Порядок інформування про кінцевих бенефіціарів: що зміниться із грудня 2022-го
- Строки подання інформації
- Обов’язок щорічно підтверджувати КБВ
- Право повідомити про розбіжності в інформації
- Штрафи за порушення
Закон № 2571, яким депутати внесли зміни до порядку подання юрособами даних про своїх кінцевих бенефіціарних власників (КБВ), оприлюднений 29 вересня 2022 року. Зміни із Закону № 2571 набирають чинності за три місяця після його офіційного опублікування, тобто 29.12.2022.
Як правило, КБВ лише один, хоча в окремих випадках Закон № 361 припускає наявність групи бенефіціарів.
Аби зрозуміти, що саме змінилося, спершу пригадаємо, хто такі КБВ, коли потрібно було подавати інформацію про КБВ і як війна вплинула на цей процес.
Коли та кому подавати інформацію про КБВ
попередні вимоги
Інформація про КБВ має бути в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР). Тому інформувати про КБВ потрібно, коли власником юрособи є інша юрособа або серед власників є хоча б одна юрособа. Такий висновок випливає з формулювань у підпункті 9 частини 2 статті 9 Закону № 755.
Від цієї дати набирають чинності зміни щодо КБВ
Юрособи були повинні:
- подавати дані про КБВ і структуру власності. Причому це стосувалося як юросіб, які були зареєстровані до 28.04.2020 — дати, коли набрав чинності Закон № 361, так і юросіб, зареєстрованих до 11.07.2021 — коли набрав чинності документ про форму та зміст структури власності. Такі юрособи мали подати дані про КБВ і структуру власності до 11.07.2022 включно. Проте через війну строк відтермінували;
- щороку підтверджувати відомості про КБВ (поки що чинна ст. 17-1 Закону № 755). Одразу зауважимо, цю норму скасували, про це детальніше розповімо далі;
- вносити зміни до даних про КБВ і структуру власності протягом 30 робочих днів із дня їх виникнення (ч. 22 ст. 17 Закону № 755).
воєнні вимоги
В умовах воєнного стану вимоги щодо інформування про КБВ можна не виконувати, окрім ситуації, коли реєструєте нове підприємство.
Так, довоєнний граничний термін подання інформації про КБВ був 11 липня 2022 року. Однак цю проблему уряд розв’язав, відклавши обов’язок розкривати інформацію про КБВ на строк дії воєнного стану і протягом одного місяця після його припинення/скасування (п. 8-1 Постанови № 209).
Ба більше, Мін’юст визначив1, що встановлені Законом № 361 вимоги стосовно оновлення інформації про КБВ підпадають під дію Закону № 2115. Це означає, що подати інформацію про КБВ юрособи можуть протягом трьох місяців після скасування воєнного стану.
Однак юрособи, які наразі бажають оновити відомості про КБВ, мають юридичне право і технічну можливість це зробити, звернувшись до суб’єктів державної реєстрації2.
Що зміниться у правилах інформування про КБВ
які нові строки
Закон № 2571 змінив строки первинного оновлення інформації про КБВ. Так, замість відкладених на час воєнного стану строків маємо інші.
Тим, хто реєстрував підприємство за старими правилами без інформації про КБВ, дані про них і структуру власності треба подати впродовж 6 місяців із дня, коли набере чинності нормативка, якою чиновники затвердять форму та зміст структури власності і методологію визначення юрособою КБВ. Однак не раніше ніж 90 днів із дня закінчення воєнного стану, якщо згадану нормативку ухвалять раніше.
КБВ — це фізособа,
яка прямо чи опосередковано є фактичним власником юрособи
Методологію визначення юрособою КБВ має розробити Держфінпослуг, затвердити — уряд та НБУ, а опублікувати — Мінфін на своєму сайті. Тож дочекаємося появи методології, а тоді почнемо відлічувати шестимісячний строк.
Це означає: якщо юрособа жодного разу не подавала даних про КБВ і структури власності, штрафи їй не загрожують. Адже кінцеву дату 11.07.2022 відтермінували через війну, а нові строки почнуть діяти лише після того, як набере чинності згадана нормативка.
Окрім цього, Закон № 2571 прояснює питання щодо структури власності. А саме:
- структура власності — це також інформація, яка зберігається у ЄДР;
- форму та зміст структури власності визначатимуть положення про структуру власності, яких має бути кілька. Одне затвердить Держфінпослуг — для більшості юросіб, решту — НБУ та НКЦПФР, кожен орган — для тих, діяльність яких він регулює. Ймовірно, НКЦПФР визначатиме структуру власності для ПАТ.
кому не потрібно подавати дані
Закон № 2571 також скоригував перелік юросіб, які не зобов’язані подавати дані про КБВ і структуру власності. Окрім того, не подаватимуть таку інформацію юрособи, які вже подали відомості про КБВ і структуру власності. Звісно, якщо вона правильна і її не потрібно виправити чи актуалізувати.
Юрособи, яких звільнили від подання інформації про КБВ:
- політичні партії та їх структурні утворення;
- профспілки, їх об’єднання, організації профспілок;
- творчі спілки;
- організації роботодавців та їх об’єднання;
- адвокатські об’єднання та бюро;
- організації, що здійснюють професійне самоврядування у сфері нотаріату;
- держоргани та органи місцевого самоврядування, їх асоціації;
- державні та комунальні підприємства, установи, організації;
- ПАТ, акції яких допущені до торгів принаймні на одній фондовій біржі з переліку іноземних3;
- місцеві осередки творчих спілок;
- торгово-промислові палати;
- державні пенсійні фонди;
- кооперативи (житлово-будівельні, дачні, гаражні, сільськогосподарські);
- об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ);
- асоціації власників житлових будинків;
- внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об’єднання;
- відокремлені структурні підрозділи зі статусом юридичної особи, окрім відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації (п. 8 ст. 5-1 Закону № 361, з’явиться після набрання чинності Законом № 2571).
чи підтверджувати дані щороку
Із 29.12.2022 щороку подавати підтвердження даних про КБВ не потрібно. Закон № 2571 скасовує дію статті 17-1 Закону № 755, яка вимагала підтверджувати відомості про КБВ щорічно починаючи з наступного року після дати державної реєстрації юрособи, протягом 14 календарних днів.
Замість щорічного подання інформації про КБВ запровадили обов’язкову актуалізацію в разі її зміни. Так, за новою статтею 5-1 Закону № 361, яку вносить Закон № 2571, юрособа зобов’язана:
- підтримувати відомості про КБВ і структуру власності в актуальному стані;
- повідомляти держреєстратора про зміни — впродовж 30 робочих днів із дня, коли сталися такі зміни. Наприклад, якщо змінився бенефіціар, протягом цього строку потрібно провести держреєстрацію зміни;
- подавати держреєстратору підтвердні документи про зміни;
- у разі виявлення помилки повідомляти держреєстратора й виправляти помилку впродовж 3 робочих днів із дня її виявлення.
Збирання інформації про КБВ
Закон № 2571 «шліфує» і взаємовідносини між юрособою та її засновниками.
Так, із 29.12.2022 юрособи та фізособи, які є засновниками, учасниками, власниками юросіб або справляють вирішальний вплив на їх діяльність, на запити своїх юросіб мають подавати інформацію, необхідну для актуалізації даних про КБВ і структуру власності. Таку інформацію подаватимуть до ЄДР протягом п’яти робочих днів.
Окрім того, такі особи мають самостійно, без стороннього запиту, повідомляти своїх юросіб про зміни у структурі власності або зміну КБВ. Строк повідомлення — також п’ять робочих днів.
Виявлення недостовірності у даних про КБВ
Із 29.12.2022 до Мін’юсту можна буде подавати повідомлення про розбіжності між фактичними відомостями про КБВ і структуру власності юрособи і даними, що містяться у ЄДР. Надсилати повідомлення про невідповідність зможуть:
- органи держвлади та правоохоронні органи;
- суб’єкти первинного фінмоніторингу (банки, інші фінустанови, страховики, нотаріуси, адвокати, аудитори тощо);
- інші особи (яких інформація стосується).
Актуалізація інформації
про КБВ — замість щорічного підтвердження
Якщо виявили розбіжність, такі органи, суб’єкти чи особи протягом 10 робочих днів мають повідомити про це держателя ЄДР. Після отримання такого повідомлення в ЄДР з’явиться позначка про можливу недостовірність інформації про КБВ такої юрособи.
Держатель ЄДР надсилатиме звернення до юрособи з вимогою надати пояснення. Порядок і строки надання таких пояснень має розробити Мін’юст разом із Держфінпослуг.
Отримані пояснення держреєстратор перевірятиме протягом 10 робочих днів. Якщо виявиться, що інформація про КБВ актуальна, держреєстратор скасує позначку про її недостовірність у ЄДР протягом 5 робочих днів і повідомить про це юрособу та особу, яка надіслала повідомлення.
Якщо юрособа не надасть пояснень протягом 30 робочих днів із дня направлення запиту чи буде встановлено, що інформація про КБВ та/або структуру власності не актуальна, держреєстратор вилучить із ЄДР інформацію про КБВ юрособи та повідомить про це юрособу та особу, яка надіслала повідомлення.
Яка відповідальність за порушення порядку інформування
Раніше за неподання або несвоєчасне подання інформації про КБВ лише штрафували. Розмір санкції становив від 17 до 51 тис. грн (ст. 166-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Карали особу, уповноважену діяти від імені юрособи. Однак через Постанову № 209 штрафу не застосовують у період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його закінчення.
Після набрання чинності Законом № 2571 штраф за неподання або несвоєчасне подання інформації про КБВ безпосередньо буде визначений у частині 4 статті 35 Закону № 755. Його розмір — від 17 до 34 тис. грн. Причому штрафуватимуть вже не посадових осіб, а власне юрособу, яка порушила порядок подання інформації про КБВ.
Такий самий штраф накладатимуть, якщо засновники — юрособи або фізособи, ті, хто справляє вирішальний вплив, на запит своєї юрособи не нададуть даних про бенефіціарів та необхідні документи. Йдеться про первинне подання даних та їх оновлення.