20 000 грн зарплати заброньованому працівнику: як бути в разі звільнення посеред місяця
Якщо нараховуєте заброньованому працівникові меншу зарплату, аніж 20 000 грн, бронювання анулюють, а підприємство позбавлять критичного статусу. Як забезпечувати такий рівень зарплати, державні органи не пояснюють. Складності додають ситуації, коли приймаєте або звільняєте працівника посеред місяця. Експерт надав для них рекомендації
Перегляньте
запис вебінару
«Місячна зарплата заброньованих працівників»
Військовозобов’язаним працівникам, яких критичні підприємства включають до списків на бронювання, на період дії бронювання мають нараховувати щомісячну зарплату в розмірі не меншому за 2,5 мінімальної зарплати (у 2025 році — 20 000 грн). Підстава —абзац третій пункту 8 Порядку № 76.
Коли подаєте заявку на бронювання зі списком працівників, на Порталі Дія ставите позначку, якою погоджуєтеся дотримувати цієї вимоги і знаєте про наслідки, якщо її не виконаєте.
Держорган, за рішенням якого підприємству надали критичність:
- моніторить діяльність підприємства за звітний податковий період, зокрема, чи виконує воно вимогу нараховувати зарплату заброньованим працівникам не менше ніж 20 000 грн;
- за потреби перевіряє, чи відповідає підприємство критеріям критичності, протягом роботи підприємства з дати, коли ухвалили рішення про його критичність (п. 6-1 Критеріїв № 76).
За результатами такої перевірки можуть виявити, що зарплата, яку щомісяця нараховують заброньованим працівникам, не відповідає рівню 20 000 грн. Якщо держорган, що встановив критичність, підтвердить цей факт, він скасує критичний статус.
Коли підприємство позбавляють такого статусу, бронювання працівників анулюють (пп. 3 п. 31 Порядку № 76).
Анулювати бронювання можуть також через те, що нарахована зарплата заброньованого працівника менша за 20 000 грн. Це окрема підстава, щоб анулювати бронювання (пп. 12 п. 31 Порядку № 76).
Бронювання працівника можуть анулювати за результатами щомісячного моніторингу рівня нарахованих зарплат, навіть якщо підприємство не позбавили критичного статусу.
Тому критичним підприємствам рекомендували: коли в останній робочий день звітного місяця, закриваючи розрахункову (розрахунково-платіжну) відомість, виявили, що сума зарплати заброньованого працівника вийшла меншою ніж 20 000 грн, дотягніть її до потрібного рівня. Для цього:
- нарахуйте працівникові додаткову зарплатну виплату
або
- збільште суму доплати/премії.
Порядок № 76 не містить жодних винятків для працівників, яких приймають чи звільняють посеред місяця.
Це навігатор статтею
Оберіть розділ, що цікавить
Моніторинг зарплат у місяці звільнення заброньованого
Нормативні акти не визначають, як держоргани мають моніторити рівень щомісячної зарплати. Невідомо навіть, чи запустили цей моніторинг і як контролюватимуть рівень зарплати заброньованих у місяці їх звільнення. Це запитання адресували Мінекономіки*, але у відповідь регулятор лише процитував норми з Порядку № 76.
Тому розбиратимемося самотужки. Зупинимося на окремих моментах.
Звільнення працівника — окрема підстава, щоб анулювати бронювання (пп. 5 п. 31 Порядку № 76). Це відбувається автоматично, додаткової заявки на Портал Дія не потрібно, якщо реєстр застрахованих осіб (РЗО) отримав від роботодавця дані про звільнення працівника. Цими даними ПФУ обмінюється:
- із Мінцифри, яке опікується Порталом Дія:
- Міноборони, яке адмініструє реєстр «Оберіг».
Тому критичні підприємства зобов’язали подавати до ПФУ оперативні повідомлення. Термін — не пізніше ніж протягом наступного дня після звільнення працівника (пп. 4 п. 2 Постанови № 1332);
Підприємство може власноруч подати заявку на анулювання бронювання, щоб не втрачати час на подання повідомлення до ПФУ та очікування обміну даними між держреєстрами. Таку заявку можете подати не частіше ніж один раз на п’ять календарних днів. Опрацюють заявку впродовж одного дня.
Навіть якщо не подали оперативного повідомлення до ПФУ і не подали заявку про анулювання бронювання звільненому працівникові, РЗО отримає дані про звільнення, але із запізненням. Адже запис про звільнення працівника міститиме Додаток Д5 до Об’єднаної звітності, яку подасте до 20-го числа наступного за звітним місяця.
СТАТТЯ ДО ТЕМИ:
Приклади заповнення місячного Додатка Д5 Об’єднаної звітності
Виконуйте вимогу про нараховану щомісячну зарплату на період, коли діє бронювання. Щойно сплине дата анулювання бронювання — виконання вимоги не контролюватимуть. Тож маєте забезпечити показник нарахованої зарплати заброньованого до дати звільнення включно.
Логічний висновок: якщо працівник звільнився посеред місяця, рівень зарплати слід обчислювати пропорційно.
Проте Мінекономіки не бере на себе відповідальність, щоб підтвердити цю тезу. Тож ситуація залишається двозначною. Адже можна апелювати до того, що вимога має виконуватися щомісяця. Тоді в кожному місяці, коли діє бронювання, слід нараховувати заброньованому працівникові зарплату в розмірі не меншому за 20 000 грн.
Ситуація заганяє критичне підприємство у глухий кут, коли на одній шальці терезів — ризик втратити критичний статус, на другій — додаткові витрати на оплату праці.
Обмін даними між реєстрами
Щомісячний моніторинг працюватиме, коли держоргани, які надають критичний статус, або Мінцифри, яке адмініструє Портал Дія, отримають дані про нараховану зарплату заброньованих працівників.
У Постанові № 1332, у якій визначили правила бронювання з 01.12.2024, був передбачений обмін даними між реєстрами ПФУ та Міноборони та встановлений місячний строк до 01.01.2025, щоб забезпечити електронну взаємодію. Проте схоже, що тоді процес на запустився.
Тому уряд доручив ПФУ та Мінцифри до 05.04.2025 налаштувати електронну інформаційну взаємодію між РЗО і Порталом Дія. Обмін стосується даних із РЗО щодо розміру нарахованої зарплати заброньованих працівників.
Однак ПФУ так і не оголосив, що реалізував передачу даних з Об’єднаної звітності. Повідомлень від Мінцифри теж не було.
Припускаємо, що моніторити рівень нарахованої зарплати розпочнуть із квітня 2025-го, адже із цього місяця діють винятково бронювання, встановлені за новими правилами.
Відстежити рівень щомісячної нарахованої зарплати можна за даними з графи 16 Додатка Д1 і графи 3а Додатка 4ДФ (ознака доходу 101) Об’єднаної звітності. Ці дані потраплять до РЗО, якщо роботодавець до 20-го числа поточного місяця відзвітує за попередній звітний місяць.
У місяці, коли звільнили працівника, нарахуйте йому зарплату за відпрацьований час, решту належних йому зарплатних виплат і компенсацію за невикористану відпустку (за наявності). Їх суми потраплять до Додатків Д1 та 4ДФ. Якщо вони дорівнюють 20 000 грн і більше, далі можете не перейматися.
Варіанти дій для критичного підприємства
Якщо суми остаточного розрахунку під час звільнення працівника менші за 20 000 грн, маєте два варіанти дій:
- оптимальний — донарахуйте додаткову виплату або премію, щоб забезпечити належний рівень нарахованої зарплати;
- ризиковий — виплатіть кошти в тому розмірі, що нарахували за умовами праці заброньованого працівника. Аргументуйте тим, що якби працівник відпрацював місяць повністю, отримав би понад 20 000 грн. Адже підприємство має нараховувати зарплату за умовами трудового або колективного договору, положення про оплату праці або положння про преміювання та інших локальних актів роботодавця. Донараховувати якусь виплату без належних підстав — порушувати законодавство про працю.
Сценарії перевірки рівня зарплат для місяця звільнення
Для розв’язання ситуації, коли працівник звільняється посеред місяця, Мінекономіки може задіяти один із двох сценаріїв, за яких контролюватимуть виконання вимоги до суми нарахованої зарплати.
за повні місяці роботи
ПФУ бере дані конкретного критичного підприємства за попередній звітний місяць. Коли звітність ще не подали, ПФУ не має даних за поточний місць. Якщо працівника звільнили посеред місяця, він перестає бути застрахованою особою для цього роботодавця. Тож наступного місяця, коли ПФУ надаватиме зведену інформацію щодо критичного підприємства для держорганів (за кодом ЄДРПОУ), він підтягне дані про працівників, які є в РЗО за цим роботодавцем на дату надання таких відомостей. Звільненого працівника в них вже не буде. Тому проконтролювати зможуть лише минулі повні місяці його перебування у трудових відносинах із цим підприємством.
пропорційно до днів роботи
ПФУ може передавати дані за конкретними графами Додатка Д1. У графі 14 зазначають кількість календарних днів (к. дн.) перебування у трудових відносинах. Це дає змогу визначати, яка частка із 20 000 грн припадає на 1 к. дн. і яка — на кількість к. дн. роботи в місяці звільнення.
Нетипові ситуації
Розглянемо кілька нетипових ситуацій, коли критичні підприємства, які звільняли заброньованих працівників посеред місяця, опинялися перед дилемою: чи потрібно виконувати вимоги щодо рівня зарплати 20 000 грн?
|
|
|
Щоб з’ясувати, чи налагодили електронну взаємодію між ПФУ та Мінцифри, редакція адресувала запит до Мінцифри. Щойно отримаємо відповідь міністерства, додатково ознайомимо вас. Стежте за публікаціями.
