1
Січень 2024року
оплата праці
лікарняні та декретні

Шість прикладів розрахунку лікарняних із 1 січня 2024-го

Із 01.01.2024 діє новий розмір мінзарплати. Коли він вплине на лікарняні, чи враховувати період призупинення дії трудового договору для обчислення лікарняних, які лікарняні обмежувати однією мінзарплатою, а які — двома, кому і чиїм коштом доплатити лікарняні до мінімалки — допоможе з’ясувати експерт

Микола Постернак , експерт з питань соціального страхування, Київ

Мінімальна зарплата на місяць в Україні становитиме:

Обчислюйте лікарняні з огляду на новий розмір мінзарплати. Як і коли розмір мінзарплати впливає на розмір лікарняних, як його обчислити, чи завжди розмір страхового стажу впливає на розмір лікарняних — розглянемо на прикладах.

Чим керуватися

Обчислюйте виплати за е-лікарняним за нормами Закону № 1105 та Порядку № 1266. У пригоді також стануть Кодекс законів про працю України та Закон № 2136.

Від початку воєнних дій чимало роботодавців і працівників:

 • призупинили —
  • діяльність;
  • дію трудового договору;
 • оформили відпустку за свій рахунок;
 • оголосили простій;
 • евакуювалися, в т. ч. за кордон.

Враховуйте всі ці обставини, коли обчислюєте лікарняні. Адже від того, як оформили трудові відносини, залежить розмір лікарняних. Ба більше, наразі є обставини, за яких є-лікарняний оплачувати не потрібно.

Кому не оплачувати

Не оплачуйте лікарняні
працівників, які мобілізовані до лав ЗСУ або перебувають у ТРО

Коли в особистому кабінеті страхувальника з’являється е-лі­кар­няний працівника, який несе службу в ЗСУ, територіальній обороні (ТРО) чи інших збройних формуваннях, не оплачуйте його. Адже працівники, які перебувають у лавах ЗСУ або теробороні, отримують грошове забезпечення, у т. ч. за період тимчасової непрацездатності або відновлення після отриманої травми чи поранення. Е-лікарняний такого працівника роботодавцеві надсилають до відома. Оплачувати його не потрібно ані коштом роботодавця, ані за рахунок Пенсійного фонду України (ПФУ).

Не оплачуйте лікарняний працівникам:

 • із якими призупинили дію трудового договору і які в цей період захворіли чи отримали травму невиробничого характеру;
 • які доглядають дитину.

Такі працівники зможуть отримати оплату лікарняного після того, як Україна переможе у війні (ст. 13 Закону № 2136). Виняток — оплата лікарняного з вагітності та пологів. Його оплачуйте з огляду на новий розмір мінзарплати.

На які лікарняні не впливає нова мінзарплата

Розмір нової мінзарплати не впливає на допомогу з тимчасової непрацездатності працівників, які за останніх 12 місяців перед лікарняним мають не менше ніж шість місяців страхового стажу. Цим працівникам обчисліть та оплатіть е-лікарняні у загальному порядку. А саме:

 • визначте середньоденний заробіток;
 • застосуйте до нього розмір страхового стажу;
 • отриманий результат помножте на кількість календарних днів е-лікарняного, що оплачуєте.

Якщо розмір обчислених лікарняних буде менший за розмір мінзарплати, жодних дотягувань і доплат не робіть — закон цього не передбачає.

Коли у відпустку з вагітності та пологів іде працівниця, яка працює на підприємстві понад пів року, пильнуйте, аби допомога з вагітності та пологів (далі — декретні) була не меншою, аніж приписує закон. Декретний е-лікарняний оплатіть у розмірі, не меншому за розмір допомоги, яку обчислили з мінзарплати, встановленої на час настання страхового випадку (ч. 2 ст. 19 Закону № 1105).

Приклад 1. Декретні працівниці, яка отримує мінзарплату
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Працівниця перебуває у трудових відносинах із підприємством понад рік. Увесь цей час отримує мінімальну зарплату — 6700,00 грн. Із 05.01.2024 їй відкрили лікарняний з вагітності та пологів на 126 календарних днів (к. дн.).

Розрахунковий період — із 1 січня по 31 грудня 2023 року.

У розрахунковому періоді працівниця не пропускала роботи через поважні причини, тож до розрахунку включіть усі 365 днів.

Щоб обчислити декретні:

– розрахуйте фактичний середньоденний заробіток:

6700,00 грн × 12 міс. = 80 400,00 грн ÷ 365 к. дн. = 220,27 грн;

– визначте середньоденний заробіток із мінзарплати на дату настання страхового випадку:

7100,00 грн ÷ 30,44 к. дн. = 233,25 грн;

– порівняйте два розміри середньоденного заробітку: 220,27 грн < 233,25 грн.

Отже, середньоденний заробіток, що обчислили з фактичного заробітку, менший за середньоденний із мінзарплати на момент настання страхового випадку.

Сума декретних становить 29 389,50 грн (233,25 грн × 126 к. дн.).

Декретні повністю оплачує ПФУ. Тож усю суму включіть до Заяви-розрахунку. За Прикладом 1 оплачуйте лише е-лікарняні з вагітності та пологів, за якими страховий випадок настав у 2024 році.

Працівниця, в якої страховий випадок настав до збільшення розміру мінзарплати, тобто до січня 2024 року, може схитрувати і подати заяву про відпустку з вагітності та пологів із 1 січня. Таке право вона має. Проте страховий випадок за її е-лікарняним настав ще до підвищення мінзарплати. Відповідно, декретні обчисліть із мінімалки, що діяла на момент настання страхового випадку, тобто з 6700,00 грн.

Аналогічно оплачуйте е-лікарняні працівницям, яким через складні пологи чи народження двох і більше дітей сформували додатковий лікарняний з вагітності та пологів на 14 к. дн. Цей лікарняний є продовженням основного. Відповідно, оплатіть його за тим середньоденним заробітком, за яким оплатили основний лікарняний.

Закон не передбачає будь-яких доплат до розміру декретних за лікарняним, що засвідчує страховий випадок, який настав до підвищення мінзарплати і триває або продовжується в періоді, коли мінзарплата зросла.

Як обчислити лікарняні, якщо страховий стаж за останній рік менший ніж шість місяців

Якщо за останніх 12 місяців перед лікарняним працівник має менше ніж 6 місяців страхового стажу, обмежте розмір допомоги розміром мінзарплати, чинної на момент настання страхового випадку (п. 1. ч. 4 ст. 12 Закону № 1105). До таких працівників можуть потрапити навіть ті, які тривалий час не розривали трудових відносин із підприємством.

Працівник набуває страховий стаж за періоди, коли:

 • отримує —
  • зарплату, з якої роботодавець сплачує єдиний внесок (ЄСВ);
  • соціальні виплати;
 • перебуває —
  • на лікарняному;
  • у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тож коли працівник тривалий час перебуває у трудових відносинах із роботодавцем, але дію його трудового договору призупиняли, через що або з інших причин він не отримував зарплати і з неї не сплачували ЄСВ, за цей період він не має страхового стажу.

До страхового стажу зараховуйте періоди роботи працівника на попередніх місцях та періоди, коли він отримував соціальні виплати

Пам’ятайте, коли визначаєте страховий стаж, маєте брати до уваги не лише страховий стаж, що працівник набув на останньому місці роботи, а й на попередніх місцях або коли отримував допомогу з безробіття чи пенсію з інвалідності. Тобто якщо за останніх 12 місяців перед страховим випадком працівник має шість чи більше місяців страхового стажу, не обмежуйте лікарняні розміром мінзарплати.

Розмір страхового стажу, зокрема за останніх 12 місяців, визначте за допомогою довідки з ПФУ за формою ОК-5, ОК-7 або Додатка 9. У довідках за формою ОК-5, ОК-7, які страхувальник замовив та отримав через особистий е-кабінет ПФУ, не відображають період роботи працівника на попередніх місцях роботи. Натомість у Додатку 9 зазначають страховий стаж працівника, набутий за всіма місцями роботи.

Приклад 2. Розмір лікарняних, коли страховий стаж перед страховим випадком становить 12 місяців
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Працівник влаштувався на роботу 01.11.2023. Е-лікарняний відкрив 05.01.2024. За формою ОК-5 загальний страховий стаж працівника — понад 8 років. За останніх 12 місяців перед страховим випадком, а саме, в період із 01.10.2021 по 27.10.2023, працівник працював в іншого роботодавця.

Тобто за останніх 12 місяців перед місяцем, в якому настав страховий випадок, працівник має 12 місяців страхового стажу. Отже, обчисліть лікарняні з фактичного заробітку. Не обмежуйте суму лікарняних розміром мінзарплати.

Якщо на попередньому місці роботи за один із місяців працівник має стаж не 31 чи 30 днів, а, наприклад, 9, 14, 23 дні, тобто не повний місяць, — не вилучайте такі місяці. Підрахуйте загальну кількість днів страхового стажу за останніх 12 місяців перед лікарняним. Якщо вийде 182 дні чи більше, обмеження не застосовуйте.

Якщо такий спосіб підрахунку вам не підходить, скористайтеся формулою, наведеною в частині 3 статті 14 Закону № 1105:

ТП = Св ÷ В,
де ТП — тривалість періоду, що його зараховують до страхового стажу, місяців;
Св — сума ЄСВ, яку сплатили за місяць;
В — мінімальний розмір страхового внеску за місяць.

Визначайте страховий стаж за допомогою довідки з ПФУ за формою ОК-5, ОК-7 або Додатка 9

За цією формулою до страхового стажу маєте зарахувати не фактично відпрацьовані дні, а розмір сплаченого ЄСВ. Місяці, коли ЄСВ сплатили із суми, що перевищує розмір мінзарплати, враховуйте як один місяць (1,0). Місяці, в яких ЄСВ сплатили із суми, меншої за розмір мінзарплати, страховий стаж обчислюйте за наведеною формулою. До страхового стажу зараховуйте лише відповідну частину місяця (0,99 – 0,01).

Якщо за останніх 12 місяців у працівника не набралося шість місяців страхового стажу, застосуйте обмеження.

Як застосувати обмеження мінзарплатою

Коли обмежуєте розмір лікарняних, у т. ч. працівникам, які працюють менше ніж пів року, зважайте на загальний страховий стаж (ст. 17 Закону № 1105). А саме, допомогу з тимчасової непрацездатності нараховуйте працівникові, загальний страховий стаж якого становить:

 • до трьох років — у розмірі 50%;
 • від трьох до п’яти років — 60%;
 • від п’яти до восьми років — 70%;
 • від восьми років — 100% (ст. 24 Закону № 1105).

Незалежно від страхового стажу допомогу в розмірі 100% середньоденного заробітку надавайте працівникам, які є:

 • постраждалими від Чорнобильської катастрофи категорій 1—3 або доглядають дитину, молодшу за 14 років, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи;
 • ветеранами війни, постраждалими учасниками Революції Гідності та членами сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членами сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
 • жертвами нацистських переслідувань згідно із Законом № 1584;
 • донорами, які мають право на пільгу, передбачену статтею 20 Закону № 931;
 • особами, реабілітованими відповідно до Закону № 962, із числа репресованих у формах позбавлення/обмеження волі / примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.

Незалежно від страхового стажу допомогу в розмірі 50% середньоденного заробітку надавайте працівникам, які перебували на самоізоляції через COVID-19. Медичним працівникам у таких випадках виплачуйте допомогу в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

Приклад 3. Лікарняний працівникові, страховий стаж якого менший ніж три роки
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

На своє перше місце роботи працівник влаштувався 04.09.2023. За кожен повний місяць роботи отримував по 6700,00 грн. 05.01.2024 отримав листок із тимчасової непрацездатності на 12 к. дн.

Щоб обчислити допомогу:

– з урахуванням страхового стажу визначте середньоденний заробіток із фактичної зар­плати за жовтень — грудень 2023-го, тобто 92 к. дн.:

6700,00 грн × 3 міс. ÷ 92 к. дн. × 50% = 109,24 грн;

– обчисліть середньоденний заробіток із мінзарплати:

7100,00 грн ÷ 30,44 к. дн. = 233,25 грн;

– порівняйте два розміри середньоденного заробітку: 109,24 грн < 233,25 грн.

Середньоденний заробіток із мінзарплати більший за середньоденний із фактичного заро­бітку. Тому обчисліть лікарняні з меншого середньоденного заробітку.

Сума допомоги становитиме — коштом:

– роботодавця — 546,20 грн (109,24 грн × 5 к. дн.);

– ПФУ — 764,68 грн (109,24 грн × 7 к. дн.).

Загальний розмір лікарняних — 1310,88 грн (109,24 грн × 12 к. дн.).

Коли обчислюєте розмір середньоденного обмеження від мінзарплати, відсотка страхового стажу не застосовуйте. Адже це ма­ксимальна величина, яку не може перевищувати середньоденний заробіток працівника.

Деякі бухгалтери, побачивши, що е-лікарняний слід оплачувати з обмеженням, помилково не застосовують страхового стажу до фактичного заробітку, а одразу обчислюють виплату з мінзарплати. Якщо в такий спосіб обчислите лікарняні з Прикладу 3, виплата становитиме 2799,00 грн (233,25 грн × 12 к. дн.). Ба більше, виплата за рахунок ПФУ буде 1632,75 грн (233,25 грн × 7 к. дн.). Тобто сума нецільового використання коштів ПФУ дорівнюватиме 868,07 грн (1632,75 грн – 764,68 грн). Під час перевірки ревізор ПФУ зобов’яже підприємство повернути переплату на рахунок ПФУ — 434,04 грн, тобто 50% зайво використаної суми (ч. 6 ст. 8 Закону № 1105). Доведеться також сплатити штраф. А бухгалтерові загрожує адмінштраф — від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 165-5 Кодексу України про адміністративні правопору­шення).
Приклад 4. Лікарняний працівникові, страховий стаж якого — понад вісім років
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Працівник влаштувався на роботу 11.09.2023. Посадовий оклад — 8500,00 грн. 05.01.2024 йому відкрили е-лікарняний на 12 к. дн.

Страховий стаж за останніх 12 місяців менший за 6 місяців, проте загальний страховий стаж — понад 8 років.

Е-лікарняний оплатимо в розмірі 100%, але застосуємо обмеження мінзарплатою:

– з урахуванням страхового стажу визначимо середньоденний заробіток за 92 к. дн. із фактичної зарплати за жовтень — грудень 2023-го:

8500,00 грн × 3 міс. ÷ 92 к. дн. × 100% = 277,17 грн;

– обчислимо середньоденний заробіток із мінзарплати:

7100,00 грн ÷ 30,44 к. дн. = 233,25 грн;

– порівняємо два розміри середньоденного заробітку: 233,25 грн < 277,17 грн.

Обмежимо лікарняні середньоденним заробітком з мінзарплати.

Розмір допомоги становитиме — коштом:

– роботодавця — 1166,25 грн (233,25 грн × 5 к. дн.);

– ПФУ — 1632,75 грн (233,25 грн × 7 к. дн.).

Загальний розмір лікарняних становить 2799,00 грн (233,25 грн × 12 к. дн.).

Як обмежувати декретні

Декретні працівниць, страховий стаж яких за останніх 12 місяців менший за 6 місяців, обмежуйте двома мінзарплатами. Такі працівниці можуть значний час перебувати у трудових відносинах із роботодавцем, проте не мати необхідного страхового стажу.

Наразі страхового стажу не набувають особи, які перебувають у трудових відносинах, але за яких не сплачують ЄСВ. Зокрема, за період:

 • відпустки —
  • без збереження зарплати;
  • карантинної;
  • для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку або за медичним висновком;
 • коли з працівницею призупинили дію трудового дого­вору.

Е-лікарняний з вагітності та пологів оплачуйте в розмірі 100% незалежно від страхового стажу працівниці (ч. 1 ст. 18 Закону № 1105).

Приклад 5. Декретні працівниці зі страховим стажем меншим ніж шість місяців
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Працівниця влаштувалася на роботу 02.10.2023. Посадовий оклад — 9500,00 грн. Страховий стаж — менше ніж 6 місяців. 05.01.2024 пішла у відпустку з вагітності та пологів на 126 к. дн.

Щоб обчислити декретні, визначимо середньоденний заробіток:

– за 61 к. дн. із фактичного заробітку за листопад і грудень 2023-го:

9500,00 грн × 2 міс. ÷ 61 к. дн. = 311,48 грн;

– із мінзарплати:

7100,00 грн ÷ 30,44 к. дн. = 233,25 грн;

– подвійної мінзарплати:

7100,00 грн × 2 ÷ 30,44 к. дн. = 466,50 грн.

Порівняємо три результати: 233,25 грн < 311,48 грн < 466,50 грн.

Середньоденний із фактичної зарплати менший за середньоденний із подвійної мінзарплати і більший за середньоденний із мінзарплати. Тож обмежень і донарахувань не застосовуємо.

Розмір декретних — із першого дня коштом ПФУ: 39 246,48 грн (311,48 грн × 126 к. дн.).

Приклад 6. Декретні працівниці зі страховим стажем меншим ніж шість місяців
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Працівниця влаштувалася на роботу 11.09.2023. За кожен повний місяць роботи отримувала заробітну плату в розмірі 16 000,00 грн. 04.01.2024 працівниці сформували е-лікарняний з вагітності та пологів на 126 к. дн. За останній рік страховий стаж працівниці менший ніж шість місяців.

Щоб обчислити декретні, визначимо середньоденний заробіток:

– за 92 к. дн. із фактичного заробітку за жовтень — грудень 2023 року:

16 000,00 грн × 3 міс. ÷ 92 к. дн. = 521,74 грн;

– із мінзарплати:

7100,00 грн ÷ 30,44 к. дн. = 233,25 грн;

– подвійної мінзарплати:

7100,00 грн × 2 ÷ 30,44 к. дн. = 466,50 грн.

Порівняємо три результати: 233,25 грн < 466,50 грн < 521,74 грн.

Середньоденний заробіток із фактичної зарплати більший за середньоденний із подвійної мінзарплати. Тому обмежимо декретні середньоденним заробітком із подвійної мінзарплати.

Розмір декретних — із першого дня коштом ПФУ: 58 779,00 грн (440,21 грн × 126 к. дн.).

Скористайтеся нашими порадами, щоб у 2024 році обчислювати лікарняні без помилок і не мати претензій від ПФУ.