42
Листопад 2024року
податки
ПДФО, військовий збір

Завчасно утримали військовий збір за ставкою 5%: як виправити

Підвищення ставки військового збору чиновники репрезентували як неминучу подію. Нардепи проголосували за податкові зміни, але чинності вони не набрали. Проте частина бухгалтерів все ж передчасно утримала військовий збір у більшому розмірі. Експерт надала поради, як виправити ситуацію, якщо надміру утримали військовий збір

Світлана Лістрова , експерт із трудового та податкового законодавства, Київ

У жовтні 2024-го стався неабиякий ажіотаж через підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5%. Прогнозували, що вона зросте до кінця жовтня, оскільки Верховна Рада поспіхом ухвалила Закон № 40151. Однак його досі не підписав Президент України. Тому ставка військового збору залишається 1,5%.

1 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-IX.

Проте деякі бухгалтери (переважно бюджетних установ) вирішили перестрахуватися. Із зарплати, яку нарахували за жовтень, вони утримали військовий збір за ставкою 5%, і цим створили собі зай­ву проблему.

Як виправити свій поспіх? Адже і працівники вимагають пояснень, чому їм недоплатили зарплату, утримавши військовий збір за безпідставно завищеною ставкою.

Серед експертної спільноти поширена теза — негайно повернути недоплачену зарплату і виплатити середній заробіток за затримку остаточного розрахунку, якщо йдеться про звільненого працівника. Але чи потрібно чинити саме так?

Щоб знайти правильне рішення, спочатку класифікуємо таку помилку, а потім запропонуємо варіант, як виправити хибу.

Як ідентифікувати повернення недоплаченої суми зарплати

Оскільки військовий збір за ставкою 5% утримали безпідставно, зайво утриману суму треба повернути працівникові. У розумінні податкового законодавства — це переплата військового збору за наслідками звітного місяця — жовтня 2024-го.

У ситуації, яку розглядаємо, зарплату нарахували правильно, але виплатили в меншому розмірі, позаяк утримали більшу суму військового збору.

Тому йдеться про повернення суми зарплати, яка належить працівникові, за рахунок зайво утриманого військового збору. Тож насамперед виправте помилку, якої припустилися. Донараховувати зарплату працівникові не потрібно.

Як повернути працівникові зайво утриманий військовий збір

Розглядайте ситуацію як помилкову сплату зайвої суми військового збору.

Податківці вважають переплату військового збору надміру сплаченими грошовими зобов’язаннями (пп. 14.1.115 Податкового кодексу України; ПК). Це сума коштів, яку на визначену дату зарахували до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату. Тому податковий агент може повернути суму надміру сплаченого військового збору або врахувати її в рахунок сплати наступних платежів.

Отже, поверніть працівникові недоотриману зарплату за рахунок суми військового збору, яку помилково утримали, або врахуйте цю переплату, коли утримуватимете майбутні платежі з військового збору.

Коли виправлятимете помилку, орієнтуйтеся на дату, з якої набере чинності Закон № 4015 (якщо він узагалі запрацює).

Закон № 4015 запрацює у листопаді 2024-го

За жовтень 2024-го працівникові нарахували зарплату в розмірі 10 000 грн. Із неї утримали:
– ПДФО — 1800 грн;
– військовий збір — 500 грн замість 150 грн.
Переплату військового збору (350 грн) врахуємо, коли утримуватимемо військовий збір за листопад 2024-го.
Діятимемо за алгоритмом.
1. Складемо бухгалтерську довідку, якою сторнуємо суму військового збору, яку зайво утримали у жовтні: 500 грн – 150 грн = 350 грн.
2. У листопаді зробимо бухгалтерські проведення методом «сторно»:
– Д-т 661 «Розрахунки за заробітною платою» — К-т 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами» — якщо підприємство комерційне;
– Д-т 6511 «Розрахунки із заробітної плати» — К-т 6311 «Розрахунки з бюджетом за податками і зборами» — якщо установа бюджетна.
У Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку за IV квартал 2024-го покажемо у графах 5а і 5 за жовтень фактичні суми нарахованого та перерахованого військового збору — 500,00. За листопад відобразимо у графах:
– 5а — суму нарахованого військового збору за мінусом жовтневої переплати;
– 5 — належну до сплати суму військового збору з урахуванням переплати у жовтні.

Закон № 4015 не запрацює у листопаді 2024-го

Скористаємося вихідними даними із Ситуації 1. Алгоритм виправлення буде такий самий.
У Додатку 4ДФ за листопад, найімовірніше, сума військового збору, нарахованого за листопад, буде менша ніж сума його переплати у жовтні (350 грн).
Якщо в результаті перерахунку не буде суми військового збору для сплати, графу 5 Додатка 4ДФ залишимо порожньою.
ДПС припускає, що податковий агент може відобразити в Додатку 4ДФ суму повернення податку з від’ємним значенням за будь-який наступний податковий період, протягом якого її повернув (ЗІР, категорія 103.25).

Що писати у платіжній інструкції на повернення коштів працівникові

Радимо не переказувати працівникові окремим платежем недоотриману зарплату, якщо не провели перерахунку військового збору. У банку можуть виникнути запитання щодо одночасної сплати ПДФО, військового збору та ЄСВ для цього платежу, як у разі виплати зарплати. Адже розглядувана ситуація відрізняється від ситуації, коли донараховаєте і виплачуєте заплату.

Складіть бухгалтерську довідку і сторнуйте в бухобліку зай­во утриману суму. Проведіть перерахунок військового збору. Це можете зробити, коли нараховуватимете чергову зарплатну виплату.

Як варіант — збільште суму авансу або зарплати за листопад 2024-го на суму зайво утриманого військового збору.

Як повернути зайво утриманий військовий збір звільненому працівникові

Під час звільнення працівника податковий агент виконує перерахунок ПДФО (пп. «в» пп. 169.4.2 ПК). Аналогічної вимоги для військового збору ПК не містить.

Є усталена позиція ДПС щодо можливості перерахунку податків (зборів) для працівників, які вже звільнені й не перебувають із податковим агентом у трудових відносинах. Податківці відсилають до пункту 43.3 ПК: помилково та/або надміру сплачену суму грошового зобов’язання за звітний календарний рік повертають упродовж 1095 днів від дня сплати (ЗІР, категорія 126.08). Для цього отримувач має написати заяву.

Більш логічно було б, якби військовий збір повертала безпосередньо фізособа як для ПДФО — за результатами річного декларування. Адже роботодавець не є податковим агентом для звільненого колишнього працівника і не має права робити перерахунок сум військового збору після припинення трудових відносин.

Тобто виходить, що податковий агент зобов’язаний повернути працівникові зайво утриманий військовий збір, але в інтегрованій картці податкового агента ця сума буде облікована як переплата суми військового збору.

Ми впевнені, що в цій ситуації не спрацьовує вимога статті 117 Кодексу законів про працю України, яка стосується неповного остаточного розрахунку зі звільненим працівником. Тож не треба нараховувати і компенсувати середній заробіток за весь час затримки остаточного розрахунку.

Щоб заспокоїти бухгалтерів, які поспіхом утримали зайву суму військового збору, наведемо декілька аргументів.

Суму зарплати нарахували правильно. Помилки припустилися під час обчислення військового збору, тобто в частині утримань із зарплати.

Доплатити звільненому працівникові належні суми можете після того, як перерахуєте суму військового збору.

Держпраці перевіряє, чи правильно нараховуєте і виплачуєте зарплату, а не чи правомірно обчислюєте утримання з неї.

На звернення до сервісу «Інтерактивний інспектор» Держ­праці відповіла:

Відповідно, надлишково утриманий військовий збір відноситься до податкових утримань із заробітної плати, а не до самої заробітної плати.

Фахівці Держпраці посилаються на Методологічні положення2. А саме, заборгованою вважають суму, яка включає всі нарахування у грошовій і натуральній формах із фонду оплати праці, строк виплати якої сплинув до кінця місяця, в якому її слід виплатити, за винятком обов’язкових утримань. Утримання розподіляють на податкові (ПДФО, військовий збір) і неподаткові відрахування (всі решта).

2 Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження «Стан виплати заробітної плати», затверджені наказом Держстату від 20.10.2011 № 264.

Тобто фахівці Держпраці не вважають, що роботодавець, який зайво утримав військовий збір, має заборгованість із зарплати і в неповному обсязі виплатив працівникові належну зарплату. Тому він не зобов’язаний компенсувати звільненому працівникові середній заробіток за весь час затримки остаточного розрахунку.

Якщо працівник із цим не погодиться, зажадати виплатити середній заробіток він зможе лише через суд. Сподіваємося, до цього справа не дійде.

Списуємо власноруч виготовлену продукцію: що з ПДВ
№ 42, 2024
Які вимоги до зберігання пального для власних потреб