47
Грудень 2024року
звітність
податкова

Головбух пояснює: три ситуації і форма № 20-ОПП

Як скласти та подати заяву за формою № 20-ОПП у разі виїзної торгівлі? Чи повідомляти податківців, коли перейменували вулицю чи населений пункт? Хто має інформувати контролерів, якщо юрособа має відокремлені підрозділи? Відповіді на запитання — у відео

Ірина Константинова , юрист-експерт із податкового обліку Експертус Головбух


Правове регулювання форми № 20-ОПП здійснює розділ 8 Порядку № 1588.

Платник податків зобов’язаний повідомляти про все майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. При цьому надавати інформацію про усі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду. Строк подання інформації — 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта до податкової за основним місцем обліку платника.

Нагадаємо, рекомендовані коди типів об’єктів оподаткування ДПС оприлюднює на офіційному веб-сайті, у розділі «Довідники».

Далі розглянемо три практичні ситуації та надамо поради щодо їх вирішення за матеріалами запитань передплатників.

Ситуація 1. Плануємо брати участь у різдвяних ярмарках. Коли в графі 3 «Тип об’єкта оподаткування» форми № 20-ОПП обрати тип об’єкта оподаткування «655 — виносна торгівля» / «656 — виїзна торгівля» та що зазначити в графах 6—7 та графі 8?

Якщо торгуєте вроздріб поза межами приміщення торгового комплексу, магазину, складу, залежно від фактичних умов продажу, самотужки оберіть тип об’єкта оподаткування для графи 3 форми, зокрема «655 — виносна торгівля» або «656 — виїзна торгівля».

Коли продаватимете товари із залученням транспорту, у графі 4 «Найменування об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» можете вказати назву транспорту, наприклад: авто, мотоцикл, самокат тощо. У графах із 6 по 8 — територію та адресу автогосподарства, гаража тощо, де такий транспорт постійно знаходиться/зберігається. У графі 12 вкажіть реєстраційний номер виду транспорту, наприклад номер кузова — для легкового авто, номер шасі — для вантажного та причепа.

Якщо продаєте різдвяні товари без використання транспорту, у графі 4 можете зазначити назву об’єкта, де товар зберігаєте та відпускаєте продавцеві для реалізації поза його межами, наприклад: склад, магазин. У графах 6—8 вкажіть території та адреси, де розміщений такий магазин чи склад.

Пам’ятайте, довідник не є нормативно-правовим актом і має рекомендаційний характер. Тож якщо зазначите у формі № 20-ОПП іншу інформацію, ніж у довіднику, податкова не уповноважена застосувати штрафи, що передбачає Податковий кодекс України (ПК). Але заповнити графу 3 «Тип об’єкта оподаткування» маєте обов’язково. На цьому наголошує Мінфін в узагальнюючій податковій консультації № 7.

Ситуація 2. На одному з об’єктів оподаткування перейменували вулицю, а на іншому — «смт» змінили на «селище». Чи потрібно подавати форму № 20-ОПП?

Подайте форму № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування.

Врахуйте такі нюанси.

Якщо через перейменування вулиць, на яких перебуває об’єкт нерухомості, вносите зміни до правовстановлюючих документів — свідоцтво про право власності, про право на спадщину, договорів купівлі-продажу, міни, дарування тощо та до Держреєстру речових прав на нерухоме майно подайте форму № 20-ОПП протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до держреєстру.  

Використовуєте РРО чи ПРРО? Форму № 20-ОПП подайте обов’язково, щоб не було розбіжностей між відомостями щодо місцезнаходження господарської одиниці. У розділі 3 вкажіть нове місцезнаходження такого об’єкта.

При зміні адміністративно-територіальної одиниці, на території якої перебуває об’єкт оподаткування, форму № 20-ОПП подайте з ознакою «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування». У графах 6—7 «Територія територіальної громади, де знаходиться об’єкт оподаткування» розділу 3 зазначте код та назву населеного пункту відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, який запровадили на заміну Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України.

Ситуація 3. Якщо юрособа має відокремлені підрозділи, хто має подавати форму № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування цих підрозділів?

Це буде залежати від виду об’єкта та хто є платником відповідних податків та зборів, що пов’язані із цим об’єктом.

Так, платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю, орендної плати за земельну ділянку є суб’єкт господарювання,  тож форму № 20-ОПП подають ці платники податків — суб’єкти господарювання — фіз- та юрособи.

Водночас пункт 8.2 Порядку № 1588 зобов’язує відокремлений підрозділ стати на облік у контролюючих органах та подавати форму № 20-ОПП стосовно об’єктів оподаткування, що перебувають на його балансі. Виключення — об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, де платником податку, згідно з ПК, визначений сам суб’єкт господарювання — юрособа, яка створила відокремлені підрозділи, і інформація про які подана таким суб’єктом господарювання.

Чи може покупець подарунковим сертифікатом оплатити алкоголь і тютюн в інтернет-магазині
№ 47, 2024
Транспортна відомість до ТЦК: коли, кому та як подати