1
Січень 2023року
звітність
податкова

Фінзвітність разом з аудиторським звітом подайте ДПС протягом трьох місяців після закінчення війни

Депутати нарешті усунули розбіжності між строками оприлюднення річної фін­звітності та її подання податківцям разом з аудиторським звітом у період війни. Це не може не тішити, адже за порушення таких строків податківці мали право штрафувати платників

Альона Любанова , шеф-редактор Експертус Головбух

Закон № 2836 виклав у новій редакції підпункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК), який регулює порядок звітування платників і справляння податків і зборів протягом дії воєнного стану. Одна зі змін, що їх внесли до цього підпункту, стосується аудитзобов’язаних підприємств та їх обов’язку подавати податківцям річну фінзвітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом.

Перш ніж перейти до змін, нагадаємо вимоги ПК щодо цього обов’язку.

Що приписує ПК

ПК вимагає, аби платники податку на прибуток, які зобов’я­зані оприлюднювати річну фінзвітність та річну консолідовану фін­звітність разом з аудиторським звітом, подавали контролерам річну фінзвітність, що підлягає оприлюдненню, разом з аудиторським звітом. Робити це потрібно не пізніше ніж 10 червня наступного за звітним року (п. 46.2 ПК).

Тобто платники, які мали можливість виконувати свої податкові обов’язки, фактично були зобов’язані до 10 червня 2022 року подати податківцям повний комплект фінзвітності за 2021 рік, вже перевірений аудиторами, разом з аудиторським звітом.

Така податкова вимога діяла, попри те що Закон № 2115 дозволяв і дозволяє підприємствам оприлюднити річну фінзвітність протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

Фактично підприємства були звільнені від адміністративної та кримінальної відповідальності за те, що не оприлюднили річну фінзвітність за 2021 рік разом з аудиторським звітом.

Проте не передбачалося звільнення від податкової відповідальності платників, які не подали податківцям річну фінзвітність, що підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. За таке неподання платникам загрожував штраф у розмірі 340 грн, встановлений у пункті 120.1 ПК.

Як змінилися вимоги ПК

Відтепер завдяки Закону № 2836 ПК передбачає, що платників звільняють від податкової відповідальності, якщо подадуть податківцям вже проаудійовану річну фінзвітність разом з аудиторським звітом протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану. Оновлену вимогу закарбували в абзаці шістнадцятому підпункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК.

Причому платників одразу звільняють від відповідальності за неподання або несвоєчасне подання:

  • повного комплекту річної фінзвітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, — тобто від штрафу в розмірі 340 грн, а за повторне порушення протягом року — 1020 грн (п. 46.2 ПК);
  • уточнюючої декларації з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація) до річної Декларації. Таке уточнення вони мають подавати, коли аудиторська перевірка виявить помилки в поданій разом із Декларацією фінзвітності, і вони впливають на показники такої річної Декларації. У такому разі платники нараховували самоштраф у розмірі 3% суми недоплати (п. 50.1 ПК).


Штрафів не буде,

якщо подасте ДПС річну фінзвітність разом з аудиторським звітом протягом трьох місяців після закінчення війни

Важливо, що зміни до підпункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК застосовують починаючи з 27 травня 2022 року.

Тобто якщо платник до 10 червня 2022 року не подав податківцям разом з аудиторським звітом річну фінзвітність за 2021 рік, яка підлягає оприлюдненню, йому не загрожує штраф за пунктом 120.1 ПК в розмірі 340 грн. Звісно, якщо він виконає цей обов’язок протягом трьох місяців після закінчення війни.

Ба більше, такому платникові не загрожує і самоштраф, якщо подаватиме уточнюючу декларацію до Декларації за 2021 рік у зв’язку з виправленнями помилок у раніше поданій фінзвітності, якщо така помилка спричинила заниження податкових зобов’язань. Знову ж таки, подайте таку уточненку протягом трьох місяців після закінчення війни.