5
Лютий 2025року
готівкові розрахунки
РРО

Мікс роз’яснень ДПС про РРО: повернення, код УКТ ЗЕД, кредитні кошти, е-підписи/печатки, штрафи

Тетяна Нижник , керівник видавничої групи «Головбух-Держзакупівлі»
ДО НОТАТНИКА
  1. Оформте ФКЧ-2, якщо покупець відмовився від товару
  2. Візьміть код УКТ ЗЕД із документів постачальника
  3. Подайте дані про сертифікати е-підписів/е-печаток
  4. Внесіть дані про РРО до реєстру ліцензіатів

До вашої уваги нова порція позицій контролерів щодо точкових РРО-питань. Нумо аналізувати.

Як оформити повернення, якщо покупець відмовився від товару на «Новій пошті»

Продаж або повернення товарів, відмову від надання послуг, отримання/повернення коштів через РРО реєструють одночасно з розрахунковою операцією (п. 5 розд. ІІІ Порядку реєстрації РРО).

Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі, надають особі, яка отримує чи повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Користувачі програмних РРО (ПРРО) формують розрахунковий документ на повну суму проведеної операції у паперовій та/або електронній формі (п. 1 розд. IV Порядку реєстрації програмних РРО).

Електронний розрахунковий документ видайте у такий спосіб:

  • виведіть QR-код на дисплей пристрою, на якому встановлений ПРРО. Покупець зможе його зчитати й ідентифікувати;
  • надішліть QR-код на абонентський номер чи адресу електронної пошти покупця.

Розрахункову операцію вважають проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг ввели в режимі реєстрації. При цьому саме продавець товарів зобов’язаний організувати надання інформації, яка підтвердить повернення товарів без їх продажу від служби доставки.

Ми вже неодноразово наголошували: коли відправляєте товар із доставкою через «Нову пошту», продавець має провести операцію через РРО.

Чернівецькі контролери наголосили: коли покупець не отримав товар або відмовився від нього і товар повертає служба доставки, достатньо в режимі реєстрації провести операцію повернення товарів. Зробіть це на підставі:

  • квитанції (інших підтвердних документів) від служби доставки про повернення відправлення;
  • розрахункового чека РРО/ПРРО, в яких товар ідентифікований.
Суб’єкт господарювання не мусить складати жодних актів на повернення коштів. Такі акти складають, лише коли покупцеві повертають кошти в сумі понад 100 грн.

Продавці запитують, коли проводити через РРО операцію повернення, якщо покупець відмовився від товару на пошті. Сформуйте видатковий касовий чек за формою № ФКЧ-2 у день, коли отримали від служби доставки квитанцію про повернення відправлення. Якщо документи надійшли після закінчення робочого дня, зробіть це наступного робочого дня з огляду на свій режим роботи.

Що робити, якщо надійшло повідомлення «Помилка при збереженні фіскального чека»

Відповідь стане у пригоді суб’єктам господарювання, які використовують безплатне програмне забезпечення від податкової «ПРРО ДПС».

Якщо під час формування фіскального касового чека надійшло повідомлення «Помилка при збереженні фіскального чека», зверніть увагу на назву номенклатури товару. Довжина цього показника не має перевищувати 50 символів. Якщо їх більше, скоротіть назву номенклатури товару. Вживайте для цього скорочення чи абревіатури. Далі повторно спробуйте фіскалізувати чек. Чинити саме так радять житомирські контролери.

Який код УКТ ЗЕД зазначати в чеку в разі роздрібного продажу пива на розлив

Коли продаєте підакцизні товари, запрограмуйте код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування та ціни товарів (п. 11 ст. 3 Закону про РРО). За роздрібного продажу алкогольних напоїв додатково наведіть у чеку цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серію та номер).

До підакцизних товарів належать, зокрема, алкогольні напої та пиво (п. 215.1 Податкового кодексу України; ПК).

Підакцизні товари (продукція) — товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Податковим кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Підпункт 14.1.145 ПК

Окрім того, код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД зазначений серед обов’язкових реквізитів фіскального касового чека за ф. № ФКЧ-1 (п. 1, 2 розд. ІІ Положення № 13). Його постачальник зазначає в документах про надходження товару.

Отже, коли вроздріб торгуєте пивом на розлив, у фіскальному касовому чеку зазначайте найменування пива, ціну за одиницю виміру та кількість, а також код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, зазначений у накладній від постачальника товару.

Контролери наголосили: у групі 22 «Алкогольні та безалкогольні напої і оцет» розділу IV «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники» додатка до Закону про митний тариф пиво із солоду в посудинах місткістю 10 л або менше та в посудинах місткістю понад 10 л віднесли до товарної групи 2203, але з різними кодами (ЗІР, категорія 109.10).

Чи проводити через РРО кошти, що банк перерахував за покупця за кредитним договором

У цій ситуації, як завжди, орієнтуємося на визначення розрахункової операції:

Розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів/послуг, видача готівкових коштів за повернутий покупцем

товар/ненадану послугу, а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару/послуги банком покупця або у разі повернення товару/відмови від послуги — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Стаття 2 Закону про РРО

Чернівецькі контролери зауважили: у Законі про РРО визначені загальні положення застосування РРО/ПРРО під час проведення оплати товарів/послуг. У ньому не передбачено застосовувати РРО залежно від того, якими коштами розплатився покупець — власними чи кредитними.

Значення має — яку саме операцію провели. Якщо готівкову або карткову — застосуйте РРО. Коли операція безготівкова через установу банку, РРО не потрібен.

Безготівкові розрахунки — це перерахування коштів із рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, унесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів.

Пункт 6 глави І Інструкції № 163

Зауважимо, що надавачами платіжних послуг є банки та небанківські фінансові установи.

Тож якщо банк у межах кредитного договору за дорученням покупця переказує кошти за товари/послуги з поточного рахунку на поточний рахунок продавця у форматі ІВАN, продавець не застосовує РРО чи ПРРО.

Яка відповідальність за торгівлю підакцизним товаром через РРО, не внесений до реєстру ліцензіатів

Продаж алкогольних напоїв, тютюну, рідин, що їх використовують в електронних сигаретах, пального слід проводити через РРО або ПРРО, наявні в місці торгівлі. Відомості про такі РРО мають бути внесені:

  • до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

або

  • Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального.

Податківці наголосили: за порушення цього правила на суб’єкта господарювання чекає штраф у розмірі 200% вартості товарів/продукції, реалізованих через такий РРО, ПРРО, книгу обліку розрахункових операцій (ЗІР, категорія 113.05). Водночас штраф буде не меншим за 8,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного/податкового року (п. 23 ст. 73 Закону № 3817). Мається на увазі розмір мінзарплати на 1 січня року, в якому виявили порушення.

Як зареєструвати касира для ПРРО

Суб’єкт господарювання може проводити розрахункові операції з використанням ПРРО власноруч або призначити уповноважених осіб — касирів. Щоб провадити розрахункові операції, знадобиться:

  • електронний підпис особи, яка оформлюватиме операцію;

або

  • електронна печатка суб’єкта господарювання, на якого зареєстрований ПРРО.

Розрахункові операції на ПРРО можуть проводити лише особи, сертифікати електронних підписів та/або печаток яких внесені до Реєстру щодо такого ПРРО.

Харківські контролери нагадали, що дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток для ПРРО, вносять до Реєстру ПРРО на підставі повідомлення за формою № 5-ПРРО про інформацію щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО. Бланк такого повідом­лення заповніть і надішліть в електронній формі.

Фінансова звітність за МСФЗ: комплект і строки подання
№ 5, 2025
Договірний захист комерційної таємниці: не лише NDA