47
Грудень 2022року
оплата праці
лікарняні та декретні

Реформа лікарняних виплат із 1 січня 2023 року: хто і як виплачуватиме

Із наступного року зміниться механізм надання лікарняних і декретних виплат, а також допомоги на поховання. Що має знати про них бухгалтер, підкаже експерт у статті

Микола Постернак , експерт з питань соціального страхування, Київ

21 жовтня Президент підписав Закон № 2620, яким депутати внесли зміни до Закону № 1105. Ці зміни наберуть чинності 1 січня 2023 року. За новим законом соціальні виплати надаватимуть і надалі, проте з деякими особливостями. Далі з’ясуємо, до яких змін готуватися.

Що сталося із системою соціального страхування

Із 01.01.2023 Фонд соціального страхування (ФСС) припинить існування. Його приєднають до Пенсійного фонду України (ПФУ). Тобто ПФУ є правонаступником ФСС. Від цієї дати ПФУ стане уповноваженим органом управління в системі загально­обов’я­зкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку. Тому кошти, що замовили на оплату лікарняних і не отримали до кінця 2022 року, профінансує ПФУ.

Разом із цим роботодавцеві не потрібно надавати будь-які додаткові відомості чи документи до вже поданої заяви-розрахунку на фінансування. Фактично ПФУ має отримати від ФСС всі необхідні відомості щодо лікарняних, що очікують на фінансування, та оплатити їх.


01.01.2023

Від цієї дати діють нові правила оплати лікарняних

Зокрема, у Постанові № 1323 урядовці передбачили, що:

…залишки коштів, які утворилися на рахунках ФСС станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок ПФУ, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загально­обов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок ПФУ для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Як це працюватиме на практиці — побачимо згодом.

Чим керуватися в роботі

Із 1 січня 2023 року під час виплати лікарняних керуйтеся не лише новою редакцією Закону № 1105, а й низкою нормативних актів. Уряд і ПФУ мають затвердити або принаймні оновити порядки:

  • обчислення розміру лікарняних;
  • фінансування страхувальників для надання страхових виплат.

Можновладці також мають встановити розмір допомоги на поховання застрахованої особи або особи, яка перебуває на її утриманні.


Поки не оновили

нормативних документів, застосовуйте їх чинні редакції та зважайте на зміни до Закону № 1105

Наразі до цих нормативних актів змін ще не внесли. Тож коли оплачуватимете лікарняні й надаватимете інші соціальні послуги, керуйтеся чинними нормативними документами.

Зокрема, розмір допомоги з тимчасової непрацездатності і допомоги з вагітності та пологів обчислюйте у спосіб, визначений у Порядку № 1266. Заяву-розрахунок подавайте до ПФУ за Порядком № 12.

Зважте, що користуватися цими нормативними документами можете доти, поки уряд або ПФУ не замінять їх новими. Працюючи зі старою нормативкою, зважайте на зміни до Закону № 1105.

Що змінили в Законі № 1105

Загалом Закон № 1105 не зазнав значних змін. Проте для певних категорій осіб вони доволі суттєві.


Із 01.01.2023

розпорядником коштів соціального страхування є ПФУ

Насамперед, майте на увазі, що з 01.01.2023 розпорядником коштів соціального страхування є ПФУ. Тобто лише ПФУ надаватиме матеріальне забезпечення застрахованим особам і контролюватиме правильність їх надання.

При цьому Закон № 1105 не передбачає створення на підприємстві комісії або уповноваженого з питань соціального страхування. Тобто фактично її скасували. Починаючи із січня 2023-го страхові виплати призначатиме роботодавець або особа, яку він на це уповноважить. Вони також:

  • ухвалюватимуть рішення про призначення виплати або про відмову у призначенні;
  • контролюватимуть правильність нарахування і своєчасність надання страхових виплат;
  • розглядатимуть документи, що є підставою для надання страхових виплат.

Закон № 1105 також визначає, що за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформували листок непрацездатності, відповідатиме лікар, який його створив. При цьому в законі чітко визначений механізм дій роботодавця, який оплатив своєму працівникові такий необґрунтований листок непрацездатності.

Нова редакція Закону № 1105 не змінила визначень та норм:

  • страхувальник — зокрема, роботодавець;
  • застрахована особа — зокрема, найманий працівник;
  • страховий випадок — подія, з настанням якої виникає право на отримання соціальних виплат;
  • поняття страхового стажу і спосіб його визначення;
  • умови обмеження розміру виплати за лікарняним однією або двома мінзарплатами.

Зміни, що містить нова редакція Закону № 1105, порівняємо з попередніми (табл.).

Ключові зміни нової редакції Закону № 1105
До 31.12.2022 Із 01.01.2023
Стаття 20 Стаття 13
Види матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності:
  • допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
  • допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною;
  • допомога по вагітності та пологах;
  • допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві);
  • оплата лікування та/або реабілітаційної допомогиу відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм
Стаття 22 Стаття 15
Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати
Допомогу надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхового випадку
Лікарняні Фонд виплачує з 6-го дня непрацездатності. Перші 5 днів оплачує роботодавець
Допомогу по догляду за хворою дитиною або хворим членом сім’ї Фонд оплачує з першого дня
Обмеження тривалості виплати допомоги сезонним працівникам
Лікарняний працівникам УТОГ і УТОС надається з першого дня за рахунок ФСС
Стаття 28 Стаття 21
Розмір допомоги на поховання
Допомогу на поховання надають у розмірі, що встановлює:
ФСС ПФУ*
Стаття 30 Стаття 22
Умови оплати лікарняних сумісникам
Допомогу по тимчасовій непрацездатності та/або по вагітності та пологах надають за основним місцем роботи
та за сумісництвом або за місцем роботи за сумісництвом
Стаття 32 Стаття 24
Строки розгляду документів та призначення допомоги
Лікарняний по тимчасовій непрацездатності** роботодавець розглядає протягом 10 днів після отримання документів
Лікарняний по вагітності та пологах роботодавець розглядає:
10 днів 3 дні
Документи на призначення допомоги на поховання роботодавець має розглянути за 1 день
Звернутися за призначенням виплати можна не пізніше:
12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи 6 календарних місяців з дня відновлення працездатності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, з дня смерті застрахованої особи або члена її сім’ї
Стаття 34 Стаття 26
Порядок фінансування лікарняних за заявою-розрахунком
ФСС здійснює фінансування протягом 10 робочих днів після надходження заяви ПФУ здійснює фінансування протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі
* На момент написання статті ПФУ не встановив такого розміру.
** Йдеться про лікарняні зі статусом «Готовий до сплати».

Як бачимо, нова редакція Закону № 1105 не передбачає оплати лікування та/або реабілітаційної допомоги у відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм. Чи це спроба заощадити кошти платників податків або ж погіршити соціальні гарантії — покаже практика.

Однією з ключових змін нової редакції Закону № 1105 є умови оплати лікарняних сумісникам — їх позбавили виплат за лікарняним. При цьому податки та ЄСВ із заробітної плати сумісника ні­хто не скасовував. Звісно, їм залишили право на свій розсуд вибирати, де саме вони отримуватимуть виплату. Але розмір допомоги значно зменшиться.

Скорочення строку, протягом якого застрахована особа може звернутися по призначення виплати (ч. 5 ст. 24 Закону № 1105), навряд чи є погіршенням. Адже йдеться про те, коли працівник подав лікарняний роботодавцеві, а не про строк, протягом якого роботодавець звернувся до ПФУ. Зважаючи на те що страхувальник бачить лікарняні в особистому кабінеті одразу після їх створення, зазначений строк буде достатньо складно проґавити.

Нова редакція Закону № 1105 також передбачає, що перевірятимуть листки непрацездатності особи, яких правління ПФУ упов­новажить проводити перевірки обґрунтованості видачі та продов­ження листків непрацездатності. А порядок проведення таких перевірок має затвердити Кабмін.

На сьогодні такого порядку урядовці ще не затвердити. Проте це не означає, що роботодавець може не нараховувати лікарняних та несвоєчасно надавати соціальні виплати. Адже ПФУ є правонаступником ФСС, тож для проведення перевірок немає строку давності.

Замість резюме

Із 01.01.2023 опрацьовуйте лікарняні та призначайте виплати у звичний спосіб. Але лікарняні з вагітності та пологів опрацьовуйте за 3 дні, а не за 10, як раніше.

Допомогу з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів обчислюйте за рік, що передує місяцю, в якому настав страховий випадок (Постанова № 1266). Якщо працівник пропрацював не 12 місяців, обчислюйте допомогу за фактично відпрацьовані пов­ні місяці з першого по перше число. Якщо немає відпрацьованих місяців — за дні від початку трудових відносин до дня настання страхового випадку. А якщо страховий випадок настав у перший день роботи — з посадового окладу: діліть його на 30,44 (середньомісячна кількість календарних днів за рік).

До лікарняного з тимчасової непрацездатності застосовуйте страховий стаж працівника. Визначайте його за довідками:

  • про застраховану особу — ОК-5; ОК-7;
  • трудовий і страховий стаж — Додаток № 9.

Допомогу з вагітності та пологів надавайте у розмірі 100% незалежно від страхового стажу працівниці. А якщо сума обчисленої допомоги в розрахунку на місяць менша за мінзарплату — проведіть донарахування до розміру мінзарплати.

Якщо за рік перед настанням страхового випадку працівник не має шести місяців страхового стажу, допомогу:

  • з тимчасової непрацездатності обмежуйте мінзарплатою;
  • вагітності та пологів — обчислюйте із суми фактичної зарплати працівниці, але не більшої за дві мінзарплати.

Кошти від ПФУ отримаєте після того, як подасте заяву-розрахунок. Поки що користуйтеся її старою формою.

Виплачуйте лікарняні працівникам у день виплати заробітної плати, після того як ПФУ профінансував вашу заяву-розрахунок.

Головбух пояснює: що змінюється з 1 січня в розрахунку середньої зарплати для страхових виплат
№ 47, 2022
Хто має приймати платіжні картки з 1 січня 2023 року