35
Вересень 2022року
облік
розрахунки

Списуємо безнадійний податковий борг: як облікувати й оподаткувати

Військова агресія рф стала каталізатором, що спричинив зростання податкового боргу платників, який набув ознак безнадійного. Як списати в бухобліку податковий борг і які податкові наслідки матиме операція — розповість експерт

Олена Озерова , керівник експертної групи Експертус Головбух

Безнадійний податковий борг підлягає списанню (п. 101.1 Податкового кодексу України; ПК). Разом з ним списують пеню і штрафні санкції, що нарахували на такий борг.

Який податковий борг є безнадійним

Податковий борг — це сума узгодженого грошового зобов’язання, що платник не сплатив у визначений ПК строк, і сума непогашеної пені (пп. 14.1.175 ПК). До грошового зобов’язання платника включають податкове зобов’язання і штрафні санкції, що він має сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок (пп. 14.1.39 ПК).

Грошове зобов’язання вважають узгодженим із дати:

  • коли платник самотужки задекларував грошове зобов’я­зання (п. 54.1 ПК);
  • граничного строку сплати, що визначений у розділі ІV ПК для податку на доходи фізичних осіб та військового збору (п. 54.2 ПК);
  • що визначать контролери у випадках, передбачених у пункті 54.3 ПК. Якщо платник оскаржує рішення фіскалів, днем узгодження є день закінчення процедури адміністративного оскарження (пп. 56.17.5 ПК) або день, коли судове рішення набрало законної сили (п. 56.18 ПК).

Отже, податковий борг виникає із наступного дня після того, коли сплинув граничний строк сплати сум податку, збору, штрафу та/або пені, щодо яких у платника податків немає або не може бути суперечок із фіскалами, але які залишилися несплаченими.

Наявність податкового боргу контролюйте в меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету платника податків.

Безнадійним визнають податковий борг:

  • платника —
  • визнаного банкрутом, вимоги до якого не були задоволені у зв’язку з недостатністю майна (пп. 101.2.1 ПК);
  • у т. ч. податкового агента, стосовно якого минув строк давності — 1095 календарних днів (пп. 101.2.3 ПК);
  • що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору) (пп. 101.2.4 ПК);
  • щодо якого до Держреєстру внесли запис про його припинення на підставі рішення суду (пп. 101.2.5 ПК);


Списанню підлягає

безнадійний податковий борг, у т. ч. штрафні санкції та пеня

  • банку, щодо якого є рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Нацбанку про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури (пп. 101.2.6 ПК);
  • фізичної особи, яка —
  • визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, в разі недостатності майна, на яке можна звернути стягнення згідно із законом;
  • померла, в разі недостатності майна, на яке можна звернути стягнення згідно із законом;
  • перебуває у розшуку понад 720 днів (пп. 101.2.2 ПК).

Порядок списання безнадійного боргу визначає Мінфін. Його Наказ № 220 набрав чинності з 23.08.2022.

Як облікувати

У бухобліку факт непогашеної заборгованості за податками, в т. ч. безнадійної, засвідчить кредитове сальдо відповідних аналітичних рахунків/субрахунків до рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами». Зобов’язання визнають в обліку, коли:

  • його оцінку можна достовірно визначити;
  • існує ймовірність зменшення економічних вигід у майбутньому через його погашення.

Якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню, включіть його суму до доходу звітного періоду (п. 5 НП(С)БО 11 «Зобов’язання»).

Коли податкова заборгованість не відповідає критеріям ви­з­нан­ня зобов’язань, спишіть її з балансу. Анулювання податкового боргу залежно від причини покажіть записом за кредитом відповідного аналітичного рахунку/субрахунку до рахунку 64 і кредитом субрахунків 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості» або 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Субрахунком 717 скористайтеся, коли списуєте податковий борг, за яким минув строк позовної давності. У решті випадків проведіть доходи за кредитом субрахунку 719 (Інструкція № 2911).

1 Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291.


Списання безнадійного

податкового боргу покажіть проведенням: Д-т 64 (відповідний субрахунок/рахунок аналітичного обліку) — К-т 717 або 719

Якою датою показати списання в бухобліку? Збільште доходи на дату, коли ДПС ухвалила рішення про списання безнадійного податкового боргу. Податківці задокументують його за формою з додатка до Порядку № 220. У рішенні зазначать:

  • суму боргу, що підлягає списанню;
  • код і вид податку/збору;
  • вид безнадійного боргу, що списуєте, — податкове зобов’язання, штрафні санкції, пеня.

Окремий наказ керівника про списання боргу не потрібен, вистачить рішення податківців. Складіть бухгалтерську довідку з обов’язковими реквізитами первинних документів згідно з вимогами частини 2 статті 9 Закону про бухоблік. У бухдовідці пошліться на номер і дату рішення ДПС.

Результат списання податкового боргу проконтролюйте в інтегрованій картці платника.

Як оподаткувати…

…податком на прибуток

У прибутківців списаний податковий борг збільшить доходи і, відповідно, фінансовий результат до оподаткування за правилами бухобліку. Адже об’єктом оподаткування є фінрезультат за даними бухобліку, відкоригований на податкові різниці (пп. 134.1.1 ПК). Порядок застосування податкових різниць визначає розділ ІІІ ПК. Жодної податкової різниці для високодохідного прибутківця для прощеної (анульованої) кредиторської заборгованості він не визначає.


Збільште доходи від списання

кредиторської заборгованості на дату ухвалення рішення ДПС

Але у підрозділі 4 розділу ХХ ПК знайдемо різниці щодо списання податкового боргу. Зверніть увагу! Ці різниці обов’язково мають застосовувати всі платники податку на прибуток, навіть ті, в кого минулорічний дохід менший за 40 млн грн. Вони зменшують фінрезультат і стосуються податкових боргів, що їх списали через:

Різниці з підрозділі 4 розділу ХХ ПК стосуються також списання штрафних санкцій і пені відповідно до пункту 2-3 та податкового боргу відповідно до пункту 2-4 і підпункту 26.2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК (п. 54 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).


ПК не визначає

податкових різниць для прощеної (анульованої) кредиторської заборгованості

Підстави та умови списання, що їх передбачають згадані норми, відрізняються від списання податкового боргу за вимогами Порядку № 220. Отже, коли списуєте податковий борг за вимогами Порядку № 220, жодну з перелічених зменшувальних різниць не застосовуйте.

…єдиним податком

Списання кредиторської заборгованості платника єдиного податку (ЄП) на третій групі регулює пункт 292.3 ПК. Така кредиторка збільшує доходи єдинника — платника ПДВ, коли її списують через сплив строку позовної давності. Дата отримання доходу є датою списання кредиторської заборгованості (п. 292.6 ПК). Тобто коли списуєте безнадійний податковий борг не тому, що сплив строк позовної давності, а, скажімо, через наслідки війни як форс-мажор, такі суми не збільшать доходу єдинника.

Проте податківці мають іншу думку. Вони впевнені, що списання кредиторки із будь-якої причини, в т. ч. через прощення боргу, збільшить доходи платника. Тому їх потрібно включати до бази оподаткування ЄП.

ДОДАТКОВО

Чи може юрособа під час війни втратити статус єдинника через податковий борг

Реєстрація платником єдиного податку (ЄП) є безстроковою. Виключити платника ЄП з реєстру платників може контролюючий орган, зокрема, у випадках, що передбачає підпункт 298.2.3 Податкового кодексу України (ПК). Платники ЄП зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, що визначає ПК, у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом третім пункту 59.1 ПК, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів — в останній день другого із двох послідовних кварталів.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ. При цьому повинні виконуватися умови: реєстрація такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплата податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.

Отже, наявність податкового боргу, який виник в період з 24.02.2022 по 31.07.2022, не є підставою для анулювання реєстрації платника ЄП в період воєнного стану в Україні.

ЗІР, підкатегорія 108.01.06

Чотири нестандартні ситуації, коли маєте скласти РК
№ 35, 2022
Оренда нерухомості у нерезидента: які коди КВЕД обрати ФОПу-посереднику