Як списати безнадійний податковий борг, що виник через форс-мажор
Податковий борг, що виник внаслідок форс-мажорних обставин, зокрема через військову агресію рф, можна списати. Рішення про списання контролери ухвалюватимуть на підставі письмової заяви платника податків. Списати податковий борг, що виник через форс-мажор, допоможе експерт
Через військову агресію рф чимало платників не можуть сплачувати до бюджету податки. Податкове законодавство передбачає кілька варіантів виходу з цього становища. Можна скористатися розстроченням або відстроченням податкового боргу або взагалі списати такий борг як безнадійний. Останній варіант — іноді єдиний для платників, у яких через війну утворився податковий борг. З’ясуємо, що зробити платнику, аби списати податковий борг, що виник через форс-мажорні обставини.
Нові правила
Можливість списати безнадійний податковий борг передбачає стаття 101 Податкового кодексу (ПК). Обставини, за якими податковий борг визнають безнадійним, встановлює пункт 101.2 ПК (табл.).
Коли податковий борг визнають безнадійним
Обставина, за якою борг визнають безнадійним | На яку дату |
Податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв’язку з недостатністю майна банкрута | На дату, коли набрали законної сили: – ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу — у разі банкрутства боржника-юрособи або– ухвала суду про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність — у разі банкрутства боржника-фізособи |
Податковий борг фізособи, яку суд визнав недієздатною, безвісно відсутньою або оголосив померлою, у разі недостатності майна, на яке можна звернути стягнення за законом | На дату, коли набрало законної сили відповідне рішення суду |
Податковий борг померлої фізособи у разі недостатності майна, на яке можна звернути стягнення за законом | На дату підписання акта опису спадкового майна за умови отримання інформації про підписання такого акта відповідно до чинного законодавства |
Податковий борг фізособи, яку розшукують понад 720 днів | На дату надходження інформації на запит органу ДПС за даними відповідних органів |
Податковий борг платника податків, у т. ч. податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 ПК | На дату, коли рішення ухвалив керівник територіального органу ДПС (його заступник або уповноважена особа) |
Податковий борг платника податків, що виник внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) | На дату, що настає за граничним строком сплати грошових зобов’язань за період, на який припадає дата, зазначена в документі, що засвідчує факт форс-мажорних обставин |
Податковий борг платника податків, щодо якого на підставі рішення суду внесений запис про припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань | На дату припинення державної реєстрації платника податків, зазначену у відповідному повідомленні держреєстратора |
Податковий борг банку, щодо якого є рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення НБУ про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури | На дату ухвалення відповідного рішення |
Податковий борг, що виник внаслідок форс-мажору (обставин непереборної сили) є однією з обставин, за якою його визнають безнадійним (пп. 101.2.4 ПК).
Підставою засвідчити форс-мажорні обставини є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що перелічені у статті 14-1 Закону про ТПП. Торгово-промислова палата України (ТПП) розмістила на своєму сайті лист від 28.02.2022 № 2024/2.0-7.1, в якому засвідчила збройну агресію рф проти України обставиною непереборної сили (форс-мажорною обставиною). Тож платники, у яких внаслідок запровадження воєнного стану виник податковий борг, мають підставу його списати.
Порядок № 220, за яким податківці списують безнадійний податковий борг, діє з 23.08.2022 для платників:
- фізичних осіб — резидентів і нерезидентів;
- юридичних осіб — резидентів і нерезидентів та їх відокремлених підрозділів, що мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування, і які зобов’язані сплачувати податки та збори.
Списати можна безнадійний податковий борг, а також штрафні санкції і пеню, нараховані на такий податковий борг.
Податковий борг — це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК.
Суми безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню, визначають територіальні органи ДПС на підставі даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі — ІКС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу для кожного з випадків визнання такого боргу безнадійним.
Списати можна
безнадійний податковий борг разом зі штрафними санкціями та пенею, що нараховані на такий борг
Порядок № 220 передбачає, що у разі, коли податковий борг виник внаслідок форс-мажорних обставин, платник має звернутися з письмовою заявою про списання. Втім, податківці роз’яснюють, що безнадійний податковий борг в усіх випадках списують за результатами розгляду документів, які подав платник податків (ЗІР, категорія 128.11). Тому якщо розраховуєте на списання безнадійного податкового боргу, не чекайте на рішення податківців, а самостійно надайте документи, що підтверджують обставини виникнення такого боргу.
За результатами розгляду документів, необхідних щоб підтвердити безнадійність податкового боргу, керівник чи його заступник територіального органу ДПС за наявності підстав ухвалює рішення про списання безнадійного податкового боргу. Таке рішення оформляють на бланку за формою згідно з додатком до Порядку № 220.
За попереднім Порядком № 577 факт непереборної сили підтверджували:
- ТПП або уповноважені нею регіональні ТПП;
- уповноважені органи іншої держави, легалізовані консульськими установами України, — у разі настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави;
- рішення Президента України;
- рішення ВР АР Крим, обласних рад;
- висновки інших органів, уповноважених засвідчувати форс-мажорні обставини.
Наразі підтвердженням факту форс-мажорних обставин є сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі — сертифікат), який видає ТПП.
Порядок дій
Щоб списати безнадійний податковий борг, що виник внаслідок військової агресії рф, дійте за алгоритмом.
Отримайте сертифікат ТПП
Видачу сертифікатів щодо форс-мажорних обставин регламентує стаття 14-1Закону про ТТП і Регламент.
Щоб отримати сертифікат, зверніться до ТПП або до відповідної регіональної ТПП із заявою за формою, що наведена у Додатку 3 до Регламенту. Заяву подавайте за підписом керівника з відбитком печатки підприємства (за наявності). Зразок заповненої заяви є на сайті ТПП. Він не враховує останні зміни у формі заяви, але може стати у пригоді.
Форс-мажорні обставини ТПП засвідчуватиме за кожним окремим податковим зобов’язанням, виконання якого настало згідно з умовами законодавчих чи інших нормативних актів і виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин. Тож до кожної окремої заяви додавайте окремий комплект документів. Перелік документів, які необхідно додати до заяви, наведений у пункті 17 її форми. Одним із таких документів є копія платіжки, що підтверджує оплату послуг ТПП.
Послуги ТПП оплачуйте окремо:
- за розгляд заяви і поданих документів;
- за засвідчення форс-мажорних обставин і видачу сертифіката.
Розрахувати вартість послуги можна на сайті ТПП. Так, щоб засвідчити форс-мажорні обставин для списання безнадійного податкового боргу, юридична особа сплатить 14 365,50 грн із ПДВ. Якщо послуги потрібні терміново, їх вартість зросте вдвічі.
Суб’єкти малого підприємництва можуть отримати сертифікат безплатно. У такому разі до заяви додатково подайте документи, що підтверджують статус суб’єкта малого підприємництва. Перелік потрібних документів містить пункт 18 форми заяви. Але за розгляд заяви із документами все одно доведеться заплатити.
– підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 млн євро, визначену за середньорічним курсом НБУ;
– юридичні особи, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 млн євро, визначену за середньорічним курсом НБУ (ст. 55 Господарського кодексу).
Сертифікат видають упродовж семи днів після звернення. Але якщо неправильно чи не повністю оформите заяву або не надасте документів, передбачених у цій заяві, розгляд заяви можуть подовжити до 21 робочого дня, щоб ви могли надати додаткові пояснення, документи, докази тощо. Про подовження розгляду ТПП має повідомити письмово. Якщо отримали відмову в засвідченні форс-мажорних обставин, маєте право повторно звернутись до ТПП після того, як виправите недоліки.
Якщо отримали обґрунтовану відмову у засвідченні форс-мажорних обставин, маєте право повернути сплачені кошти за засвідчення форс-мажорних обставин та видачу сертифіката на підставі письмового звернення.
Подайте заяву до органу ДПС
У Порядку № 220 немає затвердженої форми Заяви про списання безнадійного початкового боргу, що виник внаслідок форс-мажору. Є лише вимога зазначити суми податків і зборів, які підлягають списанню (п. 2 розд. III Порядку № 220). Тут врахуйте особливості списання безнадійного податкового боргу з плати за землю та єдиного податку. Такий борг списують:
- з плати за землю — за період із дня, коли настали форс-мажорні обставини, і до закінчення граничного строку сплати грошового зобов’язання з такого податку за звітний календарний рік, у якому такі обставини виникли;
- з єдиного податку — із дня, коли настали форс-мажорні обставини, і до закінчення граничного строку сплати грошового зобов’язання за відповідний звітний період.
Заяву про списання
безнадійного боргу подавайте разом із сертифікатом ТПП про форс‑мажорні обставини
Письмову заяву подавайте у довільному форматі до територіального органу ДПС. До заяви обов’язково додайте сертифікат ТПП.
Порядок № 220 не встановлює строку, протягом якого контролери розглядатимуть подані документи. Рішення про списання безнадійного податкового боргу за наявності підстав ухвалюватиме керівник територіального органу ДПС чи його заступник (додаток до Порядку № 220). Рішення оформлять у двох екземплярах, один із яких нададуть платникові.
Списують безнадійний податковий борг щокварталу протягом 20 календарних днів, наступних за останнім днем кварталу (абз. перший п. 6 розд. ІІІ Порядку № 220).
Якщо за даними ІКС виявиться, що на день ухвалення рішення про списання безнадійного податкового боргу платник повністю або часткового погасив податковий борг, рішення про списання ухвалять лише на залишок непогашеної суми такого боргу.