Що змінилося в правилах зупинення реєстрації ПН та РК
Уряд оновив порядок, за яким блокують реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування. Зміни вже діють. Пояснимо, які розрахунки коригування податківці наразі зареєструють без моніторингу, з яких причин можуть скасувати вже враховані таблиці даних платника та інші зміни у документі
Кабмін змінив Порядок № 1165, за яким податківці зупиняють реєстрацію податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК). Постанова № 1154*, яка вносить ці зміни, набрала чинності 14.10.2022.
Зміни планували ще влітку, їх небагато, але вони не полегшують життя платникам ПДВ. Їх розробили через те, що були численні випадки маніпулювання показниками й ознаками, за дотримання яких ПН та РК, що їх платники подають на реєстрацію, не підлягають перевірці на відповідність критеріям ризиковості платника податку та критеріям ризиковості здійснення операцій.
З’ясуємо, що саме підкоригували в порядку блокування ПН та РК.
Розширили коло РК, яких не стосуються ознаки безумовної реєстрації
Не підлягають моніторингу ПН та РК, які відповідають принаймні одній з ознак безумовної реєстрації, що визначає пункт 3 Порядку № 1165. Їх мають реєструвати автоматично. Але для деяких РК зробили винятки із цього правила. До оновлення Порядок № 1165 передбачав, що з-під перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації випадали й одразу підлягали моніторингу на відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків РК, що їх склали:
- у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальникові;
- на неплатника податку.
Ознаки безумовної реєстрації
не поширюються на РК, що склали на неплатників ПДВ
Тепер на моніторинг одразу потраплятимуть і РК, що постачальник склав до ПН на отримувача — платника ПДВ, які передбачають зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг. На ознаки безумовної реєстрації їх не перевірятимуть.
Тож під моніторинг потраплятиме ще більше РК, що їх складають на платника ПДВ. Зокрема, й ті, в яких загальна сума компенсації не змінюється або навіть збільшується, якщо зменшується сума компенсації хоча б одного товару чи послуги.
Блокуватимуть РК, що подає на реєстрацію ризиковий покупець
Під блокування потраплятимуть зменшувальні РК, що їх подаватиме на реєстрацію покупець товарів/послуг, який відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку (зміни до п. 6 Порядку № 1165).
До цього зупиняли реєстрацію лише тих ПН/РК, що складав ризиковий постачальник.
Визначили випадки, за яких скасують враховану таблицю даних платника
Однією з ознак безумовної реєстрації ПН/РК є відповідність зазначених у них кодів товарів/послуг тим, що містить врахована податківцями таблиця даних платника. Утім, врахована таблиця — не назавжди. Податківці мають право її скасувати.
Обов’язковому моніторингу
підлягають РК, в яких зменшуєте суму компенсації вартості хоча б одного товару/послуги
Уряд конкретизував випадки, коли комісії органів контролю ухвалюватимуть рішення не враховувати таблицю даних платника, що врахована, зокрема, в автоматичному режимі (зміни до п. 19 Порядку № 1165).
Рішення про неврахування вже врахованої таблиці платник отримає, якщо:
- є рішення про його відповідність критеріям ризиковості платника податку, визначеним у пунктах 1—5 додатка 3 до Порядку № 1165;
- контролери дізнаються, що інформація, яку платник у ній зазначив, не відповідає видам економічної діяльності за КВЕД, кодам товарів чи послуг за УКТ ЗЕД (ДКПП), що він постачає та/або придбаває чи отримує, ввозить на митну територію України. Це свідчить, що платник податку надав у таблиці даних платника податку недостовірну інформацію.
Зупинятимуть реєстрацію ПН, якщо постачання будь-якого товару у півтора разу перевищує його залишки
Від цієї дати працюють нові правила блокування ПН/РК
Змінили критерій 1 ризиковості здійснення операцій (п. 1 додатка 3 до Порядку № 1165). Цей критерій спрацьовував, коли ПН/РК на збільшення, що платник подавав на реєстрацію, одночасно відповідали трьом умовам:
- товарів, що включили до ПН, немає у таблиці даних платника як таких, що їх постачають на постійній основі;
- обсяг постачання товару, зазначений у ПН (Vпостач), дорівнює залишку або перевищує його. Залишок визначають як різницю між обсягом придбаних товарів (Vпридб), збільшеним у півтора разу, й обсягом постачання (Vпостач):
- такий залишок товару містить понад 50% ризикових товарів із переліку кодів товарів, що визначає та затверджує наказом ДПС.
Третю умову уряд вилучив. Це означає, що на відповідність цьому критерію перевірятимуть залишки всіх товарів без винятку, а не як раніше — лише тих, що ДПС визначала як ризикові.
Таблицю даних скасують,
якщо відповідатимете критеріям ризиковості платника
Ризик блокування ПН/РК за цим критерієм зростає, коли немає вхідних ПН на придбання товару, зокрема, коли:
- придбаваєте товари у неплатників ПДВ;
- отримуєте попередню оплату за ще не придбаний товар.
Щоб уникнути блокування за цім критерієм:
- подбайте, аби подані на реєстрацію ПН та РК відповідали будь-якій ознаці безумовної реєстрації з пункту 3 Порядку № 1165. Зокрема, маєте враховану таблицю даних платника з ідентичними кодами товарів;
- дотримайте хоча б одного з показників позитивної податкової історії, визначених у додатку 2 Порядку № 1165.
Інформацію про обчислені показники позитивної податкової історії можете дізнатися через е-кабінет.