Із 24 грудня запрацювали нові правила надання відпусток
22 грудня Президент підписав Закон України від 22.11.2023 № 3494-IX, яким впорядкували надання та використання відпусток. Документ опублікували 23.12.2023 в «Голосі України» № 257. Тож зміни діють із 24.12.2023.
Нагадуємо основні новації, що передбачає Закон № 3494.
1. Із законодавства вилучили норми про творчі відпустки і відпустки у зв’язку з профспілковим навчанням.
2. Відпустку в разі народження дитини надаватимуть у чітко визначений строк — не пізніше ніж три місяці з дня народження дитини. Батькові дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, таку відпустку надаватимуть за наявності відповідного рішення суду.
3. Щорічну відпустку можна поділити на частини будь-якої тривалості не лише на прохання працівника, а й за ініціативою роботодавця, за умови що її основна безперервна частина становитиме не менше ніж 14 календарних днів,. Поділ щорічної відпустки необхідно відобразити у графіку відпусток, що його погоджують із профспілкою.
4. Відпустку у зв’язку з усиновленням дитини надаватимуть незалежно від віку дитини.
5. Якщо працівник використав додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, або отримав за неї компенсацію, він не може скористатися правом на цю відпустку в календарному році звільнення на іншому підприємстві, в установі, організації.
6. Загальний максимальний строк надання працівникові відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами та з інших причин збільшили з 15 до 30 календарних днів на рік.
7. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівникові надати будь-який вид відпусток, якщо його залучили до робіт на об’єктах критичної інфраструктури, виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення). Виняток — відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
8. Демобілізованих військовослужбовців забезпечуватимуть відпочинком тривалістю 60 робочих днів із виплатою двомісячного грошового забезпечення впродовж мобілізаційного періоду коштом держбюджету.