41
Листопад 2024року
облік
інвентаризація

Топ-10 запитань про інвентаризацію-2024

У листопаді підприємства інвентаризують активи та зобов’язання. Цю роботу проводять, перш ніж складати річну фінзвітність. Попри те що це вже третя «воєнна» інвентаризація, неврегульованих моментів залишається багато. У статті відповідаємо на запитання, що «Головбух» отримав на гарячу лінію

Олена Озерова , керівник експертної групи Експертус Головбух

Попри війну, провести інвентаризацію активів і зобов’язань, перш ніж братися за річну фінзвітність, — прямий обов’язок підприємства. Завдання інвентаризації та вимоги до її організації і проведення не змінилися. Кожна юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності має перевірити й документально підтвердити наявність, стан, відповідність критеріям визнання та оцінку активів і зобов’язань.

Організувати і провести інвентаризацію допоможуть поради експертів і зразки документів із нашої минулорічної добірки.

Сьогодні розглянемо топ-запитання від ваших колег, що наді­йшли на гарячу лінію «Головбуха».

Чи обов’язково проводити інвентаризацію, якщо воєнний стан триває. Можливо, урядовці внесли зміни до нормативки у 2024 році?

Ні, жодних послаблень Закон про бухоблік або Положення № 879 на 2024 рік не передбачають. Проведіть річну інвентаризацію до 31 грудня. Дедлайн залишився без змін. До кінця календарного року починаючи:

  • із 1 жовтня проінвентаризуйте необоротні активи, запаси, біологічні активи, дебіторку, кредиторку, зобов’язання та витрати і доходи майбутніх періодів;
  • із 1 листопада — незавершені капінвестиції, незавершене виробництво, фінінвестиції, грошові кошти, кошти цільового фінансування та розрахунки з бюджетом і за єдиним внеском.

Від обов’язку проводити річну інвентаризацію не звільнили навіть підприємства, майно яких перебуває на тимчасово окупованій території (ТОТ) чи в зоні воєнних (бойових) дій. Законодавство дозволяє перенести строки її проведення на час, коли члени комісії матимуть безперешкодний і безпечний доступ до активів, документів та регістрів обліку (п. 8 розд. І Положення № 879). Провести інвентаризацію маєте станом на перше число наступного місяця після того, в якому зникли перешкоди, щоб дістатися активів, первинки та облікових регістрів. Результати інвентаризації покажіть у бухобліку відповідного звітного періоду.

Якщо маєте непідконтрольні активи та не можете провести інвентаризацію, рекомендуємо в наказі про інвентаризацію прописати причини, через які немає безпечного і безперешкодного доступу до активів і документів, тобто провести перевірку неможливо.
Як провести інвентаризацію, якщо підприємство перебуває на прифронтовій території?

Перенести строки інвентаризації можуть лише підприємства, які перебувають на ТОТ, у зоні воєнних (бойових) дій, або підприємства, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на таких територіях (у районах). Щоб визначити, чи поширюється послаблення на юрособу, орієнтуйтеся на Перелік № 309 у редакції станом на дату, коли ухвалили рішення провести інвентаризацію. Якщо підприємство перебуває у прифронтовій зоні й населеного пункту не знайшли в Переліку № 309, проведіть інвентаризацію в загальному порядку.

Як правильно встановити строки проведення інвентаризації в наказі про її призначення?

Строки початку і закінчення інвентаризації, її тривалість та об’єкти визначає в наказі керівник підприємства. Строк проведення інвентаризації не може перевищувати строків, визначених у Положенні № 879.

У наказі обов’язково зазначте дату, станом на яку проводите перевірку стану та наявності активів і зобов’язань. Наприклад, коли інвентаризацію проводите станом на 31.10.2024, безпосередню перевірку комісія має провести в листопаді, наприклад, із 1 по 10 листопада.

Виняток — інвентаризація готівки, її зафіксуйте станом на дату фактичного перерахунку.

Маємо товари, що залишилися на окупованій території. Як показати неконтрольовані запаси в результатах інвентаризації?

Мінфін відзначив: необоротні активи та запаси, що їх відображали в бухобліку до запровадження воєнного стану і які на дату складання фінзвітності фактично перебувають на ТОТ або в районах воєнних (бойових) дій, продовжуйте облікувати у складі активів підприємства. Відкоригуйте їх оцінку через:

  • процедуру зменшення корисності — для необоротних активів;
  • уцінку — для запасів.

Інформацію про відсутність доступу до активів і первинних документів додатково наведіть у примітках до фінзвітності.

На дату балансу оцініть запаси за найменшою з двох оцінок — первісною вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 24 НП(С)БО 9 «Запаси»).

Чиста вартість реалізації запасів — очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізації.

Отже, якщо на дату балансу запаси перебувають на непідконтрольній території, ймовірно, чиста вартість їх реалізації наближається до нуля.

Проте низька чиста реалізаційна вартість — не привід списати запаси з балансу. Товари й надалі обліковуйте на балансі, але зменште їх оцінку на дату балансу. Суму, на яку первісна вартість перевищує чисту реалізаційну, спишіть на витрати — в дебет субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів».

Платники податку на прибуток, які коригують фінрезультат до оподаткування, зобов’язані застосувати збільшувальну податкову різницю — на суму забезпечення, створеного під знецінені запаси (пп. 139.1.2 Податкового кодексу України).
Чи можна під час воєнного стану провести інвентаризацію не повним складом комісії або без матеріально відповідальної особи (МВО), якщо на те є об’єктивні підстави?

Інвентаризацію проводять у повному складі інвентаризаційної комісії у присутності МВО (п. 1 розд. ІІ Положення № 879). Усі інвентаризаційні матеріали мають підписати всі члени інвентаризаційної комісії та МВО (п. 18 розд. ІІ Положення № 879). Жодних послаблень у цьому питанні під час воєнного стану не передбачено.

Проте воєнні реалії такі, що члени комісії та МВО можуть бути відсутні під час інвентаризації. Причини їх відсутності узагальнимо в Таблиці та пояснимо, як діяти.

Чи обов’язково проводити інвентаризацію запасів, якщо МВО йде у відпустку на три дні?

У період коли МВО перебуває у відпустці, навіть коротко­строковій, її обов’язки має виконувати інший працівник, адже МВО зобов’язана забезпечити збереженість довіреного їй майна (ст. 131 Кодексу законів про працю України).

На час відсутності МВО передайте довірені їй цінності іншій особі. Для цього проведіть інвентаризацію (абз. 4 п. 7 розд. І Положення № 879). Перевірку проведіть напередодні виходу МВО у відпустку, адже перевірити наявність матеріальних цінностей комісія має у присутності обох МВО — хто передає і хто приймає.

Чи потрібно в інвентаризаційних документах і протоколі зазначати, що об’єкти нерухомості пошкоджені під час атаки дронів?

Одне із завдань інвентаризації активів — перевірити й документально підтвердити їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання та оцінку (п. 5 розд. І Положення № 879). Попри те що після атаки безпілотників нерухомість не зруйнована остаточно і продовжує відповідати критеріям активів, інвентаризаційна комісія має дійти висновків про її стан і за потреби переглянути вартість.

Комісія зобов’язана:

  • зафіксувати стан об’єкта в інвентаризаційному описі основ­них засобів;
  • навести рекомендації щодо оцінки пошкодженого об’єкта. Наприклад:
    • зробити переоцінку;
    • відремонтувати об’єкт;
    • переглянути облікові оцінки — строк корисного використання, ліквідаційну вартість або метод амортизації.

Рекомендації наведіть у протоколі результатів інвентаризації, якщо така інформація суттєва для ухвалення рішень щодо визнання та оцінки активів і розкриття інформації у фінзвітності (п. 1 розд. ІV Положення № 879).

МВО загинула під час ракетного обстрілу. Провели інвентаризацію запасів і встановили недостачу. Як показати в бух­обліку?

Розбіжності між фактичною наявністю активів і даними бух­обліку облікуйте як такі, щодо яких винну особу не встановили (п. 4 розд. ІV Положення № 879). Нестачу активів включіть до витрат: Д-т 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» — К-т 20 «Виробничі запаси».

Водночас облікуйте нестачу за дебетом позабалансового рахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінно­стей». Коли отримаєте копію документа про смерть МВО, спишіть нестачу з позабалансу.

Чи інвентаризувати авто, які передали ЗСУ?

Інвентаризуйте лише авто, мобілізовані до лав ЗСУ, адже підприємство продовжує їх обліковувати у складі своїх основних засобів. Інвентаризацію проведіть так само, як інвентаризацію майна, що передали на відповідальне зберігання.

Складіть окремі інвентаризаційні описи/акти на мобілізовані авто на підставі даних із додатка 4 до Положення № 1921 та відомостей, що отримали від зберігача (за наявності). За можливості зажадайте від військових копію звіряльної відомості (п. 20 розд. ІІ Положення № 879). Якщо її не нададуть, внесіть до інвентаризаційних документів інформацію з акта приймання-передачі військовим.

Нагадаємо! Списати з балансу знищені авто зможете лише на підставі документів, які підтверджують знищення транспорту, що їх нададуть військові (п. 43 Положення № 1921).

Автомобілі, що примусово вилучили для потреб армії або передали за рішенням власника, не інвентаризуйте.

Чи обов’язково включати до облікової політики питання організації та методики інвентаризації активів і зобов’язань?

У розпорядчому документі про облікову політику обов’язково передбачте періодичність та об’єкти проведення інвентаризації (п. 2.1 Методрекомендацій № 635). А саме:

  • склад постійної інвентаризаційної комісії;
  • порядок формування робочих комісій (за потреби);
  • об’єкти інвентаризації;
  • порядок організації та проведення планових і позапланових інвентаризацій: ініціатор, документування;
  • періодичність і строки інвентаризацій.

Решту організаційних моментів включайте до облікової політики на свій розсуд. Альтернативний варіант — розробіть і затвердьте внутрішнє Положення про інвентаризацію активів і зобов’язань, в якому детально опишіть процедуру, зокрема моменти, що не врегульовані законодавством.

П’ять прикладів, як обчислити компенсацію невикористаної відпустки працівникові, який звільняється
№ 41, 2024
Чи оплачувати гіг-спеціалістові перші п’ять днів лікарняного