Закон № 2888: які податкові правила запрацюють навесні
Законотворець узгодив деякі положення Податкового кодексу України з положеннями Закону про платіжні послуги. Розглянемо, як зможете користуватися електронними грошима, як зміняться ПДВ-правила та порядок звітування за відрядження
Передплачуйте «Головбух» Цифрового видавництва Експертус безпечно в нашому магазині
1 квітня 2023 року набере чинності Закон № 2888, яким депутати вчергове змінили Податковий кодекс України (ПК). Цього разу більшість змін стосується електронних грошей.
Розглянемо ці зміни детальніше.
Податки зможете сплачувати електронними грошима
Сплачувати податки зможете не лише у готівковій або звичній безготівковій формі, а й з використанням електронних грошей. Але водночас не можна приймати на єдиний рахунок електронні гроші.
Електронні гроші — одиниці вартості, що зберігаються в електронному вигляді, випущені емітентом електронних грошей для виконання платіжних операцій (у тому числі з використанням наперед оплачених платіжних карток багатоцільового використання), які приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж їх емітент, та є грошовим зобов’язанням такого емітента електронних грошей.
Податковий борг стягуватимуть з електронних гаманців
За рішенням суду податківці стягуватимуть кошти з рахунків / електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг / емітентах електронних грошей, які обслуговують такого платника податків, і з рахунків платників у системі електронного адміністрування ПДВ.
Електронний гаманець — обліковий запис для обліку, зберігання електронних грошей та здійснення операцій з ними.
Податківці матимуть право звертатися до суду, щоб зупинити видаткові операції платника на його рахунках / електронних гаманцях у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей, зокрема, в разі якщо платник не допускає посадових осіб органів контролю до обстеження територій і приміщень.
Виняток — видача заробітної плати, сплата податків, зборів, єдиного внеску, грошових зобов’язань платника податків, що визначив орган контролю, погашення податкового боргу.
Електронні гроші обмінюватимете без ПДВ
До операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, включили надання послуг:
- випуску, погашення електронних грошей;
- емісії, обміну, погашення цифрових грошей Нацбанку.
Оплата електронними грошима вплине на дату ПДВ
Коли визначатимете податкові зобов’язання з ПДВ за першою подією на дату оплати, це буде дата:
- зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника в банку / небанківському надавачі платіжних послуг як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню;
- зарахування електронних грошей на електронний гаманець платника податку як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, — в разі постачання товарів/послуг, що їх оплачують електронними грошима;
- оприбуткування коштів у касі платника, а за її відсутності — інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку, — в разі постачання товарів/послуг за готівку.
Коли визначатимете право на податковий кредит із ПДВ за першою подією за датою оплати, робіть це за датою списання:
- коштів з рахунку платника податку в банку / небанківському надавачі платіжних послуг на оплату товарів/послуг;
- електронних грошей платника на електронний гаманець як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, — у разі постачання товарів/послуг, що їх оплачують електронними грошима.
Витрати на відрядження підтверджуватимете за новими правилами
Фактичну кількість днів перебування у відрядженні визначатимете згідно з наказом про відрядження. При цьому знадобляться один чи декілька документальних підтверджень перебування особи у відрядженні:
- позначки прикордонних служб про перетин кордону;
- проїзні документи;
- рахунки на проживання
- будь-які інші документи, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні.
Зазначені у ПК витрати на відрядження не оподатковуватимуть ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість таких витрат. Підтвердними документами є:
- транспортні квитки або транспортні рахунки та багажні квитанції (у т. ч. електронні квитки);
- документи, отримані від осіб, які надають послуги розміщення та проживання фізичних осіб, страхові поліси;
- документи (виписки та/або відомості з рахунку), що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти;
- документи, що підтверджують виконання операції із використанням платіжних інструментів;
- інші документи, що засвідчують вартість витрат.
Якщо під час відрядження чи виконання окремих цивільно-правових дій платник податку розрахувався за допомогою платіжного інструменту, включаючи корпоративну (бізнесову) платіжну картку або особисту платіжну картку чи її реквізити, вартість витрат засвідчуватиме документ (виписка та/або відомості з рахунку) в електронній або паперовій формі, що містить визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітований такий платіжний інструмент.
Суми фактичних витрат на відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій платник податку документально підтверджуватиме до спливу наступного місяця за тим, у якому він завершує:
- відрядження;
- виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти / електронні гроші під звіт.
Щоб підтвердити суми фактичних витрат, слід надати підтвердні документи, що засвідчують суму таких витрат, у разі безготівкових розрахунків із використанням платіжних інструментів, у т. ч. корпоративних (бізнесових) платіжних карток або особистих платіжних карток чи їх реквізитів. Суми надміру витрачених коштів / електронних грошей, розрахованих за підпунктом 170.9.1 ПК, потрібно повернути особі, яка видала кошти / електронні гроші під звіт.
Строки, встановлені цим підпунктом, подовжують на один календарний місяць, якщо під час відрядження чи виконання окремих цивільно-правових дій платник податку розрахувався за допомогою платіжного інструменту, і надавач платіжних послуг списав кошти / електронні гроші за понесеними витратами пізніше за дату, коли платник податку завершує таке відрядження або виконання окремої цивільно-правової дії.
Звіт про використання коштів / електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, платник податку складатиме і подаватиме у строки, визначені в підпункті 170.9.3 ПК (у паперовій або електронній формі):
- за наявності оподатковуваного доходу, визначеного згідно з підпунктом 170.9.1 ПК, з метою розрахунку суми податку;
- якщо платник податку використав готівку понад суму добових витрат (включаючи отриману із застосуванням платіжних інструментів).
Платник податку не складатиме і не подаватиме Звіту про використання коштів / електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, якщо під час відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій застосував платіжні інструменти, в т. ч. корпоративні чи особисті, або їх реквізити для проведення розрахунків у безготівковій формі та/або отримання готівки у межах суми добових витрат і за відсутності оподатковуваного доходу.