44
Листопад 2022року
облік
виробничі запаси

Зміни до НП(С)БО 9: як зміниться облік запасів із 01.01.2023

Мінфін уніс зміни до нацстандарту з обліку запасів. Запрацюють вони з наступного року, але проаналізувати їх можемо вже зараз. Підкажемо, на що вплинуть оновлені норми

Альона Любанова , шеф-редактор Експертус Головбух

Зміни до НП(С)БО 9 «Запаси» Мінфін уніс двома актами — Наказом № 320 та Наказом № 357. Обидва мають набрати чинності 01.01.2023, але не раніше, ніж їх офіційно опублікують. Про­аналізуємо майбутні зміни.

Сфера застосування стандарту

Із 01.01.2023 сфера дії НП(С)БО 9 не поширюватиметься на всі фінансові інструменти. Наразі пункт 3.2 залишає поза увагою лише фінансові активи.

Тобто НП(С)БО 9 не зачіпатиме:

  • незавершених робіт за будівельними контрактами, включаючи контракти про надання послуг, безпосередньо пов’язаних з такими роботами. Їх доведеться обліковувати за приписами НП(С)БО 18 «Будівельні контракти»;
  • фінансових інструментів — їх облік врегульований в НП(С)БО 13 «Фінансові інструменти»;
  • поточних біологічних активів, якщо їх оцінюють за справедливою вартістю відповідно до НП(С)БО 30 «Біологічні активи»;
  • корисних копалин, якщо їх оцінюють за чистою вартістю реалізації відповідно до інших НП(С)БО (п. 3 НП(С)БО 9).

Нові терміни

Мінфін додав до НП(С)БО 9 два відносно нових терміни. Так, пункт 4 міститиме визначення первісної вартості.

Первісна вартість — фактична собівартість запасів, визначена відповідно до цього Національного положення (стандарту).

Пункт 4 НП(С)БО 9

За суттю це нічого не змінює для обліку запасів. Адже таке саме визначення знаходимо в пункті 9 НП(С)БО 9. А саме, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість таких запасів.

Проте змін зазнав перелік витрат, які формують первісну вартість запасів. Про це далі детальніше.

Окрім цього, в пункті 13 НП(С)БО 9 з’явиться термін «подіб­ні запаси»:

Подібними вважаються запаси, що мають подібне призначення або умови використання.

У царині НП(С)БО подібність чи неподібність активів згадують стосовно їх обміну, тобто бартеру. Пункт 13 НП(С)БО 9, до якого додали визначення подібних запасів, регулює саме облік запасів, придбаних в результаті обміну на подібні чи неподібні активи.

Відтак подібними вважатимуть запаси із подібними:

  • призначенням

або

  • умовами використання.

Натомість в МСФЗ, а саме МСБО 2 «Запаси», подібність запасів згадують стосовно їх уцінки до чистої вартості реалізації (ЧВР). За параграфом 29 МСБО 2, щоб списати вартість запасів до ЧВР, подібні або взаємопов’язані одиниці запасів іноді доцільно об’єднати. Наприклад, одиниці запасів, що належать до однієї номенклатурної групи продукції, мають подібне призначення або кінцеву мету використання, виробляються та продаються в одному географічному регіоні, але практично їх не можна оцінити окремо від інших одиниць цієї номенклатурної групи продукції.

Первісна вартість

Перелік витрат, що формують первісну вартість запасів, наведений у пункті 9 НП(С)БО 9. Мінфін дещо його відкоригував.

Наразі до первісної вартості запасів, придбаних за плату, включають, зокрема, суми, що їх згідно з договором сплачують постачальникові (продавцю), за вирахуванням непрямих податків (п. 9). Із наступного року ця частина міститиме ще й вимогу: під час формування первісної вартості запасів зменшувати її на суму знижок, що надав постачальник (продавець).

Наразі в пункті 9 НП(С)БО 9 не йдеться безпосередньо про те, що суми знижок, що надають продавці в момент продажу запасів, зменшують первісну вартість запасів. Але це не означає, що цього не робили на практиці. Оскільки в цьому пункті чітко зазначено, що до собівартості запасів включають лише суми, що їх фактично сплачують постачальникові, суми знижок і зараз вираховують, коли визначають первісну вартість запасів. Ба більше, таку вимогу завжди передбачав і пункт 2.2 Методрекомендацій № 2:

Запаси, придбані за плату, оприбутковуються за первісною вартістю, яка складається з витрат, що виникли у зв’язку з придбанням підприємством запасів, зокрема:

ціна придбання за вирахуванням знижок відповідно до договору з постачальником (продавцем) та непрямих податків, крім випадків, якщо податки не відшкодовуються підприємству відповідно до чинного законодавства…

Усе це стосується знижок, що їх надають безпосередньо під час продажу запасів. Інша ситуація із так званими ретрознижками. Це знижки, що їх надають після придбання запасів, коли підприємство вже сформувало вартість, а іноді навіть і запаси вже реалізувало. Про них НП(С)БО 9 не містить згадок зараз, не буде їх і після того, як зміни наберуть чинності.

На практиці, залежно від ситуації, на суму таких знижок:

  • коригують —
  • ціну запасів — якщо на момент надання знижки їх ще не списали та обліковують на балансі підприємства;
  • витрати, на які списали запаси, — якщо їх вже використали або продали;
  • відображають операційні доходи — якщо запаси використали або продали в минулих періодах, відповідно, немає змоги відкоригувати витрати.

Мінфін також уніс зміни до пункту 14 НП(С)БО 9. Він передбачає перелік витрат, яких не включають до первісної вартості запасів, — вони належать до витрат того періоду, в якому їх зазнали (встановили).

Пункт 14 доповнили новим абзацом. Коли він набере чинно­сті, до первісної вартості запасів не потрібно буде включати і витрати на зберігання запасів, окрім витрат, необхідних у процесі виробництва перед наступним його етапом.

Тобто витрати на зберігання запасів не включайте до первісної вартості запасів. Відносьте їх до витрат звітного періоду. Виняток — витрати на зберігання, що зумовлені виробничим процесом і необхідні для підготовки до наступного етапу виробництва. Такі витрати мають потрапити до первісної вартості запасів.

Зауважимо, таку саму вимогу містить пункт «б» параграфа 16 МСБО 2.

Окрім цього, в пункті 14 словосполучення «витрати на збут» замінили словосполученням «витрати на продаж». Тобто до первісної вартості запасів не включають витрати на їх продаж (абз. 5 п. 14). Ця зміна також наближує НП(С)БО 9 до МСБО 2.

Як правило, під витратами на продаж розуміють витрати, що можуть виникнути в результаті продажу запасів. У системі нацстандартів визначення витрат на продаж знаходимо в пункті 4 НП(С)БО 30.

Знецінення запасів

За пунктом 25 НП(С)БО 9 запаси відображають за ЧВР, якщо на дату балансу:

  • ціна їх продажу знизилася;
  • вони зіпсовані чи застаріли;
  • в інший спосіб втратили первісно очікувану економічну вигоду.

Мінфін доповнив пункт 25 положенням: заборонено переглядати первісну вартість матеріалів та інших допоміжних матеріалів, призначених для виробництва продукції, та коригувати її до рівня ЧВР, якщо очікується, що готову продукцію, виготовлену з них, реалізують за ціною, не нижчою за собівартість.

Матеріали слід відображати за ЧВР, якщо внаслідок зниження ринкових цін собівартість готової продукції перевищить ЧВР.

Таке доповнення також зближує норми НП(С)БО 9 із нормами МСБО 2, у якому читаємо:

Матеріали та інші допоміжні матеріали, утримувані для виробництва запасів, не списуються частково нижче собівартості, якщо очікується, що готова продукція, виготовлена з них, буде реалізована за собівартістю або вище від собівартості. Проте, коли падіння ціни на матеріали указує на те, що собівартість готової продукції буде вищою за чисту вартість реалізації, матеріали частково списуються до їх чистої варто­сті реалізації. За таких обставин відновлювана собівартість матеріалів буде найкращою наявною оцінкою чистої вартості їх реалізації.

Пункт 32 МСБО 2

Зверніть увагу на останнє речення з параграфа 32 МСБО 2. На відміну від нових доповнень до НП(С)БО 9, тут уточнено: коли все ж таки відображаєте матеріали за ЧВР, тому що через зниження ринкових цін на них собівартість готової продукції перевищить ЧВР, найкращою наявною оцінкою ЧВР матеріалів буде їх відновлювана собівартість.У системі НП(С)БО під відновлюваною собівартістю розуміють сучасну собівартість придбання (додаток до НП(С)БО 19 «Об’єд­нання підприємств»).

Розкриття інформації у примітках

Чиновники розширили обсяг інформації про запаси, яку підприємство має розкривати у примітках до фінзвітності. Так, окрім інформації, яку наразі вимагає розкривати пункт 29 НП(С)БО 9, підприємству доведеться також розкривати у примітках інформацію про суму:

  • запасів, визнаних витратами протягом періоду;
  • часткового списання вартості запасів до чистої вартості їх реалізації, визнану витратами відповідно до пункту 27 НП(С)БО 9.

Окрім цього, із прикладу 2 додатка до НП(С)БО 9 Мінфін вилучив згадку про субрахунок 289 «Транспортно-заготівельні витрати». Нагадаємо, саме цей субрахунок рекомендували використовувати торговельним підприємствам для обліку транспортно-заготівельних витрат. Натомість урядовці уточнили, що транспортно-заготівельні витрати слід обліковувати на окремому субрахунку. На якому саме — визначте на свій розсуд.

  1. Сфера застосування стандарту
  2. Нові терміни
  3. Первісна вартість
  4. Знецінення запасів
  5. Розкриття інформації у примітках

РЕЗЮМЕ

Зміни до НП(С)БО 9 запрацюють із 01.01.2023.

Сфера дії стандарту не поширюватиметься на всі фінансові інструменти.

Подібними вважатимуть запаси, що мають подібне призначення або умови використання.

Знижки, що їх надають постачальники, не включатимуть до первісної вартості запасів.

Первісну вартість запасів, призначених для виробництва продукції, не переглядатимуть і не коригуватимуть до рівня чистої вартості реалізації, якщо очікується, що готову продукцію, виготовлену з них, реалізують за ціною, не нижчою за собівартість.

У примітках до фінансової звітності додатково доведеться розкривати інформацію про суму запасів, визнаних витратами протягом періоду, і суму списання вартості запасів до чистої вартості їх реалізації.

Сім відповідей про відрядження, які закриють гештальт бухгалтерів
№ 44, 2022
Сонячна станція: як створити й отримати ліцензію