2
Січень 2023року
звітність
податкова

Декларація єдинника на ставці 2% за грудень 2022 року: правила і зразок із додатками

Антоніна Куриленко , консультант з обліку та оподаткування, Київ
ДЕКЛАРАЦІЯ СПЕЦСПРОЩЕНЦЯ
  1. За якими правилами заповнювати і подавати
  2. У чому специфіка грудневої Декларації
  3. Коли та як заповнювати додатки 1 і 2

Спец-єдинники — це платники єдиного податку (ЄП), які на період дії воєнного стану обрали третю групу зі ставкою 2% без сплати ПДВ. Така можливість передбачена в пункті 9 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК). Скористатися нею можуть як підприємці, так і юрособи будь-якої організаційно-правової форми.

Єдинники, які обрали спецрежим оподаткування ЄП, застосовують місячний період звітування і сплати податку (пп. 9.6, 9.7 підрозд. 8 розд. ХХ ПК) і звітують за спеціальною декларацією. Йдеться про Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (далі — Декларація). Форму Декларації Мінфін затвердив наказом від 26.04.2022 № 124.

Про те, за якими правилами заповнювати і подавати Декларацію спец-єдиннику і на що звернути увагу під час звітування за останній місяць 2022 року, поговоримо далі.

Як і коли звітувати

Форма Декларації універсальна — її застосовують як фіз­особи-підприємці, так і юрособи. Маємо п’ять основних правил, за якими спец-єдинники мають заповнювати і подавати Дек­ларацію.

Заповнюйте українською мовою.

Сумові показники Декларації та її додатків відображайте у гривні з копійками (із двома десятковими знаками).

Складайте Декларацію за окремий звітний місяць, НЕ наростаючим підсумком.

Подавайте у зручний для себе спосіб:

  • на папері;
  • в електронній формі (ідентифікатор форми — J/F0103203);
  • звичайною поштою. У такому разі надішліть не пізніше ніж за п’ять календарних днів (к. дн.) до сплину граничного строку подання (п. 49.5 ПК).

Дотримуйте строків подання, що встановлені для місячного податкового (звітного) періоду. А саме, до 20-го числа наступного місяця за звітним (пп. 49.18.1 ПК).

20.01.2022

Дедлайн для звітування за грудень 2022-го, якщо не подаєте додатків до Декларації

Утім, зі строками звітування за грудень не все просто. Вважаємо, що коли до Декларації за грудень мусите подати додатки, звітувати потрібно у квартальні строки — протягом 40 к. дн. після звітного періоду. Адже у ПК зазначено, що спец-єдинники мають подавати Декларацію у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, окрім випадків, передбачених у підпункті 9.7 підрозділу 8 розділу ХХ ПК. А в другому і третьому абзацах цього підпункту записано, що звітність за звітний період — грудень як податкову декларацію платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року подають:

  • спец-єдинники-фізособи — в разі визначення єдиного внеску, і в ній розраховують зобов’язання платників єдиного податку наростаючим підсумком та зазначають відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для цієї категорії платників;
  • спец-єдинники, які зобов’язані визначити загальне мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ). У ній розраховують зобов’я­зання платників єдиного податку наростаючим підсумком та МПЗ.

Тобто звітність за звітний період — грудень як податкову декларацію платника ЄП за IV квартал подають спец-єдинники, які визначають розмір ЄСВ за себе за звітний рік та/або МПЗ.

Про те, що спец-єдинники за грудневою звітністю в разі подання додатків мають звітувати у квартальний строк, говорили навесні й податківці:

…при визначенні єдиного внеску платники єдиного податку 2% в складі декларації за грудень подають Додаток 2, де в розрізі місяців податкового (звітного) року визначають базу нарахування та суму нарахованого єдиного внеску. При цьому строки подання для такої декларації встановлюються як для податкової декларації платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року, тобто 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.


30.01.2023

Останній день сплати спец‑ЄП за грудень 2022-го за місячного періоду звітування

Тож логічно визнати, що строк подання Декларації за грудень із додатками — до 09.02.2023 включно. Утім, наразі податківці вважають інакше:

Фізичні особі — підприємці — платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у випадку визначення єдиного внеску на загальнообов’я­зкове державне соціальне страхування, подають у строки, встановлені ПК для місячного податкового періоду, додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за підсумками звітного (податкового) року у складі податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні (далі — Декларація) за грудень 2022 року.

ЗІР, підкатегорія 107.01.07

Тому аби уникнути можливих непорозумінь із податківцями і не наразитися на штрафи, радимо відзвітувати і сплатити спец-ЄП у строки, встановлені для місячного періоду.

Сплатіть спец-ЄП протягом 10 к. дн., що настають за останнім днем відповідного граничного строку, визначеного у підпункті 9.7 підрозділу 8 розділу ХХ ПК для подання Декларації. Останній день подання Декларації за грудень 2022-го у загальному випадку — 20.01.2023. Тож якщо звітуєте за місячний період, сплатіть спец-ЄП за грудень 2022 року не пізніше ніж 30.01.2023.

Як заповнити Декларацію за грудень

На перший погляд форма Декларації проста. Вона складається з основної частини (шапка і три розділи) і двох додатків.

Але грудневу Декларацію слід заповнити і подати з урахуванням деякої специфіки.

розділ ІІ і додаток 1 із сумами ЄП — для користувачів сільгоспугідь

Окрім лаконічної шапки та розділу І «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку», які заповнити легко, а також розділу ІІІ, в якому виправляють помилки, Декларація містить специфічний розділ ІІ. Він призначений для розрахунку податкових зобов’язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок.

Розділ ІІ заповнюють власники, орендарі, користувачі на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільгоспугідь, які зобов’язані подавати додаток із розрахунком загального МПЗ у складі Декларації за грудень поточного року (п. 297-1.1 ПК).

Щоб розшифрувати дані розділу ІІ Декларації (а саме, рядка 03), слугує додаток 1.

Тобто за результатами роботи у 2022 році спец-єдинники, які використовували у своїй діяльності сільгоспугіддя1, мають:

  • обчислити МПЗ;
  • порівняти його із сумою сплачених за рік податків, що їх ураховують у виконання МПЗ;
  • якщо розмір МПЗ перевищує розмір сплачених податків — доплатити різницю до бюджету.
1 Сільськогосподарські угіддя — рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги (пп. 14.1.233 ПК).


Розділ ІІ і додаток 1

заповнюйте, лише якщо використовуєте у діяльності сільгоспугідля, і лише в складі Декларації за грудень

Саме ці розрахунки спец-єдинник має внести до додатка 1. Порядок його заповнення знайдете у виносках до його форми. Більш детального дороговказу законодавство не містить.

На підставі аналізу норм підпункту 14.1.114-2 ПК доходимо висновку, що МПЗ визначають, а значить, заповнюють додаток 1 ті, хто володіє сільгоспугіддями та використовує їх у своїй діяльності. При цьому за деякі сільгоспугіддя обчислювати МПЗ не потрібно (п. 38-1.2, 38-1.3, 38.14 ПК, пп. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Алгоритм, за яким визначають МПЗ, знайдете у статті 38-1 ПК.

Розділ ІІ Декларації і додаток 1 до неї — нерозривні, їх заповнюють і подають у складі останньої за рік Декларації — за грудень (пп. 141.9.1 ПК).

Уперше розділ ІІ слід заповнити у складі Декларації за грудень 2022 року. Але дані в ньому розпишіть за весь 2022 рік за кожним місяцем.

Важливо! Якщо за грудень не отримали ані копійки доходу, але зобов’язані подати разом із Декларацією бодай один додаток — доведеться подати Декларацію за грудень, навіть якщо розділ І буде порожній. Тільки якщо спец-єдинник: не визначає МПЗ, не нараховує за себе ЄСВ і не отримав доходу за останній місяць року, — він може не подавати Декларацію за грудень (абз. 1 п. 49.2 ПК).

додаток 2 із сумами ЄСВ — для ФОПів, які добровільно сплачують ЄСВ за себе

У додатку 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» відображають суми ЄСВ, що їх сплачують фізособи-єдинники за себе. Тобто його заповнюють саме ті ФОПи — спец-єдинники, які беруть участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування на добровільних засадах.

Фізособи — спец-єдинники, які добровільно не застраховані, належать до ЄСВ-пільговиків і не сплачують ЄСВ за себе, додаток 2 не заповнюють.

Додаток 2 подавайте разом із Декларацією за грудень. У ньому розпишіть ЄСВ-внески за всі місяці року.

Разом із цим у формі Декларації передбачена опція подання додатка 2 поза межами звітного періоду (тобто у складі Декларації за інші місяці року) в разі:

  • призначення пенсії, матеріального забезпечення або страхових виплат;
  • припинення діяльності ФОПа.

Але подання додатка 2 з таких підстав посеред року не звільняє підприємця від обов’язку подати додаток 2 у складі грудневої Декларації.

Нагадаємо, до ЄСВ-пільговиків належать:
• пенсіонери та особи з інвалідністю (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ);
• працівники та гіг-спеціалісти резидента Дія Сіті (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ);
• мобілізовані ФОПи (у т. ч. з числа резервістів) без найманих працівників (абз. 1 п. 9-2, п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ);
• ФОПи, які скористалися правом не сплачувати ЄСВ на період дії воєнного стану (п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Важливо! Якщо ФОП — спец-єдинник нараховував у 2022 році ЄСВ за себе, дані про нараховану суму внеску відображатиме лише в додатку 2. Адже у формі Декларації окремого рядка чи розділу для нарахованої за рік суми ЄСВ за себе не передбачено.
Єдинник за ставкою 2% заповнює Декларацію за грудень 2022 року
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Із 01.07.2022 фізособа-підприємець перейшла із третьої групи ЄП за ставкою 5% на спеціальний режим сплати ЄП (третя група, ставка ЄП 2%). На спрощеній системі ФОП перебував увесь 2022 рік. Вихідні дані:

– вид діяльності — вирощування пшениці;

– найманих працівників — три особи.

– добровільно застрахований і сплачує ЄСВ за себе в мінімальному розмірі.

Реєстраційні дані (умовні):

– ФОП — Калита Андрій Федорович;

– РНОКПП — 1234567891.

– основний вид діяльності згідно з КВЕД — 01.11 «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур»;

– адреса реєстрації: 51092, Дніпропетровська обл., м. Кам’янське, вул. Степна, 17;

– телефон: +38 (067) 098-00-98;

– електронна пошта: [email protected].

Дохід від підприємницької діяльності (визначений за касовим методом, тобто на дату отримання коштів) за грудень 2022 року становить 500 602,00 грн.

Сума ЄП за грудень 2022-го дорівнює 10 012,00 грн (500 60,00 грн × 2%).

ФОП має власну земельну ділянку, що належить до сільгоспугідь (рілля), яку використовує у господарській діяльності. Інших земельних ділянок (на умовах оренди тощо) не використовує.

Дані земельної ділянки (умовні):

– кадастровий номер — 12101000:03:176:0028;

– площа — 5 га;

– нормативна грошова оцінка — 132 655,00 грн.

Частка сільгосптоваровиробництва (пп. 14.1.262 ПК) за 2022 рік — 46%.

Сума сплаченого за 2022 рік ЄП — 42 031,00 грн (46% цієї суми — 19 334,26 грн).

За 2022 рік сплатив із зарплати працівників:

– ПДФО — 64 800,00 грн (46% цієї суми — 29 808,00 грн);

– військового збору — 5400,00 грн (46% цієї суми — 2484,00 грн).

Наводимо зразки заповнення Декларації спец-єдинника за грудень 2022 року (див. Додаток 1) і додатків 1 і 2 до неї (див. Додатки 2 і 3, відповідно).

       Натисніть, 

       щоб збільшити

       Зразок декларації
       з додатками в Excel
       скачайте в кінці статті

Додаток 1. Зразок заповнення Декларації спец-єдинника за грудень 2022 року (фрагмент) Додаток 2. Зразок заповнення Додатка 1 до декларації (фрагмент) Додаток 3. Зразок заповнення Додатка 2 до декларації (фрагмент)






Матеріали для скачування:
Як прибутківцям звітувати у 2023 році й коли можна відмовитися від коригувальних різниць
№ 2, 2023
Як резидентам Дія Сіті — платникам на особливих умовах звітувати за результатами 2022 року