Зміни в бухобліку ОЗ: строк використання, ліквідаційна вартість і метод амортизації
До НП(С)БО 7 «Основні засоби» Мінфін вніс суттєві зміни. У статті експерт покаже на прикладах, як ці новації вплинуть на бухоблік основних засобів
Наказом № 148 мінфінівці уточнили визначення «основних засобів», змінили алгоритм переоцінки замортизованих основних засобів (ОЗ), а також порядок перегляду строку корисного використання, ліквідаційної вартості й методу амортизації. Про ці зміни, що діють із 29 липня, ми вже писали в нашому тижневику. Тепер розглянемо на прикладах, як діяти бухгалтерові за оновленим НП(С)БО 7.
Облікові оцінки та їх види
Строк корисного використання, ліквідаційну вартість і метод амортизації ОЗ підприємство визначає на свій розсуд індивідуально для кожного об’єкта ОЗ на дату, коли визнає його в бухобліку (п. 23, 24, 26 Методрекомендацій № 561). Параметри об’єкта ОЗ є обліковими оцінками (п. 3 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»):
Облікова оцінка — попередня оцінка, яка використовується підприємством з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами.
Облікову оцінку підприємство переглядає, коли змінюються обставини, на яких вона базувалася, або отримало додаткову інформацію. Наслідки зміни облікових оцінок показує у Звіті про фінансові результати в тому періоді, коли сталася зміна, а також у наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди (п. 6, 8 НП(С)БО 6).
Зміна облікових оцінок ОЗ —
це зміна строку його корисного використання, ліквідаційної вартості й методу амортизації
Отже, облікові оцінки змінюють у разі зміни обставин перспективно. Законодавство не вимагає переглядати і коригувати минулі періоди, коли розрахунки проводили виходячи з визначених оцінок. Тож правити сальдо рахунку обліку нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок року і повторно подавати інформацію про зміну облікових оцінок у вигляді порівняльної інформації не доведеться.
Але у примітках до фінансового звіту законодавство вимагає розкрити зміст і суму змін в облікових оцінках, що справляють суттєвий вплив на поточний період або, як очікується, суттєво впливатимуть на майбутні періоди (п. 21 НП(С)БО 6).
Зміна строків використання і ліквідаційної вартості ОЗ
До 29.07.2022 НП(С)БО 7 приписував переглядати строк використання ОЗ в разі зміни очікуваних економічних вигід від його використання. Змінити строк використання — як зменшити, так і збільшити — підприємство мало право у будь-який момент. Переглядати ліквідаційну вартість стандарт не вимагав, але й не забороняв.
Оновлений пункт 25 НП(С)БО 7 наразі має такий зміст:
Строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигід від його використання. Амортизація об’єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання та/або ліквідаційної вартості.
Отже, тепер у НП(С)БО 7 йдеться про перегляд і ліквідаційної вартості. Якщо аналізувати викладене формально: стандарт прив’язує зміну строку експлуатації та/або ліквідаційної вартості до дати завершення звітного року — 31 грудня. Проте вважаємо, що Мінфін наголошує на необхідності оцінити на кінець року, чи потребують змін облікові оцінки. Тож якщо станом на кінець звітного року немає ознак зміни очікуваних економічних вигід від використання ОЗ, то й змінювати облікові оцінки не потрібно. Але якщо підприємство спостерігає зміни протягом року, маєте право переглянути облікові оцінки станом на будь-яку дату звітного року.
Як визначити, чи змінилися економічні вигоди? Це відбувається, коли:
- провели поліпшення ОЗ;
- змінили метод амортизації;
- переоцінили ОЗ;
- змінили мету використання ОЗ, наприклад через зростання/зниження інтенсивності використання.
Приклад 1. Зменшення строку корисного використання ОЗ |
Ліквідаційну вартість визначають, аби розрахувати вартість ОЗ, що амортизується. Ліквідаційна вартість залежить від вартості активів, що їх отримає підприємство після ліквідації об’єкта ОЗ, і від суми запланованих витрат на його демонтаж. Оскільки ліквідаційна вартість об’єкта ОЗ — величина прогнозна, вона може:
- збільшуватися, наприклад, якщо зросли ринкові ціни на майбутні активи, отримані від його ліквідації;
- зменшуватися, наприклад, через значне погіршення його фізичного стану.
Тому, чи переглядати ліквідаційну вартість об’єкта ОЗ, визначає управлінський персонал підприємства залежно від свого професійного судження.
Приклад 2. Збільшення ліквідаційної вартості ОЗ |
Зміна методу амортизації ОЗ
Метод амортизації ОЗ, як і строк корисного використання та ліквідаційну вартість, підприємство встановлює індивідуально для кожного об’єкта і переглядає в разі зміни способу отримання вигід (п. 28 НП(С)БО 7).
Метод амортизації ОЗ обирають зважаючи:
- на очікуваний спосіб отримання економічних вигід від його використання;
- потужність або продуктивність;
- передбачуваний фізичний та моральний знос;
- правові чи інші обмеження щодо строків використання та інші чинники (п. 24, 28 НП(С)БО 7).
Коли змінюється хоча б одна із цих умов, підприємство має право переглянути раніше обраний метод нарахування амортизації ОЗ.
До змін у НП(С)БО 7 не згадували, на яку дату потрібно переглянути метод амортизації. У Наказі № 148 чиновники уточнили зміст пункту 28 НП(С)БО 7:
Метод амортизації об’єкта основних засобів переглядається на кінець звітного року у разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод від його використання. Нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації.
Гадаємо, за допомогою змін Мінфін прагнув привести норми НП(С)БО 7 у відповідність до МСБО 16 «Основні засоби». Наразі норми стандарту свідчать:
- про необхідність перевіряти зміни попередніх оцінок принаймні на кінець кожного звітного року;
- відсутність обов’язку для всіх підприємств щороку змінювати облікові оцінки;
- вимогу тестувати, чи необхідно змінювати метод амортизації, щонайменше на дату закінчення звітного року;
- можливість змінити метод амортизації у будь-який момент, якщо змінився спосіб отримання економічних вигід від подальшого використання ОЗ.
Приклад 3. Зміна методу амортизації ОЗ |
Документування зміни облікових оцінок
Зміну облікових оцінок обов’язково аргументуйте і задокументуйте. Оскільки облікові оцінки мають індивідуальні значення, змініть їх наказом керівника.
У жодному разі не прописуйте в наказі про облікову політику однакові для всіх об’єктів ОЗ строки корисного використання і розмір ліквідаційної вартості.
Станом на кінець звітного року перегляд і зміну строку корисного використання ОЗ, ліквідаційної вартості й методу амортизації допоможуть обґрунтувати результати інвентаризації.
Якщо переглядатимете облікові оцінки протягом року, складіть наказ на підставі висновків у звіті (акті) експертної комісії. До експертної комісії включіть компетентних фахівців підприємства або залучіть сторонніх експертів.
Зміну облікових оцінок
обґрунтуйте і задокументуйте наказом керівника
Якщо форма інвентарної картки обліку ОЗ містить реквізити зі значеннями облікових оцінок — внесіть оновлену інформацію до документа аналітичного обліку.
Попри те що метод амортизації ОЗ є різновидом облікової оцінки, національне законодавство включає його до елементів облікової політики. Тож зміну методу оформте наказом про внесення змін до наказу про облікову політику підприємства. Зробити це можна у два способи: внести зміни до чинного наказу про облікову політику або викласти наказ у новій редакції, якщо зміни істотно впливають на його зміст (п. 3.4 Методрекомендацій № 635).