38
Жовтень 2022року
звітність
податкова

Декларація з прибутку за три квартали: хто складає та коли подавати

1 жовтня стартувала кампанія декларування податку на прибуток за підсумками трьох кварталів 2022 року. На що звернути увагу під час квартального звітування, підкаже експерт

Альона Любанова , шеф-редактор Експертус Головбух

Перш ніж перейти до дедлайнів звітування, нагадаємо, хто має подавати квартальну декларацію з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація).

Хто подає

Декларацію за три квартали 2022 року подають чотири категорії платників.

1. Високодохідники, тобто платники, у яких бухдохід за 2021 рік перевищив 40 млн грн (п. 137.4, пп. «в» п. 137.5 Податкового кодексу України; ПК).

2. Прибутківці — квартальні платники, що ліквідувалися протягом ІІІ кварталу 2022 року. Такі платники у полі 10 «Особливі відмітки» мають поставити позначку про те, що вони є платниками, які подають Декларацію за останній податковий (звітний) період у зв’язку з ліквідацією.

У полі 2 «Звітний (податковий) період» Декларації платники зазначають базовий податковий (звітний) період, який вони застосовували з початку року, та відповідний звітний період, в якому подають останню Декларацію:

  • І квартал, півріччя, три квартали для базового звітного (податкового) періоду — календарний квартал;
  • рік для базового звітного (податкового) періоду — календарний рік (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).

3. Неприбутківці, що порушили умови перебування в «неприбутковому» статусі в липні — серпні 2022 року. Надалі за період з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому припустилися порушення, по 31 грудня звітного року неприбутківці зо­бо­в’я­зані:

  • щокварталу подавати Декларацію з фінзвітністю у квартальні строки, встановлені в підпункті 49.18.2 ПК;
  • сплачувати податок у строк, передбачений для квартального періоду, згідно з пунктом 57.1 ПК (пп. 133.4.3 ПК).
Якщо під час воєнного стану неприбуткова організація надає допомогу армії, закладам охорони здоров’я або іншу допомогу для забезпечення оборони країни і надання такої допомоги не передбачено її статутними документами, це не вважатиметься порушенням вимог пункту 133.4 ПК (п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

4. Прибутківці, що перейшли на спрощену систему оподаткування. Це як експрибутківці, що з 01.10.2022 перейшли на сплату єдиного податку (ЄП) за ставками 3% або 5%, так і експрибутківці, які протягом IIІ кварталу перейшли на спецспрощенку зі ставкою 2%.

Якщо ви протягом ІІІ кварталу 2022 року перейшли на спецспрощенку за ставкою 2%, маєте подати Декларацію за три квартали 2022 року. Відображайте в рядку Декларації:

  • 01 — всю суму бухдоходу, отриманого за всі три квартали 2022 року, у т. ч. отриману в періоді перебування на спецспрощенці (пп. 9.12 підрозд. 8 розд. ХХ ПК);
  • 02 — фінрезультат за період з 01.01.2022 до дати переходу на спецспрощенку (ЗІР, підкатегорія 102.20.01).

Фінзвітність за 9 місяців, яку варто додати до Декларації за три квартали 2022 року, має включати усі показники за цей період, а не тільки за період, коли платник перебував у статусі прибутківця.

Тому податківці радять платникам долучити до Декларації доповнення у довільній формі, з поясненням щодо обчислених показників податкової та фінансової звітності за відповідні періоди. Адже у цьому випадку рядок 02 Декларації не відповідатиме даним фінзвітності. Якщо подаєте таке доповнення, не забудьте зробити відповідну позначку в основній частині Декларації, а саме в таблиці «Наявність доповнення18».

Доповнення вважатиметься невід’ємною частиною Декларації. Платник, який звітує в електронній формі, подає і таке доповнення в електронній формі.

Подати Декларацію за три квартали 2022 року мають усі платники податку на прибуток, що протягом ІІІ кварталу 2022 року перейшли на спецспрощенку за ставкою 2%, — як квартальники, так і річники.

Якщо протягом ІІІ кварталу 2022 року прибутківець встиг перейти на спецспрощенку за ставкою 2% і повернутись назад до прибутківців, скажімо перейшов з 01.08.2022, а вже з 01.09.2022 повернувся, він зобов’язаний буде подавати вже річну Декларацію за звітний 2022 рік. Принаймні такий висновок можна зробити з консультації податківців у ЗІР, категорії 102.20.01:

платники, які знову повернулися до лав прибутківців і які до переходу на спецспрощенку були річними платниками, подають Декларацію за підсумками 2022 року.

Квартальні ж платники продовжують звітувати поквартально. Однак, за роз’ясненнями податківців, якщо перехід і повернення відбувалося в одному кварталі, звітувати за місяці кварталу, які припадають вже на періоди повернення до лав прибутківців, пот­рібно вже в наступних періодах. Тобто, якщо платник повернувся в статус платника податку на прибуток у вересні, показники цього місяця варто враховувати вже в річній Декларації за 2022 рік.

Декларацію за 2022 рік варто буде складати наростаючим підсумком. Проте під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, зокрема під час відображення фінрезультату в рядку 02 Декларації, результати діяльності за періоди перебування на спецспрощенці за ставкою 2% враховувати не потрібно. А от в рядку 01 Декларації за 2022 рік варто буде зазначати усю суму бухдоходу, отриману з початку року, включаючи дохід, отриманий за період перебування на спецспрощенці (пп. 9.12 підрозд. 8 розд. ХХ ПК).

І декілька слів про звітування платників — резидентів Дія Сіті, які обрали особливі умови оподаткування. Якщо квартальний платник податку на прибуток у ІІІ кварталі 2022 року подав заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті — платника податку на особливих умовах, він має подати:

  • за період перебування на загальній системі — Декларацію за відповідний звітний (податковий) період з показниками діяльності, обрахованими за період з першого календарного дня звітного (податкового) року по останній календарний день звітного (податкового) кварталу, у якому до контролерів подано відповідну заяву, тобто Декларацію за три квартали 2022 року;
  • за період перебування на оподаткуванні як резидента Дія Сіті — платника податку на особливих умовах — Декларацію за звітний (податковий) рік із показниками діяльності, обрахованими з першого числа місяця, наступного за кварталом, у якому він подав контролерам відповідну Заяву по останній календарний день звітного (податкового) року (ЗІР, підкатегорія 102.20.01).

Якщо на особливі умови звітування посеред року переходить річний платник податку на прибуток, то Декларацію за період перебування у 2022 році на загальній системі він має подати за підсумками календарного року. Власне, як і за період перебування на оподаткуванні як резидент Дія Сіті — платник податку на особливих умовах також потрібно буде подати за підсумками календарного року.

Які дедлайни

Якщо у вас є можливість виконувати свої податкові обо­в’яз­ки, подайте квартальну Декларацію та сплатіть задекларований в ній податок в загальні строки (пп. 49.18.2 та п. 57.1 ПК).


9 листопада 2022 року —

останній день для подання Декларації за три квартали

Декларацію за три квартали подайте протягом 40 календарних днів (к. дн.), що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, тобто до 9 листопада 2022 року включно.

Останній день сплати задекларованого податку припадає на 19 листопада — це субота, вихідний день. Але якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем сплати податкового зобов’язання вважають операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (абз. 12 п. 57.1 ПК). Тож останнім днем для сплати податку на прибуток за три квартали 2022 року є 21 листопада 2022 року включно.

Якщо ж ви не маєте можливості виконувати свої податкові обов’язки, то можете їх виконати протягом шести місяців після закінчення воєнного стану (абз. 1 п. 69.1 підрозд. 10 р. ХХ ПК).

Якщо ж у вас відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки, щоб уникнути штрафів, виконайте їх протягом 60  к. дн. з першого дня місяця, що настає за місяцем, коли ця можливість відновилася (абз. 4 п. 69.1 підрозд. 10 р. ХХ ПК).

Повідомити податківців про неможливість виконувати податкові обов’язки, в т. ч. щодо своєї філії чи підрозділу, платники мали не пізніше ніж 30.09.2022. Якщо не мали змогу повідомити податківців до 30.09.2022, маєте це зробити одночасно з виникненням можливості виконувати один із податкових обов’язків, але не пізніше за 60 к. дн. з першого дня наступного місяця після відновлення такої можливості.

Якщо мали можливість виконувати податкові обов’язки, але втратили її після дня, коли набрав чинності Порядок № 255, — повідомте про це податківців протягом 60 к. дн. з першого дня місяця, наступного за місяцем, коли відновилася можливість.

За якою формою

Подавати Декларацію за три квартали 2022 року потрібно за тією формою, за якою звітували за півріччя. А саме за формою Декларації, яка включає зміни з Наказу № 58.

Ідентифікатор форми Декларації за три квартали 2022 року — J0100122.

Зауважимо: ще в серпні ДПС розмістила на своєму офіційному сайті проєкт наказу Мінфіну, яким планують внести чергові зміни до форми Декларації. Основне завдання майбутніх змін — привести форму Декларації у відповідність до положень ПК, що стосуються спеціального режиму оподаткування резидентів Дія Сіті за особливими умовами. На сьогодні наказ Мінфіну ще не оприлюднено.

Що врахувати


фінзвітність

Перший і незмінний додаток, який завжди варто долучати до Декларації, — фінансова звітність (п. 46.2 ПК).

Проміжну (квартальну) фінзвітність варто подавати як до органів статистики, так і податківцям разом з Декларацією.

До органів статистики проміжну (квартальну) фінзвітність варто подавати не пізніше 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (п. 5 Порядку № 419). Оскільки 30 жовтня припадає на вихідний день (неділя), то фінзвітність за 9 місяців 2022 року потрібно подати не пізніше за 31 жовтня 2022 року.

У разі коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переносять на перший після вихідного робочий день (п. 10 Порядку № 419).

Тому, якщо до 31 жовтня 2022 року вже подасте фінзвітність за 9 місяців 2022 року (у форматі з першою літерою S), податківці бачитимуть її. Адже контроль наявності поданих форм фінзвітності до Декларації податківці здійснюють серед поданих раніше та зареєстрованих в центральній базі даних чинних форм фінзвітності за відповідний звітний період (періоди) (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).

Отже, повторно, разом з Декларацією за три квартали 2022 року, таку фінзвітність можете не подавати. Головне — не забудьте зробити позначку в таблиці «Наявність додатків13» про подання такого додатка як фінзвітність (ФЗ), залежно від того, за якими стандартами звітуєте. Також зазначте подані форми фінзвітності в таблиці «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків — форм фінансової звітності15».

Решту додатків до Декларації долучайте тільки у випадку, якщо вони мають показники до заповнення (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).

бухдохід понад 40 млн грн

Для платників, у яких бухдохід за 2021 рік був меншим ніж 40 млн грн, однак за підсумками ІІІ кварталу 2022 року вже перевищив 40-мільйонний критерій, в частині звітування нічого не змінюється. Тобто подавати Декларацію за три квартали 2022 року таким платникам не потрібно. Звітуватимете про прибуток за результатами 2022 року.

У Декларації за 2022 рік вам потрібно буде застосовувати коригувальні різниці з розділу ІІІ ПК. А в 2023 році вже звітуватимете поквартально (п. 137.5 ПК).

податкові пільги та додаток ПП

Платники іноді забувають про те, що деякі звільнення, передбачені ПК, або, скажімо, перенесені минулорічні збитки призводять до виникнення податкової пільги. А якщо є податкова пільга, є й обов’язок складати та подавати разом з декою додаток ПП.

Тому, якщо маєте минулорічні податкові збитки, які зменшують прибуток за підсумками ІІІ кварталу 2022 року, не забудьте разом з Декларацією подати додаток ПП. Нагадаємо, минулорічний збиток зменшує об’єкт оподаткування через рядок 3.2.4 додатка РІ Декларації.

За Довідником інших податкових пільг № 110/2 код цієї пільги — 11020301.

Якщо протягом звітного періоду перераховували кошти або надавали безоплатно товари чи послуги на користь армії та скористалися звільненням за підпунктом 69.6 підрозділу 10 розділу ХХ ПК щодо незастосування коригувальної різниці за підпунктом 140.5.9 ПК, також маєте пільгу. Адже за цим звільненням витрати на допомогу армії залишаються у витратах платника та зменшують його об’єкт оподаткування.

За Довідником податкових пільг, що є втратами доходів бюджету № 110/1, код цієї пільги — 11020399.

Курси гривні до іноземних валют, встановлені Національним банком України із 10 по 14 жовтня 2022 року
№ 38, 2022
Головбух пояснює: виправлення помилок у ПДВ-звітності