Як зареєструватися в Електронному суді
Новий закон вимагає, аби всі юридичні особи пройшли реєстрацію в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі. Тримайте роз’яснення юриста, в які строки слід встигнути з реєстрацією, кого стосуються такі вимоги й чи буде відповідальність за відсутність електронного кабінету
СТАТТЯ ДО ТЕМИ:
Законом № 3200, який набрав чинності 21 липня 2023 року, депутати запровадили зміни щодо Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. Розглянемо їх детально.
До якої дати
Якщо встигли зареєструватися в ЄСІТС до 18 жовтня 2023 року включно, зможете брати участь у господарському процесі, зокрема, спорах, пов’язаних з укладанням, виконанням та розірванням договорів, стягненням сум штрафних санкцій/збитків, що їх застосували/заподіяли через порушення обов’язку щодо реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, тощо.
Якщо зареєструєтеся до 20 лютого 2024 року включно, братимете участь:
- у цивільному процесі, зокрема, спорах із контрагентами-фізособами, своїми працівниками тощо;
- адміністративному — у судових спорах із суб’єктами владних повноважень і справах про оскарження їх рішень, дій та/або бездіяльності.
Хто зобов’язаний
Аби контактувати із судом, юрособи мають обов’язково зареєструватися у ЄСІТС. Саме до електронного кабінету надходитимуть усі процесуальні документи. Також через нього юрособа зможе, зокрема, надсилати свої позови, клопотання, заяви тощо.
Із 18 жовтня 2023-го зміни запрацювали у господарському процесі, зокрема, для всіх юросіб, а в цивільному та адміністративному процесах — для юросіб, які засновані не на приватній формі власності. Зокрема, це стосується підприємств державної, комунальної, змішаної форм власності, що відповідають визначенню зі статей 63 і 93 Господарського кодексу України (ГК).
ФОПи не зобов’язані
реєструватися в електронному суді
Із 21 лютого 2024 року зміни запрацюють повністю. Вони будуть актуальні вже й для юросіб приватної форми власності, які відповідають визначенню зі статей 63 і 113 ГК, у цивільному та адміністративному процесах.
Чи стосується обов’язок реєстрації таких учасників відносин як благодійна організація (фонд), громадська організація або інша неприбуткова організація? Відповідь ствердна, оскільки такі суб’єкти мають статус юридичних осіб.
Згадаємо про ФОПів. Декого з них вже встигли зобов’язати реєструватися в ЄСІТС з огляду на приписи статті 51 Цивільного кодексу України (ЦК).
Вважаємо такий підхід помилковим, оскільки:
- ЦК не регулює порядку здійснення судочинства;
- спеціальний закон, яким внесли зміни до процесуальних кодексів, не включив ФОПів до переліку осіб, для яких така реєстрація обов’язкова.
Отже, кожна фізособа, яка має підприємницький статус, може зареєструватися в ЄСІТС винятково за власним бажанням.
Від цієї дати зміни щодо ЄСІТС запрацюють повністю
Окрім цього, щоб створити в електронному суді кабінет одного користувача, можна зареєструвати лише одну електронну адресу й один номер телефону. Тобто аби дотримати вимог, як варіант, придбайте додаткову сім-карту і створіть акаунт електронної пошти для таких випадків.
Чи будуть штрафи
Одразу заспокоїмо: закон не передбачає штрафів, якщо юрособа не зареєструється. Суди надсилатимуть кореспонденцію поштою і зазначатимуть про необхідність зареєструватися в ЄСІТС.
СТАТТЯ ДО ТЕМИ:
Але засоби впливу матимуть процесуальний характер, і наслідки можуть бути значні. Так, зокрема, суд:
- залишатиме без руху позови, апеляційні та касаційні скарги, інші процесуальні документи, що не зареєстровані в ЄСІТС. Позов можна буде подати повторно після реєстрації в системі, але з урахуванням строків, зазначених в ухвалі щодо юросіб;
- матиме право не приймати відзив на позов, апеляційну/касаційну скаргу, пояснення третіх осіб і вирішувати справу за наявними матеріалами;
- повертатиме заяви про забезпечення позову, а також інші письмові заяви/клопотання/заперечення.
Існує також ризик, що ви не отримаєте копій позову і доданих до нього документів.
Тому рекомендуємо не зволікати і зареєструватися в ЄСІТС, аби не марнувати часу в процесі та своєчасно отримувати судові документи для захисту.