувальні різниці. У 2023 році звітуйте поквартально й застосовуйте всі коригувальні різниці.
Бухдохід за 2022 рік не перевищив 40 млн грн.
Тут може бути два варіанти розвитку подій.
Варіант 1. Бухдохід вперше не перевищив 40 млн грн. Тобто за результатами 2021 року бухдохід платника був більшим за 40 млн грн, і він застосовував коригувальні різниці. Відповідно, протягом 2022 року звітував поквартально та коригував фінрезультат до оподаткування у Деклараціях за І квартал, півріччя і три квартали 2022-го.
Тепер платник має визначити, чи бажає він у 2022 році відмовитися від застосування коригувальних різниць. Якщо так — має ухвалити відповідне рішення, оформити його наказом і зробити відповідну позначку у спеціально відведеному полі Декларації за 2022 рік. Ба більше, вже у Декларації за 2022 рік платник не застосовуватиме коригувальних різниць. Подавати уточнюючі декларації за попередні звітні періоди 2022-го не потрібно.
Протягом 2023 року і до року, коли дохід платника перетне 40-мільйонний критерій, він не застосовуватиме коригувальних різниць із розділу ІІІ ПК. У 2023 році платник звітуватиме за результатами року, тобто подаватиме Декларацію за 2023 рік.
Варіант 2. Бухдохід і раніше не перевищував 40 млн грн. Тобто за результатами 2021 року платник також був малодохідником. Відповідно, 2022-й — не перший рік у безперервній сукупності років, коли бухдохід не перевищує 40-мільйонного критерію.
Тут все залежить від того, чи ухвалював платник рішення про незастосування різниць раніше. Якщо таке рішення вже ухвалили в одному із попередніх років, скажімо, 2021 року, то у 2022-му платник автоматично не застосовуватиме коригувальних різниць. У Декларації за 2022 рік він поставить позначку про незастосування різниць і продублює реквізити наказу.
Якщо ж раніше платник не ухвалював рішення про незастосування різниць, відповідно, 2021 року та у проміжні періоди 2022-го добровільно застосовував коригувальні різниці, зараз він має право вибрати — продовжувати застосовувати різниці або відмовитися від них у Декларації за 2022 рік.
Податківці пояснюють, що платник має право один раз у будь-якому році з безперервної сукупності років, у кожному з яких розмір доходу не перевищує 40 млн грн, ухвалити рішення про незастосування коригувань фінрезультату до оподаткування і зазначити про це у Декларації за такий податковий (звітний) рік (ЗІР, категорія 102.02).