Продаємо ОЗ, що були внеском до статутного капіталу
Засновники роблять внески до статутного капіталу підприємства не лише грошима, а й основними засобами. За законодавством підприємство розпоряджається статутними внесками на власний розсуд. Тримайте роз’яснення експерта, з якого дізнаєтеся, чи зменшувати розмір статутного капіталу в разі продажу внеску, як облікувати й оподаткувати операцію і як розрахуватися із засновником, коли він виходить з товариства
Наприкінці 2023 року на редакційну лінію почали надходити запити передплатників, які продають внески до статутного капіталу, що їх отримали у вигляді основних засобів (ОЗ) або нематеріальних активів. Бухгалтерів цікавить:
- Чи потрібно зменшувати розмір статутного капіталу?
- Як розрахуватися із засновником, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ)?
Нумо розбиратися.
Чи зменшувати статутний капітал
Статутний капітал (СК) — основа функціонування ТОВ. Розмір СК складається з номінальної вартості часток учасників ТОВ, що виражена в національній валюті (ст. 12 Закону про ТОВ). Отже, СК є грошовим виразом частки, власником якої є засновник підприємства. Свою частку до капіталу ТОВ засновник може внести як грошима, так і в негрошовій формі.
Насамперед пам’ятайте: майно, що вніс засновник як внесок до СК, вже не є власністю засновника. Власником майна є підприємство — емітент корпоративних прав (п. 1 ч. 1 ст. 115 Цивільного кодексу України; ЦК). Саме власник має право володіти, користуватися і розпоряджатися таким майном на власний розсуд (ч. 1 ст. 319 ЦК).
Тобто після того як учасник ТОВ — фізособа вніс ОЗ до СК, він вже не має до такого майна жодного стосунку. Тому наступний продаж або інше відчуження майна, що було внеском до СК, не зменшує розміру СК або частки засновника.
Як задокументувати
Продаж ОЗ, що засновник уніс до СК, оформте як звичайний продаж необоротних активів. Для цього беріть до уваги вартість предмета договору купівлі-продажу. Адже:
- правочини, за якими вартість майна перевищує 50% вартості чистих активів ТОВ станом на кінець попереднього кварталу, є значними. Щоб укласти такий договір, отримайте згоду загальних зборів учасників (ч. 2 ст. 44 Закону про ТОВ);
- інші правочини, що є значними для ТОВ залежно від їх суми чи критеріїв, визначених у статуті, потребують згоди загальних зборів засновників (ч. 1 ст. 44 Закону про ТОВ).
Рішення загальних зборів учасників про надання згоди на укладання правочину оформте протоколом. Решту операцій продажу проведіть за договором купівлі-продажу за рішенням керівника ТОВ. Рішення про продаж оформте наказом керівника та підкріпіть висновками комісії з обліку ОЗ.
Майно, що внесли до СК ТОВ, —
власність підприємства, а не засновника
ОЗ переведіть до необоротних активів, призначених для продажу. Посвідчте переведення:
- Актом приймання-передачі основних засобів за формою з Наказу № 818
або
- Актом приймання-передачі у довільній формі з обов’язковими реквізитами первинного документа (ст. 9 Закону про бухоблік).
Вибір форм для документального оформлення закріпіть у наказі про облікову політику. Акт складіть у двох примірниках: перший залишається в матеріально відповідальної особи, другий передають на склад.
Інформацію про вибуття ОЗ внесіть до Інвентарної картки обліку ОЗ. На дату продажу ОЗ складіть у двох примірниках видаткову накладну на покупця ОЗ.
Як облікувати
Коли є висока ймовірність, що ОЗ продадуть, переведіть його до необоротних активів, утримуваних для продажу (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність»).
До групи вибуття об’єкт ОЗ переведіть на дату, коли будуть дотримані всі умови НП(С)БО 27 за залишковою вартістю. Адже об’єкт перестає відповідати визначенню необоротних активів (п. 6 розд. ІІ НП(С)БО 27). Облікуйте ОЗ на субрахунку 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу». Цією самою датою спишіть накопичену амортизацію ОЗ, оскільки на необоротні активи, утримувані для продажу, амортизацію не нараховують. Припиніть нараховувати амортизацію з наступного місяця після місяця, коли об’єкт ОЗ вибув (п. 29 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).
Вибуття ОЗ, що були внеском до СК, покажіть в бухобліку як звичайний продаж
ОЗ, що перевели до групи вибуття і не продали на дату балансу, оцініть за найменшою з двох величин: балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 9 розд. ІІ НП(С)БО 27).
Якщо чиста вартість реалізації менша за балансову, різницю включіть до інших операційних витрат (п. 10 розд. II П(С)БО 27). Під час продажу ОЗ на суму договірної вартості визнайте інші операційні доходи (субрахунок 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів»). Собівартість збільшить інші операційні витрати (субрахунок 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів»).
Приклад 1. Обліковуємо реалізацію ОЗ, що був внесений до СК |
Як оподаткувати
податок на прибуток
ТОВ — платник податку на прибуток, що не застосовує податкових різниць, покаже продаж внеску за правилами бухобліку. Високодохідний платник має скоригувати бухгалтерський фінрезультат на податкові різниці за пунктами 138.1, 138.2 Податкового кодексу України (ПК):
- збільшити на бухгалтерську залишкову вартість згідно з НП(С)БО або МСФЗ (ряд. 1.1.2 додатка РІ до прибуткової деки);
- зменшити на податкову залишкову вартість, розраховану за вимогами пункту 138.3 ПК (ряд. 1.2.2 додатка РІ).
Фінрезультат скоригуйте на податкові різниці саме в періоді, коли продали ОЗ, а не коли перевели об’єкт до необоротних активів, утримуваних для продажу.
ПДВ
Продаж ОЗ оподаткуйте ПДВ за ставкою 20%. Базу оподаткування визначте виходячи з договірної вартості, але не нижчої за балансову (залишкову) вартість за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, впродовж якого провели операцію (п. 188.1 ПК).
Якщо продаєте ОЗ в січні 2024 року, спирайтеся на бухгалтерську залишкову вартість станом на 01.01.2024, тобто без урахування амортизації за січень, якщо її ще нараховували в останньому місяці.
Оформте донараховане зобов’язання записом: Д-т 949 «Інші витрати операційної діяльності» — К-т 641 «Розрахунки за податками» / ПДВ.
Зареєструйте дві податкові накладні:
- одну — на договірну вартість постачання ОЗ;
- другу — на суму, на яку договірна вартість перевищує залишкову. Код типу причини — 15.
єдиний податок
Дохід від продажу ОЗ визначте як суму коштів, що отримали на рахунок у банку або готівкою. Але якщо продаєте ОЗ після їх використання протягом 12 календарних місяців із дня, коли ввели в експлуатацію, визначте дохід як різницю між сумою коштів, отриманих від продажу, та залишковою балансовою вартістю ОЗ на день продажу (п. 292.2 ПК).
Як бути, якщо оплата надходитиме частинами в різних місяцях? Оподатковуйте дохід частинами — пропорційно до частки оплати, яку отримуєте. Тобто до ЄП-доходу включайте різницю між сумою отриманої оплати і частиною залишкової вартості, що на неї припадає.
Донарахуйте ПДВ‑зобов’язання,
якщо договірна вартість менша за залишкову
Ба більше, єдинник може продати ОЗ за будь-яку ціну, в т. ч. нижчу за оціночну. Це підтверджують і податківці (ЗІР, категорія 108.05).
Окрім цього, не забувайте, що в разі відчуження об’єкта оподаткування, що його вніс засновник до СК, слід поінформувати податківців. Для цього подайте повідомлення за формою № 20-ОПП протягом 10 робочих днів після зміни стану об’єкта ОЗ (п. 8.4, 8.5 Порядку № 1588).
У разі відчуження об’єкта запишіть до графи:
- 2 «Код ознаки надання інформації» — «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування»;
- 9 «Стан об’єкта оподаткування» — «6 — об’єкт відчужений/повернутий власнику».
Як розрахуватися з власником
Якщо засновник бажає вийти з ТОВ — виплатіть грошовими коштами вартість належної йому частини майна ТОВ. Але за згодою учасника маєте право виплатити належну йому частку не грошима, а майном (ч. 9 ст. 24 Закону про ТОВ). Тобто законодавство не зобов’язує в разі виходу засновника ТОВ повертати йому саме внесок, що він уніс під час формування СК.
Вартість частки учасника визначте:
- з огляду на ринкову вартість сукупно всіх часток учасників пропорційно до розміру частки учасника, який виходить (ч. 6, 8 ст. 24 Закону про ТОВ);
- станом на день, що передує дню, коли учасник подав держреєстратору заяву про проведення держреєстрації змін до статуту.
Засновникові, який виходить із ТОВ,
виплатіть належну йому частку грошима або майном — за його згодою
У разі виходу учасника:
- анулюйте його частку в СК за номіналом через субрахунок 452 «Вилучені вклади й паї»;
- нарахуйте заборгованість перед засновником за ринковою вартістю;
- збиток від продажу покажіть як зменшення додатково вкладеного капіталу (Д-т 422 «Інший вкладений капітал» — К-т 452). За його відсутності/недостачі перевищення спишіть за рахунок сальдо нерозподіленого прибутку / непокритого збитку (п. 28 НП(С)БО 13 «Фінансові інструменти»). Якщо виплата учасникові менша за його внесок до СК, на різницю збільште додатковий капітал (Д-т 401 «Статутний капітал» — К-т 422);
- виплатіть учасникові його частку в СК товаром, іншими ОЗ, НМА тощо.
Приклад 2. Обліковуємо вихід засновника з ТОВ і виплату його частки товарами |
Які податкові наслідки виплати частки товарами
Малодохідний прибутківець покаже операцію винятково за правилами бухобліку. У високодохідного платника податкових різниць за операцією виходу засновника не буде. Не буде і податкових різниць, якщо виплатили внесок товарами або іншими запасами. Якщо частку засновника компенсували ОЗ або НМА, застосуйте «продажні» різниці за статтею 138 ПК.
У ПДВ-обліку виплата частки товарами є постачанням. Тому нарахуйте ПДВ-зобов’язання на загальних підставах (п. 185.1 ПК). Залежно від форми виплати — товар чи ОЗ, визначте базу оподаткування. Вона має дорівнювати договірній вартості з урахуванням мінбазних обмежень за пунктом 188.1 ПК.
ТОВ-єдинник має пам’ятати, що виплату учасникові частки майном прирівнюють до продажу. Щоб залишатися спрощенцем, маєте проводити розрахунки винятково у грошовій формі (п. 291.6 ПК). Порушите цю умову — з наступного кварталу доведеться перейти на загальну систему оподаткування.
Тож безпечніше виплатити засновникові його частку грошима. Хоча податківці наводять приклад виплати учасникові майном і наголошують, що об’єкта оподаткування єдиним податком немає (ЗІР, підкатегорія 108.01.02).
Операції повернення засновникові-фізособі майна, що він попередньо вніс до СК ТОВ, визнають продажем інвестактиву (пп. 170.2.2 ПК). ТОВ буде податковим агентом лише стосовно декларування. У Додатку 4ДФ Податкового розрахунку відобразіть передане майно з ознакою доходу «112».
Натомість фізособа-засновник має самотужки визначити суму інвестприбутку, розрахувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір, задекларувати і сплатити податкове зобов’язання. Проте, тільки якщо сума інвестприбутку, яку отримав учасник під час виходу, перевищує:
- у 2023 році — 3760,00 грн;
- 2024-му — 4240,00 грн.
Така сума ПДФО і військовим збором не оподатковується (пп. 170.2.8 ПК).