35
Вересень 2024року
податки
ПДФО, військовий збір

Допомога військовим і постраждалим від війни: за яких умов не оподатковувати ПДФО

Бізнес може надавати благодійну допомогу військовим та особам, які постраждали від війни, без зайвих податкових наслідків. Але це стосується окремих видів товарів (робіт, послуг). Експерт ознайомить з їх переліком та підкаже, які документи зажадати в отримувачів благодійності

Микола Кирильчук , експерт з оплати праці та податкового обліку Експертус Головбух

Перелік доходів, що їх не оподатковують ПДФО, викладені в пункті 165.1 Податкового кодексу України (ПК).

Щоб визначити, яку допомогу звільняти від ПДФО, маєте знати:

  • до якої категорії суб’єктів господарювання належите (приватні підприємства, благодійні чи громадські організації, бюджетні установи);
  • у вигляді чого надаєте благодійну допомогу — грошові кошти, рухоме або нерухоме майно, послуги лікування чи реабілітації, інші роботи/послуги;
  • якій категорії фізосіб надаєте — військовослужбовці, члени їхніх сімей, працівники, внутрішньо переміщені особи (ВПО), постраждалі від збройної агресії.

Для кожної пільгової категорії осіб діють конкретні податкові пільги.

Військовослужбовці, члени їхніх сімей та військовозобов’язані

Не утримуйте податку, якщо у вигляді благодійності надаєте товари (роботи, послуги):

  • учасникам бойових дій (УБД);
  • військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’я­заним) та працівникам військових формувань;
  • особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям та працівникам силових структур (абз. 2 пп. «а», «б», абз. 2, 5 пп. «в» пп. 165.1.54 ПК).

Але перелік товарів (робіт, послуг), що їх звільняють від оподаткування, не є виключним. До нього потрапили й ті, що входять до Переліку № 112 (пп. «а» пп. 170.7.8 ПК). Якщо окремих товарів немає в Переліку № 112, їх передачу вважають додатковим благом та оподатковують, наприклад, транспортні засоби.

До товарів за Переліком № 112 належать, зокрема:

  • засоби індивідуального захисту (бронежилети, бронещити, шоломи, вибухозахисні ковдри, сумки);
  • тепловізори, стрілецькі приціли;
  • продукти харчування;
  • білизна, намети, мішки спальні, одяг та взуття;
  • побутова хімія та засоби гігієни, посуд столовий тощо.

Пільга з ПДФО діє для такої благодійної допомоги в будь-якій сумі (вартості), коли її надають благодійники, в т. ч. волонтери. До них належать не лише благодійні та громадські організації, а й будь-які інші юрособи та фізособи-підприємці (ФОПи).

Звільнення від ПДФО також працює, якщо благодійну допомогу надали фізособам-волонтерам, які передають її безпосередньо військовим або через відповідні органи управління військових формувань та силових структур.

Окремо визначили оплату (компенсацію) вартості:

  • лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації;
  • платних послуг лікування (обстеження, діагностики), забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації;
  • послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення.

Детального переліку таких товарів і послуг немає (пп. «а» пп. 170.7.8 ПК). Тому користуйтеся медичною документацією та первинними документами на оплату цих товарів (послуг). Неоподатковувана сума такої благодійної допомоги не обмежена.

Військовослужбовцям, військовозобов’язаним і членам сімей УБД без зайвого оподаткування можна надати допомогу на відновлення втраченого майна, житлові, соціальні, побутові та інші потреби за Переліком № 653 (пп. «б» пп. 170.7.8 ПК). Суму такої допомоги обмежують сукупно за звітний (податковий) рік — не більше ніж 500 розмірів мінімальної зарплати станом на 1 січня (у 2024 році — 3,55 млн грн).

У Переліку № 653 знаходимо закупівлю:

  • товарів (послуг), необхідних для відбудови пошкоджених або відновлення знищених житлових, господарських будівель і споруд;
  • побутової техніки вартістю до трьох розмірів мінімальної зарплати (із 01.04.2024 — 24 000 грн) за одиницю, але не більше ніж три одиниці техніки різного побутового призначення;
  • меблів загальною вартістю до 15 розмірів мінімальної зар­плати (із 01.04.2024 — 120 000 грн);
  • транспортних засобів (легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів тощо, окрім сільськогосподарської техніки) вартістю до 100 розмірів мінімальної зарплати (із 01.04.2024 — 800 000 грн).

Проте йдеться про закупівлю перелічених товарів саме на відновлення втраченого майна. Тобто звільнення від ПДФО спрацює, якщо особа підтвердить, що внаслідок бойових дій втратила майно, яке їй відновлюють (оплачують придбання нового). Якщо військовослужбовець користувався власним авто під час несення військової служби й воно зазнало пошкоджень або знищене, передачу йому автівки не оподатковують ПДФО (в межах визначеної суми).

Такої прив’язки немає, якщо оплачуєте (компенсуєте):

  • житло, житлово-комунальні послуги та паливо;
  • взуття, одяг, засоби особистої гігієни та предмети домашнього вжитку;
  • мобільні телефони вартістю більше ніж два розміри мінімальної зарплати (з 01.04.2024 — 16 000 грн);
  • продукти харчування, дитячі товари і дитяче харчування;
  • освітні послуги;
  • послуги психологічної та соціальної реабілітації.

Такі види допомоги стануть у пригоді членам сімей УБД.

Статус УБД особа має підтвердити відповідним посвідченням. Військовозобов’язаний має надати військово-обліковий документ (ВОД).

Військовослужбовці підтверджують проходження військової служби одним із документів:

  • копією ВОД із позначками про відправлення для проходження військової служби;
  • засвідченою копією наказу про зарахування до списків особового складу військової частини;
  • засвідченою копією контракту про проходження військової служби.

У Додатку 4ДФ Податкового розрахунку суму такої благодійної допомоги на користь осіб, перелічених у підпункті:

  • «а» підпункту 165.1.54 ПК — відображайте з ознакою доходу «187»;
  • «в» цього самого підпункту — з ознакою доходу «205».

Постраждалі з територій бойових дій

Фізособам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, у яких тривають (тривали) бойові дії, та/або які вимушено залишили місце проживання у зв’язку з бойовими діями в таких населених пунктах, можна надати благодійну допомогу:

  • на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), в т. ч. для оплати (компенсації) вартості ліків, донорських компонентів, медичних виробів, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг лікування, санаторно-курортного оздоровлення. Сума такої допомоги не обмежена;
  • відновлення втраченого майна, житлові, соціальні, побутові та інші потреби за Переліком № 653 (п. 170.7.8 ПК). Сума допомоги обмежується сукупно за звітний (податковий) рік — не більше ніж 500 розмірів мінімальної зарплати станом на 1 січня (у 2024 році — 3,55 млн грн).

Статус таких фізосіб підтверджуйте на підставі Переліку № 309 (п. 25 підрозд. 1 розд. XX ПК).

Самого лише статусу ВПО може буде недостатньо. Особа має підтвердити своє місце проживання (реєстрацію) на території населених пунктів, у яких тривають (тривали) бойові дії, позначками в паспортному документі або довідками (витягами) від держорганів. З-поміж таких документів ДПС наводить1 і ті, що підтверджують місце реєстрації на території за Переліком № 309, і довідку ВПО, якщо особи вимушено покинули місце проживання.

1 ІПК ДПС від 17.05.2024 № 2766/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.

Коли особі, постраждалій від бойових дій, компенсуєте витрати на лікування чи придбаваєте їй нове майно, отримайте від неї документи, що засвідчують понесені витрати. Важливо, щоб ці документи підтверджували, що отримувачем товарів (робіт, послуг) є фізособа, якій надаєте благодійну допомогу.

Приміром, благодійну допомогу на користь ВПО у вигляді орендної плати податківці розцінюють2 як нецільову з відповідним оподаткуванням. Адже цього виду допомоги немає в Переліку № 653. Там є допомога у вигляді забезпечення житлом. Тобто безоплатно надати постраждалому житло для проживання можете без зайвих податків, а якщо сплатили за нього орендну плату — матимете клопіт із ПДФО.

2 ІПК ДПС від 15.03.2024 № 1416/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.

Суму благодійної допомоги на користь таких осіб відображайте в Додатку 4ДФ з ознакою доходу «205».

Постраждалі від збройної агресії в період воєнного стану

До оподатковуваного доходу не включайте благодійну допомогу, яку надаєте постраждалим унаслідок збройної агресії рф у період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану (пп. «в» пп. 170.2.2 ПК).

Але надати її безпосередньо постраждалим підприємство не може. Податкова пільга спрацює, якщо таку благодійну допомогу розподіляють через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки Товариства Червоного Хреста України, благодійних організацій, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Тобто можете не оподатковувати перекази коштів на бюджетні рахунки або рахунки благодійних та громадських організацій, що їх відкривають для надання допомоги постраждалим. Суми такої благодійності не обмежуються.

Порядок підтвердження статусу постраждалих осіб, щоб не оподатковувати надану допомогу, має визначити уряд. Допоки такого порядку немає, статус осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії, надавач благодійної допомоги має право підтвердити власним рішенням (п. 26 підрозд. 1 розд. ХХ ПК).

Немає обмежень щодо регіону чи населеного пункту, де мешкав (мешкає) постраждалий. Цілком можливо надавати допомогу всім, хто проживає на території України. У такому разі не потрібно вимагати від осіб довідок ВПО чи інших документів про соціальний статус чи місце проживання. Достатньо паспорта громадянина України і довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП).

Надавач благодійної допомоги
на свій розсуд визначає, які документи має надати постраждалий від збройної агресії

Ключова вимога звільнення від оподаткування такого виду благодійної допомоги — кошти надходять бюджетній установі або благодійній організації, а вона розподіляє їх серед постраж­далих.

Кошти, що їх переказали на користь постраждалих, показуйте в Додатку 4ДФ з ознакою доходу «169».

ВПО та малозабезпечені

Продуктові набори і дитячі подарунки для ВОП та малозабезпечених сімей можете формувати вартістю в межах неоподатковуваного розміру дарунка (пп. 165.1.39 ПК). У 2024 році — 1775 грн щомісяця на одну фізособу. Ця пільга з ПДФО діє незалежно від того, чи зверталася особа із заявою та який її статус. Фізособа має лише надати довідку про присвоєння РНОКПП.

Тобто щомісячний продуктовий набір або подарунки дітям ВПО та малозабезпеченим сім’ям у межах 1775 грн не потрапляють під оподаткування ПДФО.

Вартість подарунків показуйте в Додатку 4ДФ з ознакою доходу «160».

Як скласти і відкоригувати ПН у разі продажу сертифікатів із подальшим їх обміном на товар
№ 35, 2024
Індексація зарплати у вересні та жовтні 2024 року